[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۱
  • دوره جدید

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خبر داد: توافق پادمانی ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی پس از مذاکرات سیاسی و فنی در کنفرانس خبری مشترک با رافائل گروسی، گفت: سفر آقای گروسی پیام‌آور برقراری ارتباطات بین آژانس و 
ایران است.
وی‌ افزود: ما انتظار داریم تعاملات و گزارش‌های آژانس طوری باشد که اعتمادآفرین باشد تا با اطمینان برای حل و فصل مسائل و پرهیز از عواملی که نیت آنها برهم‌زدن روابط عادی است، ایجاد کنیم و همواره آژانس بتواند وظایف خود در ارتباط با ایران را در چهارچوب پادمان پابرجا نگه دارد.
وی افزود: در همین چهارچوب، گفت‌وگوی‌های مشترک انجام شده و مطمئنم به صورت پایداری مؤثر خواهد بود.
اسلامی گفت: بیست و نهمین کنفرانس هسته‌ای را ما چندی پیش در دانشگاه شهید بهشتی برگزار کردیم و جمعه شب توافق شد با آقای گروسی که کنفرانس سی‌ام بین‌المللی و با مشارکت آژانس سال آینده برگزار شود که کمک به روایتگری ایران می‌کند و آشنایی جهان با مراکز آموزشی و علمی ایران را رقم می‌زند تا دستاوردها و امکانات ما به سایر کشورها معرفی شود.
وی ادامه داد: جمعه شب سهم بانوان ایرانی هسته‌ای در ضیافت شام فوق العاده بود و موجب شگفتی برای آقای گروسی و همکارانشان بود که این تعداد فعال هستند و چند تن از همسران شهدای هسته ای که از اساتید هستند و در صحنه ترور هم حضور داشتند، مورد توجه قرار گرفتند. رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: ضیافت شام جمعه شب نشان داد جریان علمی و پژوهشی و فناوری ایران قدرتمند است و خانم‌ها و آقایان با مدیریت و قدرت در آن حضور دارند و جوانان نیز حضور قوی دارند که نشان می‌دهد دانش هسته ای دانشی است درون‌زا و ایران همواره آماده بوده و است که دستاوردهایش را با سایر کشورها به اشتراک بگذارد.
اسلامی در ادامه درباره اینکه اگر قطعنامه‌ای در نشست بعدی شورای حکام تصویب شود، واکنش ایران چه خواهد بود، گفت: ایران برای پیشبرد اهداف توسعه ای خود همواره مصمم بوده است و منافع و امنیت ملی خود را با هیچ چیز جابه‌جا نمی‌کند. اگر قرار باشد قطعنامه‌ای صادر شود، حتما مراجع ذی‌ربط تصمیم‌گیری می‌کنند و ما طبق آن عمل می‌کنیم. نکته ای که بین من و آقای گروسی در این مقطع وجود دارد، این است که آنچه را که در چهارچوب پادمان است، برای اطمینان‌بخشی به آژانس اجرا کنیم و به آن پایبندیم و اجازه نمی‌دهیم عناصر یا نوعاً اقداماتی این انطباق با ضوابط را زیر سؤال ببرد و بنابراین به طور مستمر کار می‌کنیم.
وی در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر اینکه به طور مشخص اکنون توافقی با آژانس درباره مسائل باقی‌مانده خواهیم داشت و بیانیه مشترک بین دو طرف داریم، گفت: ما یک الگویی را با آقای گروسی سال گذشته در وین توافق کرده بودیم و همان را دنبال می‌کنیم و بخش‌هایی از آن در مذاکرات و تعامل معاونان دو طرف بیان شده است و بخشی از ترتیبات را روز شنبه صحبت کردیم و همچنان صحبت ما ادامه دارد و در قالب یک الگوی رفتاری و تعاملی اینها را به سمت حل و فصل پیش می‌بریم.
وی‌ در پاسخ به اینکه برای رسیدن به نتیجه بر سر این موضوعات زمان‌بندی تعیین شده است، گفت: همچنان همکاران ما در حال مذاکره و صحبت در این‌باره هستند.
رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به ایسنا درباره اختلاف نظر ایران و آژانس بر سر غنی‌سازی ۸۴درصدی اظهار کرد: اگر به گزارش اخیر آقای گروسی مراجعه کنید، در همان گزارش هم برای شناسایی ذره ۸۴ درصد گفته شده بود که ملاک میزان تولید است و مخازنی که تولیدات در آن ذخیره می‌شود، غنای بالای ۶۰ درصد نداشته است؛ از این رو این ابهام قابل تعمیم نیست و به طور مشخصی حل و فصل شده است.
اسلامی درباره فشار کشورهای اروپایی بر ایران در شورای حکام گفت: سه کشور اروپایی به طور خاص و کسانی که با آنها همکاری می‌کنند، روی تعهدات برجامی تمرکز می‌کنند، اما تعهدات متقابل است. از این رو برای گام‌های اطمینان بخش با آقای گروسی تفاهم کردیم که در چهارچوب پادمان روابط خود را تنظیم می‌کنیم. لذا مادامی که آنها به تعهداتشان در برجام برنگشتند، آژانس به این شکل از عملکرد ما اطمینان خاطر پیدا می‌کند. این نکته حائز اهمیتی است که روز شنبه مورد توافق ما قرار گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی