[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۲۹
  • دوره جدید

گردشگری و ثبات در تصمیم‌گیری، روزنامه شیراز نوین

اماکن گردشگری در استان توریستی ما با مسائل و معضلات خاصی مواجه هستند؛ مسائلی که در درازمدت تأثیر منفی بیشتری از خود نشان خواهند داد.
یکی از این مسائل، واگذاری کلیه درآمدهای این اماکن به پایتخت است. یعنی فارس نمی‌تواند سود مالی لازم را از صنعت گردشگری در این اماکن به دست آورد و به همین علت است که میزان رسیدگی به اماکن گردشگری، تناسبی با درآمدهایی که از آنها کسب می‌شود، ندارد.
یکی دیگر از معضلات جدی اماکن گردشگری در فارس این است که ما نمی‌دانیم در خصوص یک مکان، مشخصاً با چه ارگانی روبه‌رو هستیم. چون در یک مکان گردشگری، یک بخش به سازمان میراث‌فرهنگی مربوط می‌شود، بخشی دیگر متعلق به فضای سبز شهرداری است و بخش دیگر نیز در اختیار سازمان اوقاف است!
در چنین شرایطی، تداخل مسئولیتی به وجود می‌آید که عواقب مختلفی نیز در پی دارد. با توجه به اینکه تقریباً تمامی این اماکن نیازمند رسیدگی، بازسازی و نگهداری ویژه هستند، این تداخل مسئولیت‌ها مشکل‌ساز شده است و ارگان‌های مذکور نمی‌توانند حرکت باثباتی برای سر پا نگه‌داشتن این میراث ارزشمند داشته باشند.
در چنین شرایطی، لزوم اتخاذ تصمیمی مناسب و فوری احساس می‌شود؛ تصمیمی که می‌تواند منجر به ایجاد یک حرکت رو به جلو و منسجم شده و باعث افزایش سود اجتماعی و اقتصادی شود.
استفاده صحیح از منابع درآمدی اماکن پرتعداد گردشگری در شهر شیراز و استان فارس، بخشی از مشکلات اقتصادی استان را نیز پوشش می‌دهد و اگر در صورت لزوم هزینه‌ای در این زمینه انجام شود، در حقیقت سرمای‌گذاری اصولی صورت گرفته است و این حقیقت در بلندمدت اثبات خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی