[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۱
  • دوره جدید

خواب عمیق در برابر از دست دادن حافظه مرتبط با آلزایمر مؤثر است، روزنامه شیراز نوین

خواب خوب به دلایل زیادی بخش مهمی از سلامتی است، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد خواب عمیق حتی ممکن است از کاهش حافظه مرتبط با آلزایمر محافظت کند.
به گزارش خبرنگار مهر و به‌نقل از هلث‌دی نیوز، در حالی که اختلال خواب با تجمع سریع‌تر پلاک‌های بتاآمیلوئید در مغز مرتبط است، دانشمندان دریافتند که خواب عمیق با موج آهسته می‌تواند در برابر کاهش حافظه در افرادی که بار بالایی از بیماری آلزایمر دارند، محافظت کند.
به گفته کارشناسان، این شرایط می‌تواند به کاهش برخی از مخرب‌ترین پیامدهای زوال عقل کمک کند.
محققان قبلاً دریافته بودند که کاهش میزان خواب عمیق فرد می‌تواند نرخ سریع‌تری از تجمع بتاآمیلوئید در آینده را در مغز پیش‌بینی کند.
«متیو واکر»، نویسنده ارشد این مطالعه و استاد علوم اعصاب و روان‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا برکلی، گفت: ایده ذخیره‌شناختی یک هدف قانع‌کننده برای محققان خواب است.
وی در ادامه افزود: خواب برای حافظه بسیار حیاتی است و یکی از آن بخش‌های گمشده در پازلی است که دقیقاً به ما می‌گوید چرا دو نفر با مقادیر یکسانی از آسیب‌شناسی بد و شدید آمیلوئید، حافظه بسیار متفاوتی دارند.
این مطالعه شامل ۶۲ سالمند سالم بود. آنها در آزمایشگاه می‌خوابیدند در حالی که محققان امواج خواب آنها را با دستگاه الکتروانسفالوگرافی (EEG) زیر نظر داشتند. سپس تیم تحقیق از یک اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) برای اندازه‌گیری میزان رسوبات بتاآمیلوئید در مغز شرکت‌کنندگان استفاده کرد. در حالی که نیمی از شرکت‌کنندگان دارای مقادیر بالایی از رسوبات آمیلوئید بودند، نیمی دیگر این رسوبات را نداشتند.
سپس شرکت‌کنندگان تست حافظه شامل تطبیق نام‌ها با چهره‌ها را انجام دادند.
آنهایی که دارای مقادیر بالایی از رسوبات بتاآمیلوئید در مغزشان بودند و همچنین خواب عمیق‌تری داشتند، در تست حافظه بهتر از کسانی که همان میزان رسوبات را داشتند و بدتر می‌خوابیدند، عمل کردند، اما در گروه بدون رسوبات، خواب عمیق باعث بهبود حافظه نشد.
پس از کنترل سایر عوامل، محققان دریافتند خواب عمیق حتی در مواجهه با آسیب‌شناسی مغز به حفظ عملکرد حافظه کمک می‌کند.
واکر می‌گوید: خواب عمیق را تقریباً مانند یک قایق نجات در نظر بگیرید که حافظه را زنده نگه می‌دارد، نه اینکه حافظه به‌دلیل آسیب‌شناسی بیماری آلزایمر به پایین کشیده شود. اکنون به‌نظر می‌رسد که خواب عمیق NREM ممکن است یک قطعه جدید و گمشده در پازل توضیحی ذخیره‌شناختی باشد و راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم خواب را حتی در افراد مسن‌تر بهبود دهیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی