[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۸
  • دوره جدید

کاهش ۷۶ درصدی آمار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن ، روزنامه شیراز نوین

با سرد شدن هوا و آغاز فصل زمستان، برخی خانواده‌ها برای گرم کردن فضای خانه خود اقدام به نصب بخاری‌های گازسوز و نفت‌سوز در فضای منازل خود می‌کنند که استفاده از آنها در کنار خطر آتش‌سوزی، خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن را نیز به دنبال دارد. آمارها نشان می‌دهد که در طول سال، بسیاری از هم‌وطنانمان بر اثر بی‌احتیاطی و بی‌توجهی به اصول ایمنی و هشدارها و استفاده نادرست از وسایل مولد گرما، یا تا آستانه مرگ پیش می‌روند یا جان خود را از دست می‌دهند.
مسئولان و کارشناسان نیز به دفعات نسبت به خطر مسمومیت با این گاز خطرناک که قاتل خاموش نیز نامیده می‌شود، هشدار داده‌اند؛ اما به رغم همه این هشدارها، برخی هم‌وطنان قربانی کوتاهی و سهل‌انگاری در مقابل گاز مونوکسید کربن می‌شوند.
بر اساس اعلام مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس، از ابتدای مهرماه امسال تاکنون ۳۸ مورد مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن در این استان گزارش شده است.
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد: هرچند آمار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش ۷۶ درصدی داشته، اما ضرورت دارد که شهروندان خطر مسمومیت با این گاز را بسیار جدی گرفته و اصول ایمنی لازم را به دقت رعایت کنند.
دکتر محمدجواد مرادیان، ضمن هشدار به خانواده‌ها در مورد جدی گرفتن خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن افزود: با وجود همه هشدارها، در آذرماه امسال شاهد بودیم که یک خانواده چهارنفره شامل پدر و مادری جوان به همراه دو فرزند ۱۳ و چهارساله‌شان در اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست دادند.
وی افزود: در یک مورد دیگر نیز در آذرماه امسال پدری ۷۱ساله به همراه ۲ فرزند پسر ۳۸ و ۴۴ساله به علت گازگرفتگی در منزل مسکونی جان خود را از دست دادند.
مرادیان اظهار کرد: مونوکسیدکربن گازی بی‌رنگ، بی‌بو و بی‌مزه است که در اثر سوختن ناقص تمام سوخت‌های آلی مانند گاز طبیعی، نفت، گازوئیل، بنزین و چوب حاصل می‌شود.
او ادامه داد: این گاز که به آن قاتل خاموش هم می‌گویند، ۲۰۰ برابر راحت‌تر از اکسیژن با گلبول‌های قرمز ترکیب می‌شود و سالانه هزاران نفر را به کام مرگ می‌کشاند.
مدیر اورژانس ۱۱۵ فارس افزود: وسایلی از جمله بخاری، اجاق گاز، شومینه و آبگرمکن‌هایی که دارای مشکل و نقص باشند و درست کار نکنند، این گاز را تولید و در هوا منتشر می‌کنند.
مرادیان گفت: این گاز از طریق استفاده از پیک‌نیک در داخل فضاهای بسته، استفاده از بخاری‌های بدون دودکش در فضاهایی که مجهز به سامانه تهویه مناسب نیست و حتی از طریق اگزوز خودرو نیز تولید می‌شود.
وی درمورد علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن هم گفت: علائم مسمومیت با این گاز بسیار شبیه علائم سرماخوردگی ساده یا آنفولانزاست و افرادی که دچار این مسمومیت می‌شوند، در مراحل اولیه تصور می‌کنند که دچار سرماخوردگی شده‌اند.
به گفته مرادیان، علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن که به دلیل کاهش اکسیژن ایجاد می‌شود، شامل سردرد، ضعف جسمانی، سرگیجه، بی‌قراری، تهوع، استفراغ، خمیازه کشیدن‌های بیش از حد، حالت خواب‌آلودگی شدید، کاهش دید، خستگی و کاهش قدرت عضلانی است.
او ادامه داد: چنانچه افراد در این مرحله متوجه خطر مسمومیت شوند، می‌توانند با خارج شدن از فضای آلوده مانع پیشرفت مسمومیت شوند.
وی کبودی دست، کبودی دور لب‌ها و نوک انگشتان، تنگی نفس و در نهایت مرگ را نیز از علائم مرحله پایانی یا نزدیک به مرگ در اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن دانست.
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس بیان کرد: تمام افراد به نوعی در معرض خطر مسمومیت با این گاز قرار دارند، اما کودکان، افراد سالخورده و بانوان باردار جزو گروه آسیب‌پذیر و در معرض خطر بیشتر هستند و علائم مسمومیت در آنها با سرعت و شدت بیشتری ایجاد می‌شود.
مرادیان گفت: در صورت مواجهه با افرادی که به وسیله گاز مونوکسید کربن دچار مسمومیت شده‌اند، باید ضمن حفظ خونسردی، فوراً با مرکز اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته و تا رسیدن تکنسین‌های اورژانس، باید فرد مسموم را از محیط آلوده خارج و به هوای آزاد منتقل کرد.
او اظهار داشت: پس از انتقال فرد مسموم از محیط آلوده که مهم‌ترین اقدام پیشگیرانه محسوب می‌شود، باید یقه پیراهن، کمربند و لباس‌های تنگ افراد مسموم را باز کرده و در صورت امکان، اکسیژن به فرد مسموم داده شود.
وی ادامه داد: در صورتی که فرد مسموم دچار استفراغ شد، باید راه دهان و بینی او را برای تنفس باز نگاه داریم.
مرادیان درمورد راه‌های پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن هم گفت: استفاده از وسایل مولد گرمای استاندارد، کنترل و انسداد منافذ مسیر دودکش قبل از راه‌اندازی بخاری، عدم استفاده از لوله‌های آلومینیومی آکاردئونی به دلیل آسیب‌پذیر بودن آنها و استفاده از کلاهک‌های مخصوص دودکش از بهترین این راه‌هاست.
او اضافه کرد: رنگ شعله بخاری و وسایل پخت و پز باید آبی بوده و چنانچه رنگ شعله آنها قرمز، زرد یا نارنجی باشد، حتماً نقص در سوخت‌رسانی و کمبود اکسیژن در محیط وجود دارد و باید هرچه زودتر این نقص برطرف شود.
وی بیان کرد: باید از نصب آبگرمکن در حمام و روشن گذاشتن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم کردن محیط جداً خودداری شود.
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس، روشن بودن طولانی مدت آبگرمکن‌های دیواری گازسوز را هم خطرناک دانست و افزود: استفاده از این آبگرمکن‌ها در فضاهای بسته یا مکان‌های فاقد جریان هوا مجاز نیست.
او گفت: هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مستقل و منتهی به فضای بیرون باشد و اگر دودکش بعد از روشن شدن بخاری داغ شد، این نشان‌دهنده کارکرد مناسب آن است؛ اما اگر دودکش سرد باشد، باید فوراً نسبت به رفع نقص آن اقدام شود.
وی از شهروندان خواست که هرگونه سرویس و نصب وسایل و تجهیزات مولد گرما و گازسوز را به سرویس‌کاران مجاز واگذار کنند.
شهروندان برای گرم‌کردن فضای خانه از بخاری‌های استاندارد استفاده کنند
مدیرکل استاندارد فارس هم گفت: شهروندان توجه داشته باشند که برای گرم کردن فضای خانه و سایر فضاها و محیط‌ها حتماً از بخاری‌هایی استفاده کنند که نشان استاندارد داشته باشد.
محمدمهدی رزمجو افزود: با توجه به شروع فصل سرما و راه‌اندازی بخاری‌ها در منازل از سوی شهروندان، رعایت این نکته که از تجهیزات استاندارد استفاده شود، امری ضروری است.
وی ادامه داد: وسایل مولد گرمای گازسوز از جمله بخاری با توجه به حساسیت آنها از جمله کالاهای مشمول استاندارد اجباری است و باید در هنگام خرید به استاندارد بودن آنها توجه کامل شود.
رزمجو اضافه کرد: بخاری‌های گازسوز باید مجهز به دستگاه ODS باشد تا در هنگام کاهش اکسیژن، جریان گاز را قطع کند.
مدیرکل استاندارد فارس اظهار کرد: همچنین بخاری‌های گازسوز باید به حسگر (سنسور) حرارتی نیز مجهز باشند تا در صورت عدم خروج گاز تولیدی از دودکش و بازگشت آن به اتاق، جریان گاز را قطع کند.
رزمجو، استفاده از دودکش را برای تمام بخارهای گازسوز ضروری دانست و افزود: آن دسته از بخاری‌هایی هم که بدون دودکش هستند، باید علاوه بر استاندارد بودن، در محیط‌های باز مورد استفاده قرار گیرند.
او ادامه داد: اداره کل استاندارد بر فروشگاه‌های عرضه این‌گونه محصولات نظارت کامل دارد و در صورت مشاهده موارد غیراستاندارد، نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام خواهد کرد. وی از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده توزیع بخاری‌های غیراستاندارد، مراتب را به اداره‌کل استاندارد فارس اطلاع دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی