[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

تصمیمات دولت مبتنی بر آرای شوراهاست، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس، شوراهای اسلامی شهر و روستا را مردمی‌ترین بخش از حاکمیت دانست و گفت: آنها به‌واسطه ارتباطی که با مردم دارند، با مسائل و مشکلات موجود در شهرها و روستاها بیشتر آشنا هستند.
محمود رضایی کوچی شنبه در گفت‌وگو با ایرنا، ضمن گرامیداشت نهم اردیبهشت روز ملی شوراها افزود: شوراهای اسلامی دارای جایگاه مهمی در ساختار اداره شهرها و روستاها هستند و حداقل در هشت فصل از قانون اساسی به موضوع شهرها و اهمیت شوراها و وظایف آنها اشاره شده است.
وی ادامه داد: چنین ساختاری که امانت‌دار مردم است، باید هم ادبیات مربوط به شناسایی و بررسی مشکلات را به‌خوبی بداند و هم بتواند آن را به مراجع تصمیم‌گیر منتقل کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس، با اشاره به تصویب قانون درآمد پایدار برای شهرها و روستاها در مجلس در سال گذشته، گفت: در این قانون به دهیاری‌ها هم به‌عنوان دستگاه اجرایی نگاه شد.
رضایی کوچی افزود: این بدان معناست که حاکمیت به‌دنبال توسعه بخش‌های اجرایی و مدیریتی خود از سطح کلان تا سطح اولیه یعنی دهیاری‌هاست.
وی ادامه داد: لازمه کار صحیح این است که اعضای شوراها در کنار دهیاران و شهرداران بتوانند در رابطه با بررسی و شناخت قابلیت‌ها و ظرفیت‌های موجود در بخش‌ها تسلط کافی داشته باشند و بتوانند در حوزه اجرا نیز مسائل مرتبط با این حوزه را دنبال کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، نقش شوراها در زمینه محرومیت‌زدایی را بسیار مهم دانست و گفت: به فرمانداران تأکید شده که در مواردی که مربوط به روستاهاست، به رأی و نظر شوراهای روستاها توجه کنند.
رضایی کوچی افزود: هر تصمیمی که دولت و حاکمیت برای توسعه، رفاه و عمران روستاها و شهرها می‌گیرد، باید با نظرات مردم انطباق داشته باشد.
وی ادامه داد: شوراهای اسلامی می‌توانند در برخی امور مسئولان را راهنمایی کرده و به آنها کمک مشاوره‌ای دهند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس گفت: در استان افزون بر ۲هزار روستای دارای دهیاری و حدود هفت‌هزار عضو شورای روستایی و ۱۲۰ شهر و حدود ۷۰۰ عضو شورای شهر داریم. رضایی کوچی افزود: در کل کشور سرجمع اعتبارات مجموعه شوراهای شهرها و روستاها ۳۰۰هزار میلیارد تومان است که عددی که در استان فارس در اختیار شوراهای روستاها و شهرها قرار گرفته، به حدود ۳۰هزار میلیارد تومان می‌رسد. وی ادامه داد: البته حوزه شوراهای روستاها از نظر اعتباری نسبت به شوراهای شهرها شرایط سخت‌تری دارند که در قانون لایحه درآمد پایدار منابعی برای آنها پیش‌بینی شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس گفت: شوراهای شهرها از زمان شکل‌گیری تاکنون کمک‌های خوبی به شهرداری‌ها کرده‌اند و کاهش بسیاری از مشکلات شهرداری‌ها را باعث شده‌اند و به همین دلیل مدیریت ارشد استان نیز همواره بر کسب نظر شوراها و گرفتن مشورت از آنها تأکید دارد.
رضایی کوچی افزود: در اکثر سفرهای شهرستانی به دستگاه‌های اجرایی توصیه کرده‌ایم که در برنامه‌های اجرایی که دارند، با شوراها مشورت کنند و ارتباط داشته باشند و سعی کنند کاری که انجام می‌دهند، از مسیر شوراها اجرا شود. نهم اردیبهشت‌ماه در تقویم رسمی به‌عنوان روز ملی شوراها نام‌گذاری شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی