[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۲
  • دوره جدید

تورم، طلا را حاشیه‌نشین کرد، روزنامه شیراز نوین

 مریم شمالیان- شیرازنوین:
shomalianm@gmail.com

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و نقره و صراف شیراز، در گفت‌وگوی اختصاصی با شیرازنوین گفت: مردم در حال حاضر برای اینکه پولشان بی‌ارزش نشود، به خرید طلای آب‌شده روی می‌آورند که فروش این طلا هم سودی برای طلافروشان ندارد و در ضمن با این کار که مردم پول خود را برای اینکه بی‌ارزش نشود از بانک بیرون می‌آورند و طلای آب‌شده خریداری می‌کنند، یک سرمایه راکد می‌شود و پول از چرخه اقتصادی کشور 
خارج می‌شود.
او افزود: افزایش تمایل مردم به خرید طلای بدون اجرت، معضلی برای صنف طلافروشان شیراز است و اینکه شاهد نوسان زیاد نرخ طلا هستیم، به صنف طلافروشان آسیب زده و آنها را متضرر ساخته است.
نوسانات قیمت طلا و افزایش قیمت آن باعث شده است تا اجرت ساخت طلا هم افزایش یابد و همین امر هجوم برای خرید طلای دست‌دوم و بدون اجرت را در بازار طلا در پی داشته که کاهش 50درصدی فروش طلای دارای اجرت را رقم زده است.
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر و نقره و صراف شیراز در گفت‌وگو با شیرازنوین، با اشاره به پیامدهای افزایش نرخ طلا برای فعالان این صنف، گفت: افزایش شدید قیمت طلا باعث شده است تا طلا از سبد کالای مردم خارج شود و این در حالی است که قبلاً مردم برای اینکه پس‌اندازی داشته باشند، اقدام به خرید زیورآلات طلا می‌کردند، اما امروز چیزی مازاد نمی‌آورند که بخواهند به این شکل پس‌انداز کنند.
محمد زرین‌مهر ادامه داد: مردم در حال حاضر برای اینکه پولشان بی‌ارزش نشود، به خرید طلای آب‌شده روی می‌آورند که فروش این طلا هم سودی برای طلافروشان ندارد و در ضمن با این کار که مردم پول خود را برای اینکه بی‌ارزش نشود از بانک بیرون می‌آورند و طلای آب‌شده خریداری می‌کنند، یک سرمایه راکد می‌شود و پول از چرخه اقتصادی کشور خارج می‌شود.
وی با تأکید بر رابطه مستقیم قیمت طلا با نرخ دلار، اظهار می‌کند: دولت‌مردان باید کاری کنند که دست‌کم 6 ماه نرخ ارز و طلا ثابت بماند و اینکه شاهد نوسان زیاد نرخ طلا هستیم، به صنف طلافروشان آسیب زده و آنها را متضرر ساخته است. زرین‌مهر به افزایش نرخ اجرت طلا هم اشاره دارد و می‌گوید: ابزارآلات و هزینه‌های ساخت طلا و همچنین قیمت کارگر افزایش یافته است که تمامی آنها بر افزایش اجرت طلا تأثیر گذاشته و همین امر موجب شده تا مردم به خرید طلای دست دوم و بدون اجرت روی بیاورند که کاهش 50درصدی فروش مغازه‌های طلافروشی را در پی داشته است.
وی در بخش دیگری از سخنان هم به مشکلاتی که این صنف در خصوص مالیات دارند، تأکید داشته و بیان می‌کند: دارایی، کلیه پول‌هایی که توسط دستگاه کارت‌خوان کشیده می‌شود را معامله و سود حساب می‌کند؛ در حالی که اینطور نیست و سود فروش طلا تنها 7 درصد است.
زرین‌مهر می‌گوید: پیگیری‌هایی با دارایی داشته‌ایم که 30 تا 40 درصد از مبلغ تراکنش‌ها جزو درآمد حساب قرار نگیرد تا کمکی به اعضای این صنف در پی داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی