[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۳
  • دوره جدید

شاید برجام به فرجام برسد ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام تصریح کرد که روند اجرای بیانیه مشترک با ایران در زمینه حل‌وفصل مسائل پادمانی آغاز شده و در این زمینه پیشرفت‌هایی حاصل شده است. به گزارش ایرنا، رافائل گروسی این مطلب را طی سخنانی در آغاز نشست شورا مطرح کرد و افزود که آژانس در اوایل ماه «مه» میلادی دوربین‌های نظارتی را در تأسیساتی که تجهیزات سانتریفیوژها تولید می‌شوند، نصب کرد. «علاوه بر این، آژانس به‌منظور نظارت بر سطح غنی‌سازی اورانیوم تولیدشده توسط ایران در تأسیسات اعلام‌شده، برای اولین بار یک دستگاه نظارت بر غنی‌سازی را در کارخانه فردو و همچنین در کارخانه آزمایشی غنی‌سازی سوخت نطنز نصب کرده است.»
وی با بیان اینکه این اقدامات «به ما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری هرگونه تغییر در سطوح غنی‌سازی در این تأسیسات را شناسایی کنیم»، ادعا کرد که پیشرفت‌های به‌عمل آمده به‌اندازه‌ای نبوده که وی امیدوار بوده است و «آنچه اکنون باید اتفاق بیفتد، یک فرایند پایدار و بدون وقفه است که منجر به تحقق تمام تعهدات مندرج در بیانیه مشترک بدون تأخیر 
بیشتر می‌شود».
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پیشرفت در پرونده سیاسی کشف ذرات اتمی در مکان‌های اعلام‌نشده در ایران هم ادعا کرد: ایران توضیح احتمالی برای وجود اورانیوم ضعیف‌‌شده در بخشی از محلی معروف به مریوان را ارائه کرده است.
وی با بیان این ادعا که «ارزیابی ما درباره این مکان همچنان پابرجاست» مدعی شد: تکرار می‌کنم که مسائل پادمانی باقیمانده ناشی از تعهدات ایران ذیل توافق‌نامه جامع پادمان بین ایران و آژانس است و هنوز باید حل‌وفصل شود تا آژانس در موقعیتی باشد که بتواند ماهیت صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کند. به گزارش ایرنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران، اسفند سال گذشته، در پی سفر دوروزه رافائل گروسی به تهران توافقاتی را در خصوص حل‌وفصل مسائل پادمانی صورت دادند که بر اساس آن، ایران به‌صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می‌دهد تا چنانچه مقتضی باشد، فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند.
در پی این توافق، جلساتی در سطح کارشناسی برگزار شد و گزارش‌ها حاکی است که پیشرفت‌هایی در این زمینه و در چهارچوب قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس شورای اسلامی به دست آمده است.
ادعاهای سیاسی پادمانی درباره ایران، نخستین بار از سوی نخست‌‌وزیر رژیم صهیونیستی مطرح و سپس توسط رسانه‌ها، مقام‌های غربی و در گزارش‌های آژانس دامن زده شد. جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای مطرح‌شده، همواره تأکید کرده است که تعهدات کشورها در حوزه پادمان 
نامحدود نیست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی