[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۷
  • دوره جدید

جراحی نادر در شیراز ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
رئیس بخش صرع بیمارستان نمازی شیراز با تأیید خبر جراحی و کارگذاشتن دستگاه vns برای نخستین بار در ایران برای بیمار مبتلا به افسردگی مزمن مقاوم به درمان در این بیمارستان، گفت: در گذشته این روش تنها برای درمان بیماران صرع انجام می‌شد، ولی موفق شدیم برای بیمار افسرده مقاوم به دارو نیز از این روش استفاده کنیم.
دکتر علی‌اکبر اسدی پویا در گفت‌وگو با خبرنگار شیرازنوین، اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارها، پزشکان دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز موفق شدند برای نخستین مرتبه یکی دیگر از نادرترین جراحی‌های خاورمیانه را روی یک بیمار ۶۰ساله انجام دهند و دستگاه VNS را برای وی کارگذاری کنند که این مهم در نوع خود کم‌نظیر است.
این عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز با تشریح بیشتر این نوع روش و جراحی پزشکی که در بیمارستان نمازی شیراز انجام شده است، افزود: برای اطمینان از موفقیت‌آمیزبودن این جراحی نیاز به گذشت زمان داشتیم که این جراحی در ۲۵ اسفند انجام شد و روز شنبه دستگاه در حضور تیم پزشکی این جراحی نادر، دکتر محمدصادق مسعودی جراح مغز و اعصاب و دکتر صحراییان استاد روان‌پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، در بخش صرع بیمارستان نمازی روشن شد. این استاد دانشگاه جفرسون و علوم‌پزشکی شیراز با اشاره به موفقیت بخش صرع دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز گفت: در سال ۹۸ موفق شدیم برای نخستین مرتبه این دستگاه را برای یک شیرخوار ۸ماهه که به بیماری صرع مقاوم مبتلا بود، جای‌گذاری کنیم و امروز بعد از گذشت چند سال این بیمار بدون عارضه‌های قبلی به زندگی خود ادامه می‌دهد. وی با بیان تعداد و انواع جراحی‌های مرکز صرع بیمارستان نمازی شیراز گفت: سالیانه حدود ۱۱۰ بیمار با تشخیص دقیق در این مرکز جراحی می‌شوند. وی افزود: همچنین حدود ١٠٠٠ بیمار از سراسر ایران به این مرکز مراجعه می‌کنند و هم‌اکنون در حدود هزار نفر بیمار مبتلا به صرع برای تشخیص و درمان در لیست انتظار بستری در بخش تشنج بیمارستان نمازی قرار دارند. رئیس بخش صرع بیمارستان نمازی شیراز از آمار قابل‌توجه جراحی صرع در بیمارستان نمازی در مقایسه با مراکز درمانی دنیا همانند آمریکا اشاره کرد و بیان داشت: تیم بخش تشنج این بیمارستان با وجود تمام مشکلات، قادر هستند سالانه ١١٠ جراحی را انجام دهند؛ در حالی‌که از مراکز بزرگ درمانی آمریکا سالانه حدود ۴۰ مورد جراحی گزارش می‌شود. اسدی پویا ادامه داد: امیدواریم با استفاده از این روش بتوانیم برای بیماران افسرده مقاوم به دارو نیز اثرگذار باشیم. دکتر محمدصادق مسعودی جراح مغز و اعصاب و عضو این تیم درمانی نیز گفت: به همت همکاران گروه روان‌پزشکی و اساتید گروه تشنج، موفق شدیم برای اولین بار در ایران و خاورمیانه دستگاه محرک عصب واگ را برای بیماران مبتلا به افسردگی کارگذاری کنیم. وی ادامه داد: این دستگاه یک محرک الکترونیکی بسیار حساس و دقیق است که از سال‌های قبل برای بیماران مبتلا به افسردگی ماژور و برخی بیماران وسواس توسط سازمان بهداشت جهانی تأیید شده بود و همچنین از آنجایی که تعداد بیماران مبتلا به افسردگی مقاوم به درمان زیاد است، کارگزاری این دستگاه با جراحی ظریف و دقیق می‌تواند باعث کاهش عوارض دارویی و بهبود هرچه سریع‌تر حال بیماران شود. دکتر علی صحراییان از اساتید گروه روان‌پزشکی و عضو این تیم درمانی، در پایان در خصوص این روش درمانی گفت: این روش به عنوان یک روش مرسوم در دنیا به شمار می‌رود که ابتدا باید طبق معیارهایی شرایط بیمار توسط روان‌پزشک تشخیص داده شود که آیا می‌تواند کاندید دریافت این روش باشد یا خیر. این عضو تیم جراحی ادامه داد: معمولاً بیماران مبتلا به افسردگی که طی سالیان متمادی به درمان‌های مرسوم پاسخ نداده‌اند، می‌توانند کاندید این عمل جراحی شوند. سپس تیم جراحی مغز و اعصاب شرایط عمومی بیمار را بررسی می‌کنند و در صورت داشتن شرایط، بیمار تحت عمل جراحی کارگذاری vns قرار می‌گیرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی