[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۸
  • دوره جدید

چرا بعضی کودکان به‌ صورت مداوم سرماخوردگی دارند؟، روزنامه شیراز نوین

متخصص اطفال گفت: به علت تنوعی که ویروس‌های سرماخوردگی دارند، ممکن است کودک امروز به یک نوع آن و بعد از بهبودی به نوع دیگری از ویروس‌های سرماخوردگی مبتلا شود.
به گزارش بهداشت نیوز، بابک باوفا در پاسخ به این سؤال که چرا کودکان زیاد بیمار می‌شوند، اظهار کرد: به دلیل شروع سرما و بازگشایی مهدکودک‌ها و تعدد ویروس‌های سرماخوردگی(کودکان در فضای بسته در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند) احتمال ابتلا به سرماخوردگی زیاد است.
متخصص سلامت کودکان با تأکید برآنکه هیچ واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد، گفت: اگر بیمار شدن کودک به صورت شدید نباشد و با درمان‌های معمولی این بیماری کنترل و از عوارض سرماخوردگی‌ها پیشگیری شود، با افزایش سن، کودک مقاومت بیشتری در برابر این ویروس‌ها پیدا می‌کند و در دوران مدرسه کمتر مریض می‌شود.
باوفا ادامه داد: کودکانی که به مهدکودک فرستاده نمی‌شوند یا ارتباطی با جاهای دیگر ندارد، سال اول مدرسه بیشتر بیمار می‌شوند.
وی از علائم سرماخوردگی سخن به میان آورد و تصریح کرد: سرماخوردگی به ‌صورت معمول با بی‌حالی، آب‌ریزش بینی، عطسه، تب خفیف، بی‌خوابی و سرفه خفیف همراه است، اما به‌ دلیل تنوع ویروس‌های سرماخوردگی، علائم آنها متفاوت است و حتی ممکن است علائم گوارشی هم داشته باشند.
متخصص اطفال تأکید کرد: باید با توجه به سن و بیماری زمینه‌ای به پزشک مراجعه کرد؛ مثلاً کودکان با سابقه آسم، بیماری قلبی، ضعف سیستم ایمنی یا سن پایین بایستی به پزشک مراجعه کنند.
شروع آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک آسیب‌زاست
وی عفونت گوش میانی، درگیری ریه و درگیری سینوس‌ها را از عوارض عدم درمان سرماخوردگی دانست و بیان کرد: کودکانی که درمان یا خوب درمان نشوند دچار عوارض سرماخوردگی می‌شوند.
باوفا بیان کرد: بسیاری از والدین با مشاهده اولین علائم سرماخوردگی در کودکشان، براساس تجربه قبلی که فرزندشان مبتلا به سرماخوردگی شده و پزشک برای بهبود آنتی بیوتیک تجویز کرده بود، متأسفانه شروع به دادن آنتی بیوتیک به کودکشان می‌کنند و باید بدانید شروع آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک آسیب‌زاست.
وی با تأکید بر اینکه شروع آنتی بیوتیک صرفاً با دستور پزشک باشد، افزود: والدین نباید به‌صورت خودسرانه آنتی بیوتیک کودک خود را قطع کنند و این سبب افزایش مقاومت میکروبی در بدن کودک می‌شود.
متخصص اطفال گفت: برای کودکانی که حال عمومی بدی ندارند، توصیه ما، به‌طور معمول استراحت، خوردن مایعات فراوان، استفاده از استامینوفن، برای کودکان بزرگ آنتی هیستامین و در کودکان کم‌سن بخور سرد یا گرم و قطره بینی آب نمک است.
وی ادامه داد: گرفتگی بینی، کودکان کم‌سن(شیرخوار) را بیشتر اذیت می‌کند؛ لذا استفاده از بخور و گاهی قطره‌های بینی می‌توانند کمک‌کننده باشد، اما تأکید می‌کنم که اگر کودکتان سنش کم است یا مشکلات زمینه‌ای دارد حتماً با اولین علائم سرماخوردگی به پزشک مراجعه کنید و داروهای تجویزی پزشک را کامل به فرزندتان بدهید.
باوفا خطاب به والدین عنوان کرد: اگر احساس کردید که فرزندتان با وجود خوردن داروهای توصیه‌شده پزشک خوب نشده است دوباره به همان پزشک مراجعه کنید، زیرا آن متخصص براساس داروهایی که تجویز کرده است، بهتر می‌تواند بیماری را تشخیص دهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی