[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۰
  • دوره جدید

پایتخت بولیوی خواهرخوانده شیراز شد ، روزنامه شیراز نوین

دومینوی دیپلماسی فعال و گسترش شبکه روابط خارجی مدیریت شهری شیراز به آمریکای جنوبی رسید و خواهرخواندگی با پایتخت بولیوی در دستور کار قرار گرفت.به گزارش شیرازنوین به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، نقش‌آفرینی در حوزه دیپلماسی شهری علاوه بر بهره‌گیری از دستاوردهای متعدد حاصل از همکاری‌های بین‌الملل و افزایش سرعت توسعه شهری به‌لحاظ تبادل تجربه و اشتراک ظرفیت‌های مختلف با سایر شهرهای جهان، ارتقای کلان‌شهرها را به دنبال دارد. ازاین‌رو، دومینوی دیپلماسی فعال و گسترش روابط مدیریت شهری شیراز در ادامه ارتباط با کشورهای دوست، خواهرخوانده و شهرهای مختلف قاره‌های دنیا به آمریکای جنوبی رسید و خواهرخواندگی با شهر لاپاز پایتخت بولیوی در دستور کار قرار گرفت.شهردار کلان‌شهر شیراز در دیداری که میزبان سفیر دولت چندملیتی بولیوی بود، با پیشنهاد رابطه خواهرخواندگی بین این کلان‌شهر و لاپاز به پیشینه این کلان‌شهر در زمینه‌های مختلف نظیر مذهبی، فرهنگی، تاریخی، دانشگاهی، پزشکی و پایتخت سیاسی ایران در ادوار مختلف تاریخی پرداخت.
محمدحسن اسدی که ظرفیت‌های این پایتخت فرهنگی، تاریخی و همچنین جایگاه مذهبی سومین حرم اهل‌بیت(ع) در ایران اسلامی را برمی‌شمرد، به جایگاه بین‌المللی این کلان‌شهر نیز اشاره و اظهار کرد: شیراز علاوه بر ارتباط پویا و فعال با چندین شهر دنیا در قالب روابط خواهرخواندگی و دوستی، به‌عنوان تنها کلان‌شهر ایرانی عضو هیئت‌مدیره اتحادیه شهرهای تاریخی جهان و عضو هیئت‌مدیره متروپلیس (انجمن کلان‌شهرهای جهان) فعالیت می‌کند و در سازمان‌های دیگری نظیر سازمان شهرهای هوشمند پایدار و سازمان شهرها و پایتخت‌های اسلامی عضویت دارد. او در حوزه مدیریت شهری، آمادگی برای برقراری روابط دوستانه و خواهرخواندگی با شهر لاپاز را اعلام کرد. اسدی با توجه به پیشینه‌هایی که بیان‌شده، بر روابط دوسویه این دو شهر تاریخی و فرهنگی در غرب آسیا و آمریکای جنوبی تأکید کرد. 
سفیر بولیوی در جمهوری اسلامی ایران به ذخایر بزرگ طبیعی و معدنی بولیوی و طمع استثمار برای بهره‌برداری از این موضوع اظهار کرد: از این رو کشورهای غربی به دنبال از بین بردن رابطه این دو کشور هستند، اما جمهوری اسلامی ایران و بولیوی دو کشور دوست بوده و به روابط دوستانه پایبند هستند. سفیر بولیوی در جمهوری اسلامی ایران با اشاره بر تلاش رسانه‌های غربی برای نشان دادن ایران به نحوی بد در آمریکای جنوبی تصریح کرد: باید در ابتدا با فعالیت‌های فرهنگی، ایران معرفی شود و بعد به سمت گام‌های دیگر پیش رفت. او در این راستا به انعقاد تفاهم‌نامه با ۵ دانشگاه ایران و انجام مذاکره با دانشگاه شیراز اشاره‌ و بیان کرد: مذاکراتی نیز درباره تدریس ایران‌شناسی در دانشگاه لاپاز انجام شده است.
رومینا گوادالوپه پرز راموس با استقبال از پیشنهاد خواهرخواندگی لاپاز و شیراز از تلاش خود برای ایجاد و تقویت روابط حسنه خبر داد. سفیر بولیوی در جمهوری اسلامی ایران در راستای استقبالی که از موضوع خواهرخواندگی پایتخت این کشور در آمریکای جنوبی با کلان‌شهر شیراز داشت، پیشنهاد داد که برخی معابر این دو شهر به نام شعرا و ادبای مشهور این دو شهر، نام‌گذاری شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی