[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۰
  • دوره جدید

چرا هرگز نباید با اسفنج ظرف بشوییم؟ ، روزنامه شیراز نوین

یک دانشمند پژوهشی ادعا کرده است که استفاده از اسفنج برای شستن ظرف‌ها می‌تواند وضعیت بشقاب‌هایتان را بدتر کند، زیرا تجمع باکتری‌ها آن‌ها را کثیف‌تر می‌کند.
به گزارش روزیاتو، اگر به جای استفاده از ماشین ظرفشویی، ظرف‌هایتان را با دست می‌شویید، به احتمال زیاد ابزاری که برای ‌این کار استفاده می‌کنید یک اسفنج یا ابر اسکاچ است. اما آیا می‌دانستید که با استفاده از اسفنج می‌توانید باکتری‌های بیشتری را روی ظروف‌تان پخش کنید؟ ‌این ادعایی است که توسط یک دانشمند محقق مطرح شده که می‌گوید هرکسی که هنوز از اسفنج برای شستن ظرف‌هایش استفاده می‌کند باید هرچه سریع‌تر از شرّ آن خلاص شود.
تروند مورترو، دانشمند پژوهشی یک مؤسسه تحقیقاتی مواد غذایی در نروژ درباره ‌این ابزار تمیزکننده می‌گوید، سالمونلا و سایر باکتری‌ها مستعد رشد در اسفنج‌ها هستند، زیرا اگر هر روز از اسفنج‌تان استفاده کنید، احتمال‌ اینکه ‌این اسفنج به‌طور کامل خشک شود بسیار کم خواهد بود. درنتیجه، وضعیت مرطوب درون اسفنج مکان مناسبی برای رشد باکتری‌هاست و با آنکه بیشتر باکتری‌ها برای انسان مضر نیستند، استفاده از اسفنج می‌تواند منجر به افزایش انتشار باکتری سالمونلا شود که ممکن است باعث بروز بیماری و مسمومیت شود.
تروند می‌گوید: «یک اسفنج می‌تواند تعداد باکتری‌هایی بیش از تعداد آدم‌های روی زمین را در خود جای دهد. اسفنج مرطوب است و عموماً وظیفه جمع کردن باقی‌مانده غذاها را دارد که خود، غذایی برای باکتری‌ها محسوب می‌شوند و به رشد سریع آن‌ها کمک می‌کنند.»
این محقق معتقد است تمیز کردن ظروف با اسفنج بی‌فایده است و تنها راه برای اطمینان از رعایت بهداشت در صورت استفاده از اسفنج ظرفشویی، تعویض هرروزه آن است که علاوه بر هزینه، برای محیط زیست هم مضر خواهد بود.
بهترین جایگزین اسفنج برای تمیز کردن ظروف چیست؟
تروند می‌گوید بهترین چیزی که می‌توانید برای پاک کردن باقی‌مانده غذاهای سرسخت از روی ظروف از آن استفاده کنید یک برس پاک کننده است، زیرا موهای برس با سرعت بالایی خشک می‌شوند و باکتری‌ها را به سرعت از بین می‌برند. به علاوه، برس‌های ظرفشویی برخلاف اسفنج، دسته دارند و ‌این موضوع دست‌هایتان را از تماس مستقیم با باکتری‌ها دور نگه می‌دارد. او توضیح می‌دهد: «از آنجایی که برس‌ها خیلی زود خشک می‌شوند، باکتری‌های مضر از بین می‌روند. من عموماً مردم را تشویق می‌کنم دفعه بعد که نیاز به تعویض اسفنج ظرفشویی‌شان دارند، به جای آن، برس را امتحان کنند. برس‌ها از نظر بهداشتی بهترین انتخاب برای تمیز کردن ظروف هستند.» با ‌این اوصاف شاید بهتر است همین حالا اسفنج ظرفشویی‌تان که یک هفته است به خیال خودتان ظرف‌ها را با آن تمیز می‌کنید، راهی سطل زباله کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی