[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۰
  • دوره جدید

چگونه ژانر وسترن به شکل‌گیری شخصیت گاوچران‌ها کمک کرد؟، روزنامه شیراز نوین

باشگاه خبرنگاران/ یک منتقد سینما گفت: ژانر وسترن در ابتدای قرن بیستم به جامعه آمریکا کمک کرد تا انسجام هویتی جامعه بر مبنای شخصیت گاوچران‌ها شکل بگیرد.
مهدی انصاری، کارشناس و منتقد سینما در برنامه «سینما معیار» رادیو گفت‌وگو در پاسخ به این سؤال که چگونه هالیوود بحران‌های آمریکا را مدیریت می‌کند، گفت: هالیوود سعی می‌کند نسبت به رخداد‌های جامعه حتی به مقدار کم موضع داشته باشد و در اقدام بعدی تلاش می‌کند آن موضع ثبت و در تاریخ ماندگار شود. در بعضی از رخداد‌ها مثل خرید و فروش سلاح، حمله‌های مسلحانه به اندازه خودشان در هالیوود مطرح می‌شود و توقع نداریم که فیلم‌های زیادی متناسب با آن ببینیم.
انصاری ادامه داد: هالیوود موضع دیگری هم به اتفاقات جامعه دارد، یعنی اگر شروع ژانر‌های سینما را از ابتدای قرن ۲۰ ببینیم که با ژانر‌های وسترن برجسته است یا ژانر‌های سینمای موزیکال، ژانر نوآر یا علمی - تخیلی غالب می‌شود، شکل‌گیری این ژانر‌ها با موضوعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه آمریکا همراه است. این منتقد سینما به فراز و فرود‌های جامعه آمریکا و شکل‌گیری ژانر‌های سینما همراه با این بحران‌ها اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال، جامعه آمریکا در ابتدای قرن ۲۰ جامعه‌ای است که از بحران‌های بزرگی عبور کرده تا شکل بگیرد، یعنی جامعه مهاجری که از کشور‌های مختلف اروپایی به سمت سرزمین آمریکا حرکت کرد. در ابتدا هم باید با بومیان آن سرزمین می‌جنگیدند، بعد باید با هم می‌جنگیدند تا به ثباتی برسند و در نهایت برای شکل‌گیری کلان اقتصادی باید شمالی‌ها و جنوبی‌ها می‌جنگیدند تا به ثبات ساختاری برسند. انصاری با بیان اینکه وقتی این بحران‌ها تمام شد، جامعه‌ای در ابتدای قرن ۲۰ و انتهای قرن ۱۹ شکل گرفت که متناسب با هر ایالت هویت خاص خودش را دارد، توضیح داد: اینجا ژانر وسترن به جامعه کمک کرد تا جامعه در مقابل دشمن مشترکی مانند بومیان آمریکا، مخالفان پیشرفت فناوری در آن دوره به ساخت دهی برسد. انسجام هویتی جامعه بر مبنای شخصیت گاوچران‌ها، شخصیت جایزه‌بگیر‌ها و قهرمان‌های وسترن شکل گرفت، یعنی سیستم قهرمان‌پروری کاملاً به کمک جامعه آمد تا مدل و هویت جامعه ساخته شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی