[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۴
  • دوره جدید

موتور موشک با سوخت فضولات گاو در ژاپن با موفقیت آزمایش شد، روزنامه شیراز نوین

یک شرکت استارت‌آپ فضایی ژاپنی با موفقیت نمونه‌ای از یک موتور راکت با سوخت بیومتان مایع(LBM) ساخته‌شده از فضولات گاو را آزمایش کرد.
به گزارش ایرنا از «اینترستینگ انجینیرینگ»، شرکت «فناوری‌های بین‌ستاره‌ای»(IST) یک رشته «آزمایش آتش استاتیک» برای این راکت پرتابی ZERO را در مجتمع پرتاب فضاپیمای هوکایدو انجام داد؛ در جریان این آزمایش، موتور طراحی‌شده یک شعله افقی آبی و نارنجی برای حدود ۱۰ ثانیه تولید کرد. بنا بر بیانیه‌های رسمی، بیومتان مورد استفاده در این آزمایش از فضولات گاوی جمع‌آوری‌شده از دامداری‌های منطقه تولید شده است که این مسئله مزایای بالقوه این سوخت به‌عنوان یک سوخت راکت سازگار با محیط زیست را نشان می‌دهد. این سوخت راکت سازگار با محیط زیست در مشارکت با شرکت «ایر واتر» مستقر در ژاپن ساخته شده است.
این تلاش مشارکتی شامل همکاری با دامداران محلی است که از تجهیزاتی در مراکز دامداری خود برای تبدیل فضولات گاو به «بیوگاز» استفاده می‌کنند. شرکت «ایر واتر» در مرحله بعدی این بیوگاز(گاز زیستی) را پس از پردازش به سوخت راکت تبدیل می‌کند. شرکت ZERO علاوه بر بیومتان مایع همچنین از متان مایع به‌عنوان پیشران استفاده می‌کند که مزیت‌های مختلفی مانند هزینه پایین در دسترس بودن و تأثیر محیط زیستی از جمله آنهاست. متان مایع به گزینه ترجیحی برای بسیاری از شرکت های فضایی از جمله «اسپیس‌ایکس» برای فضاپیمای «استارشیپ» تبدیل شده است. راکت طراحی‌شده شرکت استارتاپ ژاپنی دربرگیرنده طراحی دومرحله‌ای است و این راکت نیز از یک انژکتور میله‌ای(pintle) استفاده می‌کند که تعداد قطعات را کاهش داده و کارایی احتراقی را ارتقا می‌دهد. این روش در موتورهای اسپیس‌ایکس هم به کار می‌رود.
این آزمایش‌های موفقیت‌آمیز گامی مهم به سمت شلیک واقعی این راکت پرتاب ماهواره کوچک تا سال ۲۰۲۵ است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی