[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

توافق بر امنیت و صلح، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور اسلامی ایران گفت: از نظر ایران و دولت عراق امنیت و صلح و ثبات در منطقه بسیار اهمیت دارد و لذا مبارزه با گروه‌های تروریستی، جرائم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر و هر ناامنی که منطقه را تهدید کند، جزو توافقات و اراده مشترک دو کشور است. به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور پس از دیدار محمد الشیاع السودانی نخست وزیر عراق و گفت و گوهای دوجانبه، در نشست خبری در کاخ سعدآباد شرکت کرد. رئیس جمهور گفت: از اینکه آقای السودانی نخست وزیر عراق دعوت به جمهوری اسلامی ایران را اجابت کردند و در ایران اسلامی حضور یافتند، تشکر می‌کنم. وی ادامه داد: روابط ما با کشور عراق روابط معمولی نیست؛ روابط ما ریشه در اعتقادات و باورهای دو ملت دارد و این ریشه بسیار عمیقی است که دو ملت را و دو دولت را در کنار یکدیگر قرار داده است. آیت الله رئیسی اظهار داشت: ریشه این ارتباطات را شما می‌توانید در اربعین حسینی و حضور ملت‌ها از سراسر جهان اسلام به ویژه ملت عاشق اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در ایران اسلامی در سرزمین عراق و میزبانی بسیار عالی که دولت و ملت عراق از همه زائرین، به ویژه از ایرانیان عزیز و زائران امام حسین(ع) دارند، ببینید.
وی گفت: جا دارد از همین جا تقدیر و تشکر صمیمانه از ملت عراق به خاطر میزبانی‌شان و هم از دولت عراق داشته باشم. رئیس جمهور تأکید کرد: دولت عراق حاصل توافق گروه‌های سیاسی در عراق است و امیدواریم با تدبیر آقای نخست وزیر خدمت متفاوتی برای مردم عراق رقم بخورد. آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه تهران و بغداد در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امنیتی همکاری دارند، ابراز امیدواری کرد که در دوره دولت جدید همکاری‌های ایران و عراق ارتقا یابد. رئیس جمهور تأکید کرد: از نظر ما و دولت عراق امنیت و صلح و ثبات در منطقه بسیار اهمیت دارد و لذا مبارزه با گروه‌های تروریستی، جرائم سازمان یافته، مواد مخدر و هر ناامنی که منطقه را تهدید کند، جزو توافقات و اراده مشترک دو کشور است.
وی با تأکید بر اینکه امنیت منطقه و ثبات و صلح منطقه باید به دست مسئولان و نیروها در منطقه انجام شود، اظهار داشت: حضور بیگانگان در منطقه به هیچ عنوان امنیت ساز نیست، بلکه خود مشکلی است بر مشکلات ما؛ لذا همچنان که حضور آمریکایی‌ها در افغانستان و عراق امنیت‌ساز نبود، در دیگر نقاط منطقه هم امتیاز نیست و حتماً خروج آنها از منطقه می‌تواند به امنیت منطقه کمک بسزایی داشته باشد. آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: حضور نخست وزیر عراق در جمهوری اسلامی ایران نقطه عطفی در روابط دو کشور است و حتماً مذاکرات میان ما می‌تواند در جهت ارتقای روابط گام بلندی باشد. وی حوزه اقتصادی و تجاری را یکی از محورهای مورد مذاکره دانست و اظهار داشت:‌ مسائل پولی و بانکی، صادرات برق و گاز از جمله محورهای مورد مذاکره است و بدون تردید این سفر و گفت‌وگوهای میان دو هیئت ایرانی و عراقی می‌تواند در جهت حل و فصل مسائل فی‌مابین کمک بسزایی داشته باشد. رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بحمدالله دیدگاه‌های مشترکی در روابط دوجانبه و روابط منطقه‌ای و روابط بین‌المللی داریم و حتماً این حسن روابط دوجانبه به ارتقای روابط در سطح منطقه و در سطح بین‌المللی خواهد انجامید که امید است در این سفر و با تبادل هیئت‌های میان دو کشور در این رابطه گام‌های ماندگاری برداشته شود. وی سفر نخست وزیر عراق به تهران را در حل و فصل مسائل فی‌مابین مؤثر دانست و ابراز امیداوری کرد که السودانی و دولت وی بتواند در جهت حسن روابط دو کشور گام‌های بلندی بردارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی