[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۸
  • دوره جدید

ثبت درخت بنه ۲هزارو۷۰۰ساله فیروزآباد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس گفت: درختان ثبت ملی فارس از ۳۵۰ تا ۲هزار و ۷۰۰ سال قدمت دارد که بنه ۲هزار و هفتصد ساله فیروزآباد در کوهنارو است.
محمدثابت اقلیدی بیان کرد: این درخت بنه در کوهنارو فیروزآباد، یکی از کهنسال‌ترین و بلندترین درختان بنه ایران است که در این فهرست جای گرفت و بلندی آن به هشت متر می‌رسد. ایرنا نوشت، ثابت اقلیدی با بیان اینکه قطورترین درخت بنه ایران هم در شهرستان آباده وجود دارد، گفت: این درخت با قطر ۲ متر و قدمت یک‌هزار و ۴۰۰ متر همچنان پابرجاست. تاکنون ۹۰ اثر طبیعی فارس در فهرست ثبت آثار ملی کشور جای گرفته‌اند که بیش از ۷۰ مورد آن درختان کهنسال این استان است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس با اشاره به ثبت ۱۳۵ میراث فارس در نشت شورای ملی ثبت میراث در هفته گذشته، ادامه داد: از این تعداد ۲۷ اثر آن طبیعی است. ثابت اقلیدی یادآور شد: پرونده‌های ثبتی میراث طبیعی فارس متعلق به شهرستان‌های لامرد، فیروزآباد، استهبان، سپیدان، اقلید، ارسنجان، فسا، نی‌ریز و بختگان هستند که ۲۲ پرونده آن درختان کهنسال فارس هستند. وی عنوان کرد: در این پرونده‌ها درخت سرو روستای خواجه جمالی در بختگان با قدمت یک‌هزار و ۱۰۰ سال، سه درخت کهنسال بنه در ارسنجان و سه درخت کهنسال ۳۵۰ تا ۴۵۰ساله در فیروزآباد ثبت ملی شدند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس گفت: در شهر استهبان یک درخت چنار در کنار مسجد یزدیان با قدمت ۴۰۰ سال و یک درخت اُرس به قدمت یک‌هزار و ۷۰۰ سال رتبه ملی گرفتند. ثابت اقلیدی اضافه کرد: سه درخت چنار با قدمت ۳۵۰ تا ۴۵۰ سال در محوطه بقعه امامزاده سید نورالدین قاضی علی علوی(ع) و یک درخت چنار دیگر در محله ملا سپیدان با قدمت ۴۰۰ سال در شهرستان سپیدان، ۲ درخت زبان‌گنجشک در قدمگاه علی بن موسی الرضا(ع) سده اقلید با قدمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ سال و یک درخت چنار با قدمتی حدود ۹۰۰ سال و یک درخت گردو ۵۰۰ساله در امامزاده عبدالرحمان و یک درخت چنار در قبرستان خواجه این شهرستان با قدمت ۶۰۰ سال از دیگر آثار ثبت ملی فارس هستند. وی اضافه کرد: ۲ درخت چنار در شهر مشکان نی‌ریز و رویشگاه سروهای تنگ بیدک در شهرستان فسا و درخت کنار در شهرستان لامرد هم در سکوی ملی قرار گرفتند. مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس اظهار کرد: درختان کهنسال اقلیم‌های متعددی را پشت سر گذاشته‌اند و می‌توان از آنها به عنوان ذخیره‌گاه استفاده و بانک ژن تهیه و تکثیر کرد. ثابت اقلیدی گفت: حفظ و نگهداری درختان تاریخی فارس تاکنون از سوی اهالی بافرهنگ مناطق و طبیعت‌دوستان و مالکان انجام می‌شده و هم‌اکنون که این درختان در فهرست ملی ثبت شدند، هرگونه تخریب و آسیب رساندن به این آثار جرم محسوب می‌شود و پیگرد قانونی و مجازات هم دارد. وی یادآور شد: در جریان آتش‌سوزی سال گذشته در منطقه هایقر فیروزآباد، چهار نفر از مردمان بومی منطقه که برای خاموش کردن آتش به محل رفته بودند، به دلیل شدت سوختگی به شهادت رسیدند و از آن سال در تلاشیم تا برای حفاظت بیشتر از این میراث طبیعی و معرفی درختان به عنوان سرمایه‌های ملی، ثبت درختان را در اولویت قرار دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی