[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۰
  • دوره جدید

آب دریا به فارس می‌آید، روزنامه شیراز نوین

صنایع و بخش کشاورزی از انتقال آب دریا به فارس منتفع می‌شوند. انتقال آب از دریا به استان فارس یکی از دغدغه‌های اصلی استان است که از سال‌ ۹۳ تا ۹۶ با فراز و نشیب‌هایی مواجه شد. اجرای این طرح از سال 92 مطرح شده بود، اما از سال 96 با در نظر گرفتن شاخصه‌های زیست محیطی، باعث شد تا پای سرمایه‌گذاران هم به این طرح گشوده شود.اما همچنان انتقال آب به فارس از دریا تا 2 سال قبل نیز بلاتکلیف ماند و بعد از سپری شدن چالش‌هایی به فاز اجرایی رسید.
همواره انتظار بر این بود که بخش خصوصی استان به این پروژه ورود کند که اخیراً سرمایه‌گذار بخش خصوصی به موضوع انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس ورود کرده است.
بدین ترتیب با ورود این سرمایه‌گذار قرار است ۲۰میلیون مترمکعب آب به اصفهان منتقل شود و مبلغ این پروژه را دریافت کرده است. بر این اساس، پروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان تا دو سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و آب‌شیرین‌کن این پروژه نیز در حال احداث است و تکمیل می‌شود. طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس با هدف تأمین آب صنایع استان از ابتدا تعریف شده است، اما بخش کشاورزی و منابع مورد نیاز جهت آب شرب هم از این طرح منتفع خواهند شد؛ زیرا استان فارس به اندازه اصفهان صنعتی نیست و صنایع بزرگی ندارد. البته مقرر شده است آب سد درودزن از سال‌های آتی روی واحدهای بزرگ صنعتی بسته شود و صنایع بزرگ ناچار خواهند شد برای تأمین آب موردنیاز خود از طریق پساب یا انتقال آب از خلیج فارس به استان اقدام کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی