[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۹
  • دوره جدید

اگر سرفه بیش از این مدت طول کشید نشانه سل است، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه شایع‌ترین علامت ابتلا به بیماری سل ریوی سرفه پایدار به مدت دو هفته یا بیشتر است که معمولاً با خلط همراه خواهد بود، گفت: این بیماری ممکن است با سایر علایم تنفسی نظیر تنگی نفس، درد قفسه سینه یا پشت و خلط خونی، کاهش وزن، تب، کاهش اشتها، بی‌حالی، تعریق شبانه، خستگی زودرس و ضعف عمومی همراه باشد.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر عباس علیپور امروز به ‌مناسبت روز جهانی سل به همسایگی ایران با کشورهایی با بار بالای سل در دنیا و بحران‌های حاد و مزمن سیاسی موجود در این کشورها اشاره کرد.
وی با توجه به اثرات سنگین مستقیم و غیرمستقیم تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی و پاندمی کرونا بر مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر بروز سل در کشور و همچنین دشواری کار در عرصه کنترل بیماری سل تأکید کرد.
این مسئول با تأکید بر اینکه توجه بیش از پیش هر یک از ما به‌عنوان یک انسان یا یک شهروند نسبت به بیماری سل ضرورت دارد، تصریح کرد: براساس اعلام محققان، احتمالاً از هر ۴ نفر جمعیت جهان، یک نفر به باسیل سل آلوده می‌باشد و در هر ثانیه نیز یک نفر به تعداد آنان افزوده می‌شود.
علیپور افزود: در سال ۲۰۲۱ میلادی در جهان، میزان بروز سل ۱۳۴ مورد در یک صد هزار نفر جمعیت تخمین زده شده است.
وی اضافه کرد: بررسی روند میزان بروز بیماری سل در کشور نشان داده که میزان بروز از ۱۴۲ مورد در یکصد هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۴۳ به ۸.۵ در یکصد هزار نفر جمعیت در سال ۱۴۰۱ کاهش یافت.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: در سال ۱۴۰۱ در ایران میزان بروز گزارش‌شده سل ریوی با اسمیر خلط مثبت ۴.۹ مورد در یکصد هزار نفر جمعیت بوده و بیشترین میزان بروز سل مربوط به گروه سنی ۶۵ سال به بالا بوده است که این حاکی از موفقیت چشمگیر کشور در کنترل این بیماری است.
دکتر علیپور اعلام کرد: در طی همین سال در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران میزان بروز گزارش‌شده سل ریوی با اسمیر خلط مثبت، ۵ مورد در یکصد هزار نفر جمعیت بوده است.
رئیس مرکز بهداشت استان مازندران با اعلام اینکه در میان استان‌ها، سیستان و بلوچستان و گلستان بیشترین میزان بروز و شیوع سل را در کشور دارا هستند، خاطر نشان کرد: درمان بیماران مبتلا به سل، بهبود بیماران سلی، پیشگیری از مرگ یا عوارض ناشی از این بیماری، پیشگیری از گسترش بیماری در جامعه، پیشگیری از پیدایش موارد مقاوم به درمان و پیشگیری از پیدایش موارد عود به‌عنوان مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های حوزه بهداشت محسوب می‌شود. این مقام مسئول تصریح کرد: تمامی خدمات تشخیصی و درمان، مراقبت و نظارت بر درمان و بررسی اطرافیان بیماران مبتلا به بیماری سل از طریق خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های پزشک خانواده شهری و مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش شبکه‌های بهداشت شهرستان‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی