[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۵
  • دوره جدید

اطلاعاتی مهم درباره فراموشی ناگهانی و یک‌باره، روزنامه شیراز نوین

همه ما ممکن است در طول روز مقداری از برنامه‌هایمان را فراموش کنیم که امری کاملاً طبیعی است، اما ممکن است فراموشی شما بیش از حد و مشکل‌ساز شود.
به گزارش نمناک، همه ما ممکن است در بعضی از شرایط، چیزهایی را فراموش کنیم که کاملاً طبیعی است‌ و علت آن هم مشغله‌های زیادی است که در ذهنمان داریم، اما گاهی اوقات فراموش‌کاری بیش از حدِ طبیعی می‌شود و ما به یک‌باره چیزهای مختلف و بدیهی را فراموش می‌کنیم. به نظر شما چرا چنین اتفاقی می‌‌افتد و به طور ناگهانی، چیزی یادمان می‌‌رود؟ در این قسمت در این باره توضیح خواهیم داد:
فراموشی یک‌باره و ناگهانی چیست؟
فراموشی یک‌باره؛ یک نوع وضعیت موقتی ذهنی یا یک مشکل استدلالی است که باعث می‌‌شود شما به یک‌باره نام‌‌ها را فراموش کنید یا چیزهایی را جابه‌جا سر جای خودشان بگذارید یا حتی فراموش کنید که قرار بود چه کاری انجام دهید.
چه زمانی این اتفاق می‌‌افتد؟
طبق نظر پزشکان، این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌‌دهد که شما از کمبود تمرکز و توجه برخوردار هستید. هنگامی که ما استرس می‌گیریم یا چند کار را با یکدیگر انجام می‌‌دهیم یا یک کار را به طور مداوم تکرار می‌کنیم، مغز ما می‌خواهد شبیه به کنترل کروز عمل کند؛ به این صورت که انرژی زیادی را صرف می‌‌کند و در نتیجه به یک‌باره متوقف می‌شود.
این فراموشی ناگهانی و موقتی تأثیر منفی روی مغز دارد؟
این فراموشی موقتی باعث می‌شود که ما توجه کافی نداشته باشیم یا در حال انجام کاری که تکراری هست، تمرکز خود را از دست بدهیم. به‌عنوان مثال وارد آسانسور می‌‌شوید و ناگهان طبقه اشتباه را انتخاب می‌کنید، زیرا قبلاً هر روز این کار را انجام دادید، مغزتان دیگر به خودش زحمت فکر کردن را نمی‌دهد و تأثیر منفی این اتفاق، معمولاً همین کارهای ریز و درشت است که اشتباه انجام می‌شوند و ممکن است شما به اختلال نقص توجه یا مشکلاتی در یادگیری دچار شوید.
فراموشی ناگهانی چه چیزی را نشان می‌دهد؟
هنگامی که شما نام‌ها، مکان‌ها یا چیزهای خاصی را فراموش می‌کنید که انگار نوک زبانتان است، اما نمی‌توانید آنها را بیان کنید، یعنی یک خطا یا ارور در ذهنتان رخ داده است که معمولاً اتفاق ترسناک یا پیشرونده‌ای نیست، اما نشان می‌دهد که ممکن است شما اطلاعاتی را مدت زمان طولانی استفاده نکرده‌اید و اکنون نمی‌توانید آنها را به خاطر بیاورید یا بیان کنید و نیاز به یادآوری خیلی سریع و کوتاهی دارید که معمولاً این اتفاق به خاطر مصرف دارو، اضطراب یا کم‌خوابی هم رخ می‌دهد.
فراموشی ناگهانی می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات بزرگتر هم باشد
البته اتفاقات بالا شاید طبیعی و نرمال به نظر برسند، اما بعضی از مشکلات تمرکزی نشان‌دهنده مشکلات جدی‌تر مانند آلزایمر، مشکلات ذهنی یا حتی حمله‌‌های مغزی مثل تشنج هم هستند که در چنین شرایطی باید علائم را در نظر بگیرید و اگر این وضعیت را داشتید، حتماً پیگیری کنید. موارد زیر را جدی بگیرید:
پرسیدن یک سؤال تکراری بارها و بارها
فراموش کردن آدرس محل کار یا جایی که هر روز به آنجا مراجعه می‌کنید
پاک شدن حافظه بلندمدت، به‌عنوان مثال خاطره‌‌ای که در روز عروسی شما رخ داده بود و خیلی آن را تکرار کرده بودید
مشکل در به یادآوری فعالیت‌‌های ساده روزانه مانند آشپزی، حمام یا تماس ضروری
ناامیدی اعضای خانواده یا همکاران به خاطر مشکلات مربوط به حافظه شما
تغییر در شخصیت و هم‌زمان تغییر در عملکرد حافظه
مشکل خواندن، نوشتن یا حل مسائل ساده ریاضی

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی