[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۴
  • دوره جدید

استفاده‌های فراوان چای در خانه‌داری و سلامت، روزنامه شیراز نوین

خوش‌بوکننده یخچال
برای خنثی‌سازی بوی یخچال می‌توانید از برگ چای استفاده کنید؛ به این صورت که آنها را در یک ظرف باز قرار داده و در قفسه وسط یخچال قرار دهید. 
رفع بوی فر
بعد استفاده از فر، برگ‌های چای سبز مرطوب را روی سینی بچینید و داخل فر قرار دهید تا بوی نامطبوع آن را به خود جذب کند؛ فقط مطمئن شوید که فر گرم است و داغ نیست.
تمیز کردن پنجره‌ها
چای سیاه به درخشش پنجره‌ها کمک می‌کند! در هر لیتر آب حدود 3 گرم برگ چای سیاه تازه یا 10 گرم استفاده‌شده بریزید و بعد از 20 دقیقه خیس خوردن اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود، سپس پارچه تمیزی را در آن خیس کرده، آب آن را بگیرید و پنجره‌ها را تمیز کنید.
کیسه خوش‌بوکننده حمام
برای خوش‌بو کردن حمام، کیسه‌های چای را با برگ‌های چای سبز پر کنید؛ حداقل به 15 گرم چای نیاز خواهید داشت. می‌توانید یک یا دو قطره روغن گیاهی نیز اضافه کنید، اما مطمئن شوید برای استحمام بی‌خطر است. 
هشدار: اگرچه می‌توان از چای سیاه برای استحمام نیز استفاده کرد، اما ممکن است وان شما را لکه‌دار کند. 
حمام پا
چای سبز نه تنها برای معطرسازی کفش‌های بدبو مفید است، بلکه به‌عنوان حمام پا برای پاهای بدبو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاتچین موجود در چای سبز دارای خاصیت ضدباکتری، ضدمیکروبی و ضدالتهابی است و به خنثی‌سازی بوها و مبارزه با باکتری‌ها کمک می‌کند. یک وان را با حدود 5 گرم چای سبز در آب گرم آماده کنید و اجازه دهید به مدت 20-30 دقیقه خیس بخورد یا تا زمانی که آب برای خیساندن پا به اندازه کافی خنک شود. 
تازه‌سازی فرش‌ها
می‌توانید از برگ‌های یک کیسه چای برای خوش‌بو کردن فرش‌های خود استفاده کنید؛ فقط اجازه دهید یک چای کیسه‌ای خشک شود، سپس برگ‌هایش را بردارید و در یک مشت بزرگ جوش شیرین هم بزنید. حالا مخلوط را روی لکه‌های مبهم یا بدبو روی فرش خود بپاشید.
اجازه دهید حدود 20 دقیقه بماند و سپس محل را کاملاً با جاروبرقی تمیز کنید. چای و جوش شیرین با یکدیگر آلودگی را به دام می‌اندازند و بوها را جذب می‌کنند. 
هیدراته کردن پوست خشک
برای طراوت بخشیدن به پوست خشک از کیسه‌های چای استفاده کنید؛ اجازه دهید چای دم‌کرده خنک شود، سپس آن را داخل قوطی اسپری بریزید و روی پوست خود اسپری کنید یا با تکه پنبه‌ای به صورت خود بزنید. هر نوع چای مفید خواهد بود، اما آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای سبز برای آب‌رسانی به پوست خشک مؤثر است.
کاهش تیرگی زیر چشم
چای کیسه‌ای استفاده‌شده می‌تواند به کاهش پف یا سیاهی دور چشم کمک کند؛ آنها را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شوند، سپس کیسه‌ها را چند دقیقه روی چشمان خود نگه دارید.کافئین موجود رگ‌های خونی اطراف چشم را منقبض می‌کند تا ظاهری شاداب‌تر داشته باشید. 
تسکین آفتاب‌سوختگی
همه ما در تلاش هستیم تا از آفتاب‌سوختگی در روزهای گرم تابستان جلوگیری کنیم، اما گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد! چای می‌تواند به شما در تسکین آفتاب‌سوختگی پوست و کاهش التهاب کمک کند؛ کافی است از یک چای کیسه‌ای استفاده‌شده یا چای دم‌کرده و مانده استفاده کنید. 
آب‌کشی مو
می‌توانید از چای مانده سردشده برای داشتن موهای براق و سالم استفاده نمایید. موهایتان را پس از شست‌وشو با چای دم‌کرده و سردشده آب‌کشی کنید. چای سبب می‌شود موها سالم و براق شده و از ریزش مو پیشگیری شود.
از بین بردن چربی
اگر یک ظرف غذای به شدت چرب دارید یک کیسه چای را درون ظرف قرار دهید و آن را با آب گرم پر کنید؛ اجازه دهید یک شب خیس بخورد تا تانین موجود در چای به شل شدن چربی‌ها در طول شب کمک کند. 
درمان جوش و گزش حشرات
کیسه‌های چای می‌توانند تسکین‌دهنده جوش‌های کوچک و گزش حشرات باشند. یک چای کیسه‌ای استفاده و خنک‌شده را به ناحیه آسیب‌دیده بمالید تا به کاهش التهاب و از بین بردن خارش کمک کند. 
روشن کردن آتش
می‌توانید از کیسه‌های چای استفاده‌شده برای روشن کردن آتش استفاده کنید! 
آب کیسه‌های چای را فشرده و اجازه دهید کاملاً خشک شود، در مرحله بعد کیسه‌های چای خشک‌شده را در موم ذوب‌شده فرو کنید(مانند موم شمع سویا). کیسه‌های آغشته به موم را روی یک تکه فویل حلبی یا کاغذ روغنی بچینید و پس از سفت شدن موم، آنها آماده استفاده هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی