[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۷
  • دوره جدید

زیاد چرت می‌زنید؟ پس احتمالا به این بیماری دچار هستید ، روزنامه شیراز نوین

نتایج مطالعات دانشمندان چینی نشان می‌دهد که چرت زدن‌های متعدد روزانه افراد، با ابتلای آنها به فشار خون مرتبط است.
به گزارش بهداشت نیوز، نتایج یک بررسی جدید علمی نشان می‌دهد که چرت زدن مکرر یا معمول در طول روز در بزرگسالان با ۱۲ درصد خطر بیشتر برای ابتلا به فشارخون بالا و ۲۴ درصد خطر بالای سکته مغزی در مقایسه با کسانی که هرگز چرت نمی زنند، همراه است. کارشناسان می‌گویند که چرت زدن، اگرچه ناسالم نیست، اما ممکن است نشانه‌ای از کیفیت پایین خواب باشد.  
در این تحقیق که توسط محققان چینی بیمارستان ژیانگیا در دانشگاه مرکزی جنوب چین انجام شده است، درصد بیشتری از چرت زدن‌ها مربوط به مردان بود. به گفته آنها، این نتایج به ویژه از آنجا جالب‌تر می‌شود که میلیون‌ها نفر ممکن است از یک چرت منظم یا حتی روزانه لذت ببرند.  
محققان در این پژوهش از اطلاعات بیوبانک بریتانیا، یک پایگاه داده بزرگ زیست پزشکی و منبع تحقیقاتی حاوی اطلاعات ژنتیکی، شیوه زندگی و سلامتی ناشناس مربوط به نیم میلیون شرکت‌کننده در بریتانیا استفاده کردند.  
نتایج این مطالعه نشان داد درصد بیشتری از افراد معمولی که چرت می‌زدند، سطح تحصیلات و درآمد پایین‌تری داشتند و سیگار کشیدن، نوشیدن روزانه مشروبات الکلی، بی‌خوابی و خر و پف را در مقایسه با افرادی که هرگز یا گاهی اوقات چرت نمی‌زدند، گزارش کردند. طبق نتایج حاصله، شرکت‌کنندگان کمتر از ۶۰ سال که معمولاً چرت می‌زدند، ۲۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشارخون بالا در مقایسه با افراد همسن و سالی بودند که هرگز چرت نمی‌زدند. این خطر بعد از ۶۰ سالگی به ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کرد.
بر این اساس، همچنین اگر دفعات چرت زدن یک دسته افزایش می‌یافت، خطر فشارخون بالا ۴۰ درصد افزایش نشان می‌داد و در واقع، فرکانس بیشتر چرت زدن با تمایل ژنتیکی برای خطر فشارخون بالا مرتبط بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی