[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

مغز انسان در چهل سالگی دچار تجدید ساختار می‌شود، روزنامه شیراز نوین

به گزارش سیناپرس، احتمالاً تاکنون با این عبارت مواجه شده‌اید که چهل‌سالگی را سن اوج پختگی و کارآمدی یک فرد محسوب می‌کنند که فرد در آن هم به اندازه کافی تجربه برای مدیریت امور کسب کرده و هم دارای نیروی جوانی کافی برای مبارزه با مشکلات است. یافته‌های جدید پژوهشگران نشان می‌دهد مغز انسان در چهل‌سالگی با تغییرات ساختاری مواجه می‌شود.
 همه ما می‌دانیم که مغز با افزایش سن دچار تغییرات ساختاری، عملکردی و متابولیکی قابل توجهی می‌شود که تغییرات مرتبط با آن در شناخت و رفتار ما انعکاس مستقیمی‌دارد. نتایج یک بررسی سیستماتیک  جدید که در آن محققان استرالیایی به ۱۴۴ مطالعه دیگر توجه کرده و چگونگی تغییر اتصالات مغز انسان در طول زندگی ما را بررسی کردند، نشان‌دهنده وجود تغییرات مهمی‌در ساختار مغز انسان در دوران میانسالی است.
محققان طی این پژوهش دریافتند که پس از ۴۰ سالگی، مغز شروع به ایجاد سیستم ارتباط داخلی مجدد می‌کند که این تغییر منجر به یکپارچه شدن و اتصال شبکه های مختلف مغزی می‌شود. دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که فرایند فوق می‌تواند منجر به تفکر انعطاف‌پذیر کمتر و کاهش استدلال کلامی ‌و عددی شود. در واقع در این بازه سنی ذهن دچار آرامش شده و تفکرات و باورها به شکل منطقی نهادینه شده و فرد با پیش داوری کمتری به موضوعات توجه می‌کند.
این نوع مطالعات بر اساس نتایج یک تکنیک تصویربرداری به نام «ام آر آی عملکردی» به دست آمده است. این تکنیک تصویربرداری به دانشمندان علوم اعصاب اجازه می‌‌دهد تا قسمت‌‌هایی از مغز افراد را که در پاسخ به محرک‌‌ها یا در حالت استراحت روشن و خاموش می‌شوند، مشاهده کنند.
با این حال، ما واقعا نمی‌توانیم مطمئن باشیم که این موارد مسئول تغییرات در ساختار شناختی انسان هستند که در میان‌سالی شاهد آن هستیم.
به گفته پژوهشگران ممکن است پیوندی بین این دو حوزه وجود داشته باشد، اما اثبات آن دشوار است. با نگاهی به داده‌های این مطالعه، مشخص می‌شود رخدادهای میان‌سالی در مغز شامل تجدید ساختار نسبتاً تدریجی است.
بنابراین شاید تجدید ساختار بزرگ در مغز وجود نداشته باشد و ما دقیقاً نمی‌دانیم که چگونه این موضوع به افزایش سطح شناخت تفسیر می‌شود، اما مطالعات فوق اثبات می‌کند که تغییراتی در مغز با افزایش سن رخ می‌دهد.
شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی  Psychophysiology منتشر شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی