[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۰
  • دوره جدید

اهالی قرآن در آوردگاه تکریم، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، آیین تجلیل از 400 نفر از شرکت‌کنندگان در مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم برگزار شد. این مراسم شامگاه 8 آذرماه با حضور رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، مسئول فرهنگ‌سرای قرآنی شهرداری شیراز، معاون امور فرهنگی هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، کارشناسان فرهنگی و مذهبی و با همراهی اصحاب رسانه در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد.
 قرآن معنوی‌ترین محل انس
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: سعادتی است که در این محفل حضور داریم و قرائت قاریان قرآن را به گوش جان بشنویم. مصطفی مشفقیان با تقدیر از پدر و مادرانی که فرزندان خود را در مسیر قرآن گذاشتند، بیان کرد: در این کوره‌راه عجیب و اتفاقاتی که شاهد هستیم، راه عزت و افتخار و راه قرآن در پیش گرفته شد که مسیری روشن و ابدی است. وی ابراز امیدواری کرد که این مسیر همچنان ادامه داشته باشد و شاهد حضور فرزندان و خانواده‌ها در مسیر قرائت و حفظ قرآن باشیم.مشفقیان تصریح کرد: در جمع افرادی هستیم که در مسیر قرآن قرار گرفتند و امید است این مسیر ادامه داشته باشد و در مسابقات آتی همراه باشند.
 سیاست‌گذاری بر اساس رویدادهای قرآنی
مهدی نجابت معاون امور فرهنگی هنری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، در آیین تقدیر از برترین‌های مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم، گفت: یکی از سیاست‌های مهم شهرداری و سازمان حمایت و گسترش فعالیت‌های قرآنی است. او با بیان اینکه حفظ، ترتیل و مفاهیم قرآنی جزء سیاست‌های اصلی سازمان در بعد ترویج شعائر اسلامی و ارزش‌های دینی است، اظهار امیدواری کرد: با گسترش فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی برای افزایش مسابقات قرآنی با محوریت سوره تکی قرآن مجید به صورت مستقل، گام‌هایی در راستای تربیت نسل جوان و نوجوان برداشته و زمینه آشناشدن آنها با قرآن و آموزه‌های آن را فراهم نماییم. نجابت با اشاره به سابقه ۵ساله اجرای این مسابقات گفت: تلاش داریم این مسابقات تداوم داشته باشد؛ مسابقاتی که معمولاً در ماه مبارک رمضان برگزار می‌گردد و در تلاش هستیم مرحله بعدی این مسابقات در ماه رمضان سال جاری که در انتهای سال است، برگزار شود. نجابت ویژگی این دوره از مسابقات حفظ و ترتیل قرآن کریم را تنوع مخاطب و حضور گروه‌های مختلف سنی در این مسابقه عنوان کرد و گفت: نزدیک به ۴۰۰ نفر از این دوره مسابقات استقبال کردند که در نوع خود بی‌نظیر است. او تصریح کرد: برای ایجاد انگیزه از همه شرکت‌کنندگان تجلیل شد و جوایز بر اساس رتبه کسب شده توسط شرکت‌کننده متفاوت بود.
 ممارست معاونت فرهنگی در عرصه‌های قرآنی
مسئول فرهنگ‌سرای قرآنی شهرداری شیراز نیز در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از برگزاری این دوره از مسابقات گفت: در این دوره مسابقات حفظ و ترتیل تعداد زیادی شرکت کردند و‌ چندین دوره این مسابقات است که توسط سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز برگزار می‌شود. جمشیدی افزود: یکی از مسائل که از همان ابتدای برگزاری این مسابقات مطرح شد، حفظ کل قرآن بود که چون تعداد کمی در این زمینه شرکت می‌کردند و کار شهرداری در حوزه خدمت‌رسانی به شهروندان است، ما می‌خواستیم تعداد بیشتری از شهروندان در این مسابقات شرکت کنند. وی ادامه داد: با توجه به این موضوع قرار شد که سوره به سوره برویم و تاکنون چندین مسابقه مربوط به سوره‌های مختلف برگزار کردیم.  جمشیدی افزود: در همین راستا سال قبل اولین دوره مسابقه قرآن مصباح الهدی برگزار شد و دومین دوره آن زمستان برگزار می‌شود که امیدواریم در این دوره نیز شرکت کنید. وی تصریح کرد: اگر یک سوره را حفظ و به آن عمل کنید، برای ما بسیار مهم است؛ اما اتفاقی که در این دوره مسابقه افتاد، این است که از تمام کسانی که در مسابقه شرکت کرده اند، تقدیر می‌شود و ده نفر اول به نام نفرات برتر معرفی و از تمام ۸۰ نفر شرکت‌کننده هم تقدیر می‌شود.
 قانون اساسی مسلمانان قرآن کریم است
در ادامه این مراسم یک کارشناس حوزه فرهنگی و مذهبی گفت: باید از سفره پربرکت قرآن بهره برد. حجت الاسلام نیازی نیز با بیان اینکه باید از سفره پربرکت قرآن بهره برد، اظهار کرد: خداوند برای هدایت بشر انبیایی را برانگیخت که تعداد 313 نفر از آنان رسول و پیغمبر بوده اند تا هرکسی خواست راه راست را انتخاب نماید. وی گفت: خداوند پیامبران را برای هدایت انسان‌ها فرستاد و همراه آنان کتابی نیز فرستاد که کامل ترین آن قرآن کریم است که با پیروی از آن می‌توانیم به سرچشمه مقصود دست یابیم. وی با بیان اینکه قرآن و عترت دو موضوعی است که باید با هم باشند تا انسان‌ها هدایت گردند، افزود: قرآن به معنی خواندن است و حضرت علی(ع) می‌فرماید قرآن همیشه پیش روی شماست که باید آن را خواند و به آن عمل کرد. حجت الاسلام نیازی گفت: قرآن به بهترین روش ممکن قصه زندگی من و شما را بازگو می‌کند که باید از آن به عنوان بهترین راهنما استفاده نماییم.  او با اشاره به اینکه جامعه اسلامی نباید فقیر باشد، اظهار کرد: معتقدم که جامعه اسلامی به سطح از ثروت برسد که بتواند آبرومندانه زندگی کند، اما اگر فقیری در جامعه بود، باید مانند پیامبران به آنان کمک کنیم. وی با بیان اینکه اهمیت قرآن به وجود خودش است و باعث هدایت بشر است به شرطی که آن را بخواند، افزود: قانون اساسی مسلمانان قرآن کریم است. حجت الاسلام نیازی با بیان اینکه قرآن شفادهنده است، گفت: اگر ما مریض شویم به پزشک مراجعه می‌کنیم و داروی تجویزی را مصرف می‌نماییم تا بهبود یابیم؛ بنابراین در زمان فتنه هم باید به قرآن مراجعه کرد و از فرامین آن بهره مند شویم.  این کارشناس حوزه فرهنگی و مذهبی با اشاره به اینکه ایدئولوژی انسان با قرآن تغییر پیدا می‌کند، اظهار کرد: قرآن دارای ظاهر و باطن است که باطن آن را پیامبران درک می‌کنند؛ اما ما می‌توانیم با مراجعه به آن از ظاهرش بهره ببریم. وی افزود: قرآن آرامش بخش است و همانگونه که صدای چشمه سار به انسان آرامش را انتقال می‌دهد، قرآن نیز به انسان آرامش می‌بخشد. حجت الاسلام نیازی با بیان اینکه دنیا محل امتحان است و با مرگ به دنیایی دیگر انتقال می‌یابیم، گفت: اما قرآن همواره همراه ما خواهد بود؛ به شرطی که با آن انس بگیریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی