[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۷
  • دوره جدید

موفقیت آب منطقه‌ای فارس در عرصه کشوری، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز اطلاعات علمی، آرشیو فنی و کتابخانه شرکت آب منطقه‌ای فارس، به‌عنوان کتابدار برگزیده انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی شاخه جنوب کشور برگزیده شد.
به گزارش روابط‌عمومی شرکت آب منطقه ای فارس، ماندانا حیاتی رئیس مرکز اطلاعات علمی، آرشیو فنی و کتابخانه شرکت آب منطقه‌ای به‌عنوان کتابدار برگزیده انجمن اطلاع‌رسانی شاخه جنوب کشور برگزیده شد. ماندانا حیاتی رئیس مرکز اطلاعات علمی، آرشیو فنی و کتابخانه شرکت آب منطقه‌ای گفت: همه‌ساله در هفته کتاب و کتاب‌خوانی از شاغلان این رشته در کل منطقه فارس و جنوب کشور رزومه تخصصی دریافت شده و پس از بررسی توسط اساتید و متخصصان مربوطه، کتابداران برگزیده انتخاب می‌شوند. رئیس مرکز اطلاعات علمی، آرشیو فنی و کتابخانه شرکت آب منطقه‌ای در خصوص اهمیت کتاب و اطلاع‌رسانی در حوزه آب، افزود: آرشیو‌های فنی به‌عنوان قلب تپنده در سازمان‌ها و مراکز مدیریت دانش سازمانی هستند. وی افزود: در دنیای امروز، دانش به‌عنوان ثروتی استراتژیک شناخته شده است که به دو بخش ضمنی (منابع انسانی) و آشکار (مستندات) قابل تقسیم‌بندی است.حیاتی ادامه داد: از طریق ایجاد پیوند میان منابع انسانی و فناوری با ایجاد ساختار مناسب می‌توان در راستای دستیابی به اهداف سازمان، گام برداشت. وی اضافه کرد: برخورد هوشمندانه با منابع دانشی، عاملی مؤثر در رشد و موفقیت سازمان‌ها به شمار می‌رود و این مهم در گرو دانش متخصصان علم اطلاعات و دانش‌شناسی است که شاغل در آرشیوهای تخصصی سازمانی می‌باشند. وی گفت: در این راستا آرشیو فنی و کتابخانه آب منطقه‌ای فارس با یکپارچه‌سازی داده‌های تولیدی، مانند داده‌های مطالعات پایه منابع آب، داده‌های تولیدی در معاونت حفاظت و بهره‌برداری و مستندات طرح‌های عمرانی معاونت طرح و توسعه شرکت، آرشیو فنی را تبدیل به مرکز اطلاعات علمی، آرشیو فنی و کتابخانه نموده است. بنابراین از سرگردانی ذی‌نفعان این اطلاعات جلوگیری و ضمن تکریم ارباب‌رجوع و سرعت‌بخشی در دستیابی به داده‌های موردنیاز آنان، در ارائه داده‌ها و اطلاعات نظم لازم فراهم شده است. حیاتی اینگونه تشریح کرد: کتابخانه و آرشیوهای تخصصی با کتابخانه‌های عمومی یا دانشگاهی متفاوت می‌باشد. این تفاوت را باید در نوع منابع و سرویس‌دهی اطلاعاتی به ذی‌نفعان دانست. 
وی ادامه داد: تمامی اسناد و مدارک طرح‌های عمرانی، ملی و استانی در آرشیو‌های فنی نگهداری و طبقه‌بندی می‌شوند. به عبارت دیگر، نبودن استاندارد بین‌المللی مناسب برای مستندات مربوطه منجر به بازیابی‌نشدن مدارک موردنیاز خواهد شد. وی افزود: این مهم از طریق ابداع نظام نوینی بر مبنای نظام استاندارد بین‌المللی LC برای اولین بار در کشور در بخش مستندات طرح‌های عمرانی در آرشیو آب منطقه‌ای فارس به اجرا درآمده و مقاله مربوط به این طرح نوین به چاپ رسیده است. رئیس مرکز اطلاعات علمی، آرشیو فنی و کتابخانه آب منطقه‌ای فارس همچنین گفت: طرح مذکور اینک به‌صورت دیجیتالی و با استفاده از رایانش ابری از طریق نرم‌افزار تحت وب آذرسا در حال پیاده‌سازی است و متخصصان مربوطه با سطح دسترسی مشخص و حفاظت‌شده قادرند به مستندات پروژه‌های خود به‌صورت تمام‌متن دسترسی داشته باشند. او در پایان گفت: در راستای اجرای مدیریت دانش هم‌راستا با چشم‌اندازهای شرکت، در حال طراحی نظامی جامع در حوزه سدسازی هستیم که با طراحی الگوریتم مربوطه، امیدواریم مشکل مدیریت دانش ضمنی متخصصان این حوزه را در فرایند مدیریت پروژه، مرتفع نماییم. 
لازم به ذکر است ماندانا حیاتی ازجمله کارشناسان موفق شرکت آب منطقه‌ای فارس می‌باشد که در حال حاضر در مرحله رساله، دانشجوی دکترای بازیابی اطلاعات و دانش در دانشگاه شیراز است. از جمله موفقیت‌های دیگر او در سال‌های گذشته شامل: طرح مستندسازی دانش ضمنی متخصصان آب در سه استان فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، طرح امکان‌سنجی چگونگی پیاده‌سازی مدیریت دانش در آب منطقه‌ای فارس، همکار پژوهشی طرح مدیریت فرادانش منابع انسانی در معاونت طرح و توسعه آب منطقه‌ای فارس و تألیف چند کتاب و مقاله علمی‌پژوهشی در همین راستا، عضو کمیته مدیریت دانش انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سه دوره پژوهشگر برتر و کتابدار برتر منطقه جنوب کشور و دو دوره کتابدار برگزیده وزارت نیرو نیز بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی