[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

بدترین و بهترین موقع برای اندازه‌گیری فشارخون، روزنامه شیراز نوین

امروزه افراد به دلایل گوناگون بیماری‌های مختلفی را تجربه می‌کنند که فشارخون بالا یکی از آنهاست. فشارخون در اثر مکانیسم طبیعی بدن رخ می‌دهد و فشاری است که خون به رگ‌ها وارد می‌کند.
به گزارش بهداشت نیوز، اگر هر روز در خانه فشارخون خود را اندازه می‌گیرید، باید بهترین زمان را برای اندازه‌گیری فشارخون انتخاب کنید تا نتیجه دلخواهتان را کسب کنید.
امروزه افراد به دلایل گوناگون بیماری‌های مختلفی را تجربه می‌کنند که فشارخون بالا یکی از آنهاست. فشارخون در اثر مکانیسم طبیعی بدن رخ می‌دهد و فشاری است که خون به رگ‌ها وارد می‌کند. زمانی که فشارخون به بیماری تبدیل می‌شود میزان این فشار از سطح طبیعی خارج می‌شود و به رگ‌ها آسیب می‌زند.
اگر به طور مزمن فشارخون سیستولیک فرد بزرگسالی بالای ۱۴ و فشارخون دیاستولیک ۹ باشد فرد مبتلا به فشارخون بالاست و باید تحت درمان قرار بگیرد. در این بخش قصد داریم در مورد زمان اندازه‌گیری یا همان گرفتن فشارخون صحبت کنیم، اما پیش از آن به نکات مهمی که نیاز است بدانید پرداخته‌ایم.
پرفشاری خون چیست و چند نوع دارد؟
پرفشاری خون به دو دسته تقسیم می‌شود: پرفشاری اولیه و پرفشاری ثانویه.
پرفشاری اولیه: این نوع فشارخون که معمولاً در افراد مسن رخ می‌دهد حدود ۹۰ درصد افراد را درگیر کرده است و تاکنون دلایل خاصی به‌جز سابقه خانوادگی، مصرف سیگار و الکل، سبک نادرست زندگی، افزایش وزن و مصرف غذاهای شور در درازمدت برای آن ذکر نشده است.
پرفشاری ثانویه: در این مورد عوامل ذکرشده ربطی به فشارخون بالا ندارد بلکه ممکن است نشانه بیمارهای دیگر در بدن مثل بیماری‌های قلبی-ریوی، کم‌کاری تیروئید، بیماری‌های غدد و بعضی داروها ... باشد.
آیا فشارخون الگوی روزانه‌ای دارد؟
فشارخون یک الگوی روزانه دارد، به طور معمول شب هنگام خوابیدن، فشار خون پایین‌تر است و چند ساعت قبل از بیدار شدن شروع به افزایش می‌کند و در طول روز این افزایش ادامه دارد و معمولاً در اواسط بعد از ظهر اوج می‌گیرد، سپس در اواخر بعد از ظهر و عصر، فشارخون دوباره شروع به کاهش می‌کند.
داشتن یک الگوی فشارخون غیرطبیعی مانند فشارخون بالا در طول شب یا صبح زود می‌تواند به معنای این باشد که شما از نظر سلامت مشکل دارید.
بیماری‌های مرتبط شامل موارد زیر است:
فشارخون بالا با کنترل ضعیف آپنه خواب انسدادی، بیماری کلیوی، دیابت، مشکلات تیروئید، مشکلات سیستم عصبی، بیماری قلب و عروقی، عوامل خطر برای ایجاد یک الگوی فشارخون غیرطبیعی، کار شیفت شب، مصرف دخانیات، اضطراب، استرس بیش از حد و مصرف نکردن داروهای فشارخون حدود ۲۴ ساعت.
پزشک می‌تواند به شما بگوید که آیا الگوی فشارخون غیرطبیعی روزانه ممکن است به درمان نیاز داشته باشد یا نه و یا تست نظارت فشارخون ۲۴ ساعته را توصیه کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی