[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

آقای فوتبالیست «انسان» باش
 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

دو روز پیش مطلبی را خطاب به مدیران و مربیان باشگاه‌ها نوشتم و غیرمستقیم به آنان گفتم که همه ورزشی‌ها و ورزش دوست‌ها به همه چیز خوب و بد فوتبال واقف هستند. پس دو رو و دو رنگ نباشید تا اینکه به پست و مقام می‌رسید حول ورتان ندارد و همه چیز را فراموش نکنید و عقبه خودتان را به فراموشی نسپارید به یاد بیاورید، خصوصاً زمانی که برای گرفتن این پست‌ها چه گردن‌هایی که خم و کج نکردید...
بگذریم حالا روی سخنم با بازیکنان است... 
سفره نقل و انتقالات به بخش آخر خود یعنی خوردن نوشابه و اتفاق بعدی آن رسید. در این وانفسا بیشتر گپ‌های ایجاد شده پیرامون مبالغ قرارداد، اسپانسرها، مدیران و ریخت و پاش بعضی باشگاه‌ها و دربی کذایی در آلمان و اردوی تیم‌ها و بازی‌های تدارکاتی دور می‌زد ولیکن چیزی که به راستی همیشه از نظر‌ها دور می‌ماند، وظایف خطیر بازیکنان در قبال مسئولیتشان است.
بازیکن عزیز تناول لقمه لذیذ غازی نوش جانت ولی عدول از تعهدات و کم کاری و کم فروشی از سوی تو گناهی است نابخشودنی. تعهد به باشگاه و سیل علاقه‌مندانش در حقیقت از وجود توست که متبلور می‌شود و اینک یادآوری بخشی از مسئولیت‌هایت:
دود و دخانیات از هر نوعش به خصوص پدیده نامأنوس قلیان را فراموش کن.
به ریکاوری خود به خصوص به وقت خواب و استراحت به موقع خود اهمیت بده. از درست کردن حاشیه برای تیمت تحت هر عنوان جدی بپرهیز. تمرین را جدی بگیر و سعی کن همیشه سرآمد باشی. در فوتبال حرفه‌ای بازیکن با تفهیم از مشکلات تکنیکی و تاکتیکی خود، خودش را اصلاح می‌کند. این مهم را از نظر دور نداشته باش. در آن دسته مسائلی که به تو مربوط نمی‌شود دخالت نکن. با همه افراد تیم دوستی و تعامل برقرار کن. احترام متقابل را آویزه گوشت کن. رسانه‌ها در خدمت تواند نه تو در خدمت رسانه‌ها منزلت خود را با آقامنشی حفظ کن. هم در تمرین و هم در مسابقه لحظه‌ای تمرکز خود را از دست مده. به پیراهن باشگاهی که می‌پوشی احترام بگذار. دلقک و مستمسک این و آن نباش کاری کن که همه برایت عزت و احترام قائل شوند. به نظم، تمیزی و آرایش شخصی خود منطبق بر الگو‌های مورد قبول جامعه آگاه باش. هرگز اجازه نده هیچکس تحت هیچ عنوان پشت سر ارکان تیمت حرف بزند، خودت هم از این کار پرهیز کن. در فوتبال من وجود ندارد پس سعی کن فردی در وجود همه باشی و در نهایت اینکه سعی کن قبل از اینکه فوتبالیست خوبی باشی، «انسان» خوبی باشی. مطمئن باش همه برایت ارزش قائل خواهند شد و نامت در دل‌ها سال‌های سال جاودان خواهد شد. یادت باشد چراغ فوتبال با وجود پر رنگ و جلای تو روشن است، پس قدر خود را بدان.
پرندگان مهاجر می‌روند و می‌آیند، زمانی برای مستی اسب‌ها فرا خواهد رسید و نقاشی‌های رنگارنگ همچنان دلنواز در موزه‌ها و گالری‌ها ارزش گذاری کلان می‌شوند. تو فوتبالیست عزیز تو هم می‌توانی یک هنرمند باشی... جاودانه، جاودانه باش.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی