[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

تـداوم آبادانی؛ از مدرسه تا بزرگـراه، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی - گروه خبر
هشتمین مرحله از جهش عمرانی شهرداری کلان‌شهر شیراز در مدرسه، بزرگراه و مرکز امداد و نجات گویم برگزار شد. این مراسم، عصر شنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه با کلنگ‌زنی زمین چمن مصنوعی در هنرستان شهید ذوالانوار آغاز شد و پس از آن به افتتاح فاز اول بزرگراه جنوب شهرک حافظ در بزرگراه حسینی الهاشمی رسید و در نهایت با افتتاح مرکز امداد و نجات گویم پیگیری شد. هشتمین مرحله از جهش عمرانی شهرداری کلان‌شهر شیراز با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار کلان‌شهر شیراز، فرماندار شیراز و جمعی از مسئولان ارشد شهری با حضور اصحاب رسانه در محل پروژه‌ها برگزار شد.
 ظرفیت اصلی شیراز گردشگری است
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم با اشاره به آغاز دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه(س) اظهار کرد: افتتاح این پروژه، بهانه خوبی برای حضور در منطقه گویم است و امیدوارم نسبت به این منطقه که یکی از دروازه‌های مهم شیراز است، به‌صورت شایسته عمل کنیم.مهدی طاهری با اشاره به افتتاح آزادراه بیان کرد: با افتتاح آزاد شیراز- اصفهان، این منطقه تحت ‌فشار ترافیکی خواهد بود و نیازمند هماهنگی دستگاه‌های حوزه‌های شهری هستیم. این مقام ارشد پارلمان شهری در کلان‌شهر شیراز با بیان اینکه در این منطقه شاهد یک خلأ امدادی در منطقه گویم بودیم، تصریح کرد: با بهره‌برداری از ایستگاه امداد و نجات، این مشکل مرتفع می‌شود. او متذکر شد: این منطقه باید با توجه به اهمیت آن در اولویت قرار گیرد و شهرداری باید براساس برنامه‌ها و ملزومات خود برای این منطقه برنامه‌ریزی کند؛ به‌طور مثال راه‌اندازی گلخانه می‌تواند سبب تحرک در این منطقه شود. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: ظرفیت اصلی شهر شیراز، گردشگری آن است و اگر کسی دلسوز شیراز است باید برای توسعه این ظرفیت تلاش کند و زیرساخت‌های لازم را توسعه دهد، توسعه شیراز بر محور گردشگری است. طاهری با تأکید بر لزوم توسعه گردشگری بیان کرد: شیراز ظرفیت لازم برای تبدیل ‌شدن به قطب گردشگری ایران را دارد و باید برای رسیدن به این مهم همت کرد. او خاطر نشان کرد: مردم شیراز، مهم‌ترین ظرفیت این شهر هستند که رهبر معظم انقلاب نیز در سفر خود به فارس به این موضوع اشاره کردند و باید خدمات خود را ارائه دهیم تا شرمنده مردم نشویم.
 بودجه دست‌یافتنی خواهد بود
شهردار کلان‌شهر شیراز نیز در این مراسم با تبریک دهه کرامت گفت: جهش عمرانی با همت شورای اسلامی شهر و همکاری نیروهای شهرداری به هشتمین ایستگاه خود رسیده است. محمدحسن اسدی با اشاره به برخی از پروژه‌ها و دسته‌بندی آنها در زیرمجموعه برخی از معاونت‌ها، بیان کرد: امروز نخستین مرحله جهش عمرانی امسال است که در ماه‌های بعد به‌صورت مستمر ادامه خواهد داشت، ما امسال بودجه ۲۳ هزار میلیارد تومانی را داریم که با همه مشکلات دست‌یافتنی خواهد بود. او با اشاره به برخی دیگر از جزئیات کار در این منطقه و محدودیت‌ها و مسائل اجرای این پروژه تأکید کرد: این مسائل مانعی سر راه شهرداری شیراز نیست و به‌صورت تمام در حال فعالیت هستیم، اگر آزادراه شیراز-اصفهان به بهره‌برداری برسد این محور جواب‌گوی تردد در این منطقه نخواهد بود؛ بنابراین باید در زمان‌بندی این پروژه بازنگری شود تا سریع‌تر به بهره‌برداری برسد. شهردار شیراز با اشاره به بازدیدها و جلسات مکرر با قرارگاه خاتم، پیمانکار این پروژه، تصریح کرد: در حال تلاش هستیم تا این پروژه حساس با سرعت و دقت بیشتری پیش رود.
 توجه به سلامت و نشاط کودکان
لطف‌الله شیبانی، فرماندار شیراز در آیین احداث هم‌زمان 20 زمین چمن مصنوعی در مدارس شیراز که کلنگ‌ آن در هنرستان شهید ظل‌انوار خورده شد، با اشاره به کاربردهای این چمن‌سازی‌ها گفت: امیدواریم این موارد در نقاط کم‌برخوردار اجرایی شود تا کودکان و نوجوانان آن محلات نیز بتوانند از چنین فضاهایی بهره‌مند شوند.
 اجرای پروژه‌های بزرگ‌مقیاس در گویم
امام ‌جمعه گویم نیز در این آیین با تأکید بر خدمات‌رسانی به مردمی که همواره در تمام شرایط از نظام حمایت کردند، اظهار کرد: منطقه گویم به‌عنوان یک دهستان کوچک دیده نمی‌شد، اما امروز شاهد اجرای پروژه‌های بزرگ‌مقیاس در آن هستیم و باید بابت این موضوع شکرگزار بود. حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا خادم با بیان اینکه اجرای پروژه زیرگذر گویم مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است، افزود: اما مردم از این پیشرفت راضی هستند و امیدواریم زودتر این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند و باید این پیشرفت‌ها و خدمات‌رسانی‌ها به اطلاع مردم برسد تا امیدوار باشند.
 سرزندگی شهر در حوزه‌های عمرانی
رئیس کمیسیون حمل ‌و نقل، عمران و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز نیز با اشاره به اینکه جهش عمرانی از سال گذشته وارد ادبیات شهرداری شیراز شد، گفت: جهش عمرانی اهدافی را دنبال می‌کند و ما شاهد سرزندگی شهر در حوزه‌های عمرانی هستیم. علی‌اکبر سلطانی با اشاره به اجرای جهش عمرانی در حوزه‌های مختلف حمل‌ و نقل و ترافیک، عمرانی، ورزشی و ... افزود: امیدوارم برنامه‌ها و پروژه‌هایی که از دوره‌های قبل باقی ‌مانده در این دوره و در قالب این طرح به پایان برسد.
 ارتقای زیرساخت‌های کلان‌شهر شیراز
معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز نیز با اشاره به برنامه جهش عمرانی گفت: این برنامه براساس ارتقای زیرساخت‌های شهر شیراز در بخش‌های مختلف در سال گذشته با ۱۲۴ طرح در بهمن‌ماه آغاز شد و در هفت دوره مختلف با اعتبار ۱۳ هزار میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان انجام شد. محمد امین با بیان اینکه این یک طرح چهارساله است که اکنون در هشتمین مرحله آن قرار داریم، ادامه داد: در حوزه‌های ترافیک، تفریحی و ورزشی، ایمنی و آتش‌نشانی، بزرگراه‌سازی و غیره این طرح برنامه‌ریزی شد و امروز پروژه ۵۵ متری حافظ و مرکز امداد و نجات گویم، کلنگ‌زنی می‌شود و ۳۷ طرح عمرانی، خدماتی، گردشگری با اعتبار 264.3 میلیارد تومان در این مرحله کلنگ‌زنی و بهره‌برداری می‌شود. او با اشاره به جزئیات فاز نخست بزرگراه ۵۵ متری عنوان کرد: این بزرگراه یک ‌راه موازی با بهترین استاندارها، طراحی و ساخته ‌شده است و فاز دوم این پروژه در مرحله طراحی است.
 ارتقای ایمنی از شیراز تا زرقان
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با بیان اینکه ایستگاه گویم یکی از کلیدی‌ترین ایستگاه‌هاست، گفت: زمان رسیدن آتش‌نشانی در این منطقه ۱۲ دقیقه بوده که این مدت‌زمان با افتتاح این ایستگاه به ۵ دقیقه می‌رسد که کمک زیادی می‌کند. هادی عیدی‌پور با اشاره به تجهیزات موجود در آتش‌نشانی و وسایل در نظر گرفته‌شده برای ایستگاه گویم، افزود: باید به‌روزرسانی تجهیزات را جدی گرفت، این ‌یک ایستگاه پشتیبانی برای شمال غرب شیراز است و ۴ هزار متر عرصه و عیان دارد. وی اضافه کرد: با احداث و بهره‌برداری از ایستگاه گویم در محدوده شعاع استاندارد تعریف‌شده، مدت‌زمان رسیدن به حادثه کاهش و به 3 الی 5 دقیقه می رسد. اوخاطر نشان کرد: با توجه به احداث آزاده‌راه شیراز-اصفهان و نیازمندی شمال غرب شیراز به ایستگاه آتش‌نشانی، این ایستگاه می‌تواند نقش تأثیرگذاری در ارائه خدمات‌رسانی در حوادث داشته باشد. عیدی‌پور ضمن اشاره به برنامه‌ریزی برای افزایش ایستگاه‌های آتش‌نشانی شیراز تأکید کرد: با حمایت و پشتیبانی شهردار و شورای ششم کلان‌شهر شیراز علاوه بر به‌روزرسانی تجهیزات و ماشین‌آلات آتش‌نشانی، با بهره‌برداری از ساختمان‌های جدید به سمت توسعه ایمنی شهری پیش می‌رویم. او با اشاره به مشخصات ایستگاه بزرگ‌مقیاس شهرک گویم تصریح کرد: هزینه اجرای این پروژه 150 میلیارد ریال بوده و عرصه این ایستگاه 4000 متر مربع و اعیان آن 1928متر مربع است، همچنین فضای اداری این ایستگاه اثرگذار در شمال غرب شیراز 1593متر مربع می‌باشد که 335متر مربع از مساحت آن سوله خودرویی است. برخورداری از خودروهای امداد و نجات، اطفای حریق و خودروهای پشتیبانی و استفاده از تجهیزات امداد و نجات جاده‌ای با توجه به بار ترافیکی ورودی شمال غرب شیراز، از دیگر ویژگی‌های این ایستگاه عملیاتی است که عیدی‌پور به آن پرداخت و گفت: محدوده پوشش‌دهی ایستگاه گویم متمرکز بر خدمات در محدوده‌های گویم، دوکوهک، روستای قلات، بزرگراه جدید‌الاحداث شیراز- اصفهان، جاده بیضا و جاده شیراز- سپیدان است. رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در پایان اظهار کرد: پیش از این، ایستگاه 8 واقع در شهرک گلستان، محدوده ذکرشده را در خدمات ایمنی و آتش‌نشانی پوشش می‌داد که با افتتاح این ایستگاه با کاربری اطفایی، امدادی و پشتیبانی، شاهد کاهش زمان رسیدن به حوادث در شمال غرب شیراز خواهیم بود.
 توسعه زیرساخت‌های ورزشی شیراز
سرپرست معاونت فرهنگی، هنری و ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز از ساخت ۲۰ زمین چمن مصنوعی خبر داد و گفت: ۲۸ میلیارد تومان برآورد هزینه برای چمن مصنوعی، فنس‌سازی، روشنایی در شب و ... می‌شود که ابعاد این زمین‌ها به ۲۲ در ۴۲ متر است و با پراکندگی در مناطق مختلف شهر ساخته می‌شوند. روح‌الله مظفری افزود: براساس مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز و تأکیدات شهردار در راستای توسعه ورزش حرفه‌ای و همگانی و همچنین توسعه ورزش در محلات با رویکرد بهره‌برداری از فضاهای مناسب موجود در مدارس برای استفاده ورزشی و فوتبال و فوتسال در حال انجام است. او بیان کرد: این فضاهای ورزشی در ساعات مدرسه مورد استفاده دانش‌آموزان و در ساعات دیگر هم ساکنان محلات می‌توانند از آنها استفاده ‌کنند.
 جستاری بر جهش عمرانی در ایستگاه هشتم
پروژه‌های مرحله هشتم جهش عمرانی کلان‌شهر شیراز با اعتبار 264.3 میلیارد تومان در 37 پروژه در مناطق و معاونت‌های مختلف به شرح زیر است. پروژه‌های معاونت فنی و عمرانی شامل ایستگاه آتش‌نشانی شماره ۲۴ ایستگاه بزرگ‌مقیاس گویم و فاز اول بزرگراه جنوب شهرک حافظ با اعتبار ۹۰ میلیارد تومان است. اما پروژه‌های معاونت حمل و نقل و ترافیک، شامل ۱۸ سامانه سرعت‌سنج در سطح شهر، مکانیزه کردن ۲۱ پارکینگ روباز در سطح شهر، مطالعات تفصیلی حمل و نقل همگانی و امکان‌سنجی حمل و نقل ریلی با اعتبار ۲۸.1 میلیارد است. پروژه‌های قابل‌افتتاح در سطح منطقه ۴ شامل زمین والیبال ساحلی باغ جنت، تکمیل پارکینگ بوستان نوید محمدی، پیاده‌روسازی خیابان شهید آقایی و کلنگ‌زنی پروژه‌های زمین فوتبال ساحلی باغ جنت، پیاده‌روسازی ضلع شمالی باغ جنت، پیاده‌روسازی بلوار عدالت شمالی، پروژه محرومیت‌زدایی شامل لوله‌گذاری و آسفالت قلعه عادل‌آباد محله کشن با اعتبار4.۳۳ میلیارد تومان در مرحله هشتم جهش عمرانی قرار دارد. پروژه‌های منطقه ۷ در بخش افتتاح، شامل دیوارگذاری سنگی حائل رودخانه خشک، بهسازی زیرسازی و آسفالت و ترمیم و روکش معابر محلات محروم سطح منطقه، زیرسازی و بهسازی و آسفالت کوچه‌های اتحاد تفاضل تخت جمشید، بهسازی و زیرسازی و آسفالت معابر محلات محروم شامل کوشک مهرگان قلعه نو و ترکان فعالیت‌های امور شهری سطح منطقه، اجرای آلاچیق در بوستان حاشیه بلوار خلیج فارس ضلع شمال عملیات اجرای پلاستر ساختمان‌های مشرف به معابر بلوار سادات و سطح منطقه است.
 از سهل‌آباد تا برف‌فروشان
پروژه‌های کلنگ‌زنی سطح منطقه ۷ شامل دیوارگذاری سنگی رودخانه خشک، لوله‌گذاری، هدایت آبهای سطحی کوچه‌های ۸۹ و ۶۳ بلوار اتحاد محله سهل آباد، بلوار تخت جمشید، ایمن‌سازی مسیر سواره‌رو بلوار تخت جمشید تقاطع خیابان شریف‌آباد، زیرسازی تراش ترمیم و روکش آسفالت بلوار ولایت مرحله دست‌ساز سطح منطقه ۷ و اجرای کوچه‌باغ خیابان شهید قنادی با اعتبار 61.81میلیارد تومان است. اما پروژه‌های منطقه 10 شامل اصلاح هندسی تقاطع بزرگراه محلاتی به پل انجیره، پروژه تعمیر و بازسازی سازه و مقبره شهدای گمنام، زیرسازی و جدول‌گذاری و پیاده‌روسازی شهرک برف‌فروشان است که افتتاح شد، اما کلنگ‌زنی پروژه تکمیل اصلاح هندسی بلوار جهاد تا شهرک رتبه زن و پیاده‌روسازی و لبه‌گذاری سطح منطقه ۱۰ و پیاده‌روسازی ضلع شمالی بلوار دکتر حسابی، پایگاه چندمنظوره و انبار مدیریت بحران حوضچه آرامش و گوراب در بالادست حوزه گویم، حوضچه آرامش حوزه بالادست شهرک حافظ و بهشتی با اعتبار ۱۶ میلیارد و ۸۴ میلیون تومان است و اما پروژه‌های سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری با اعتبار یک میلیارد تومان، پروژه‌های سازمان آرامستان در بخش افتتاح و کلنگ‌زنی با اعتبار 5.15 میلیارد تومان و پروژه‌های سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی با اعتبار ۲۸ میلیارد تومان و احداث هم‌زمان بیست زمین چمن مصنوعی در مدارس شیراز است. براساس این گزارش شایان ذکر است جهش عمرانی کلان‌شهر شیراز که از 12 بهمن‌ماه سال گذشته آغاز شده، به مرحله هشتم خود رسید و در هشتمین مرحله شاهد افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 37 پروژه مختلف با اعتبار 264.3 میلیارد تومان بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی