[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

اگر هنگام ‌ایستادن دچار افت فشار خون و سرگیجه می‌شوید بخوانید، روزنامه شیراز نوین

انجام دو تمرین عضلانی ساده می‌تواند به کاهش احساس سرگیجه هنگام ‌ایستادن کمک کند.
به گزارش صدآنلاین، احساس سرگیجه یا سبکی سر هنگام ‌ایستادن یک تجربه شایع است که به دلیل افت فشار خون ‌ایجاد می‌شود. هنگامی که کاهش فشار خون بسیار کوتاه و سریع اتفاق افتد و با هیچ مشکل جسمی‌ دیگری مرتبط نباشد، به آن «افت ارتواستاتیک فشارخون» یا IOH گفته می‌شود.
نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است که انجام برخی از تمرینات عضلانی ساده قبل یا بعد از ‌ایستادن می‌تواند اثرات افت ارتواستاتیک فشار خون را محدود و در افرادی که آن را تجربه می‌کنند، بدون هیچ هزینه‌ و دارویی، تسکین پیدا کند.
به نظر می‌رسد که کلید حل ‌این مشکل ‌این است که عضلات پایین تنه قبل یا بعد از ‌ایستادن فعال شوند.
در حالی که متخصصان ‌ایده تنش عضلانی را بعد از ‌اینکه افراد بایستند با موفقیت آزمایش کرده بودند، در ‌این مطالعه جدید به بررسی ‌این موضوع پرداخته شد که آیا ‌این راهکار می‌تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه عمل کند یا خیر. به گفته متخصصان کانادایی، بیماران می‌توانند از ‌این مداخلات ساده، مؤثر و کم هزینه برای جلوگیری از علائم IOH استفاده کنند.
دو تمرین عضلانی ساده و مؤثر
در ‌این مطالعه ۲۲ زن جوان با سابقه ابتلا به IOH حضور داشتند و تأثیر دو تمرین روی آنان مورد آزمایش قرار گرفت:
- بالا بردن زانوها به دفعات در حالت نشسته به مدت ۳۰ ثانیه قبل از ‌ایستادن
- و قرار دادن پاها به شکل ضربدر به مدت ۳۰ ثانیه پس از‌ ایستادن
متخصصان کانادایی ضربان قلب و فشار خون شرکت‌کنندگان را در مدت زمان انجام بررسی و با فواصل زمانی مورد مطالعه قرار دادند. همچنین از شرکت کنندگان خواسته شد تا علائم IOH، از جمله احساس سرگیجه را گزارش دهند. 
به گفته متخصصان، در مقایسه با هیچ اقدام مداخله‌ای، انجام هر دو تمرین تفاوت قابل توجهی در محدود کردن افت موقت فشار خون و تسکین علائم IOH داشته‌اند. ‌این یک عمل فیزیکی است که بیماران می‌توانند در هر زمان و مکان با حرکت اندام تحتانی خود برای مقابله با ‌این علائم استفاده کنند. بنابر‌این گزارش به نقل از ساینس الرت، تصور می‌شود که عارضه افت ارتواستاتیک فشار خون ناشی از باز شدن رگ‌های خونی است که در اثر‌ ایستادن ‌ایجاد می‌شود. 
کاری که ‌این تمرینات ممکن است انجام دهند، خنثی کردن ‌این واکنش است و به گفته متخصصان می‌توان ‌این دو تمرین را در کنار هم انجام داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی