[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۰
  • دوره جدید

این علائم نشان می‌دهد کیسه صفرای شما مشکل دارد، روزنامه شیراز نوین

مشکل در کیسه صفرا معمولاً به دلیل تغییر در ترکیب صفرا ایجاد می‌شود. در این مطلب با علائمی آشنا می‌شوید که نشان می‌دهد کیسه صفرای شما مشکل دارد.
به گزارش بهداشت نیوز، وظیفه اصلی صفرا کمک به تجزیه چربی‌هاست. هنگامی که غذا به روده کوچک می‌رسد، کیسه صفرا منقبض می‌شود؛  سپس صفرا حرکت می‌کند تا عملکرد گوارشی خود را انجام دهد. با این حال، تغییرات گوناگون می‌تواند بر این فرایند تأثیر بگذارد و در نتیجه باعث بیماری شود.
برای درک مشکلات کیسه صفرا چه چیزهایی را باید بدانید؟
بیماری‌های مرتبط با عملکرد صفرا معمولاً زمانی رخ می‌دهند که سنگ‌های صفراوی مانع عبور صفرا از مجاری می‌شود؛ این سنگ‌ها توسط موادی تشکیل می‌شوند که به‌ علت مصرف بیش از حد آنها انباشته شده و به‌تدریج سفت می‌شوند. توجه به این نکته مهم است که کیسه صفرا نقش مهمی در فرایند گوارش دارد؛ بنابراین ایجاد هرگونه تغییر در کیسه صفرا می‌تواند منجر به علائمی شود که بر کیفیت زندگی فرد تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که هوشیار بوده و به دنبال درمان به موقع برای اصلاح مشکل کیسه صفرا باشید.
علائم احتمالی مشکل کیسه صفرا
۱. درد شکم
درد شکم یکی از علائم هشداردهنده اصلی مشکل کیسه صفراست که به‌عنوان کولیک صفراوی شناخته می‌شود که این درد معمولاً در قسمت سمت راست بالای معده، درست زیر دنده‌ها قرار دارد. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که این درد معمولاً به دلیل انسداد مجاری صفراوی به دلیل تشکیل سنگ ایجاد می‌شود و اغلب پس از خوردن وعده‌های غذایی زیاد، درد آن شدیدتر می‌شود.
۲. سوءهاضمه
این مشکل هنگامی ایجاد می‌شود که شیره صفرا به دلیل انسداد یا التهاب مجاری به درستی به روده نرسد که موجب می‌شود که هضم غذا سخت‌تر شده و شکم متورم شود. این درد معمولاً بعد از غذا(به ‌ویژه غذاهای دارای چربی زیاد) رخ می‌دهد.
۳. حالت تهوع و استفراغ
حالت تهوع و استفراغ ناگهانی ممکن است نشان‌دهنده وجود سنگ کیسه صفرا یا التهاب کیسه صفرا باشد. اگرچه دلیل دقیق این علامت ناشناخته است، اما تحقیقات منتشرشده نشان می‌دهد که این حالت ممکن است به دلیل فیستول کوله سیستودئودنال باشد.
۴. بی‌اشتهایی
از دست دادن ناگهانی اشتها علامتی است که می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های مختلف شود، اما اگر این مشکل به مدت طولانی رخ دهد، باید با پزشک مشورت کنید. باید توجه داشت که بی‌اشتهایی ممکن است به دلیل مشکل کیسه صفرا، مانند تشکیل سنگ کیسه صفرا یا التهاب مجاری صفراوی باشد.
۵. یرقان
تجمع صفرا در کیسه صفرا می‌تواند باعث مشکلات کبدی و گوارشی شود که به مرور زمان باعث می‌شود پوست و سفیدی چشم‌ها رنگ زرد به خود بگیرند که به این وضعیت یرقان می‌گویند. همه این‌ها به این دلیل است که صفرا در خون باقی مانده و به راحتی به سلول‌ها و بافت‌های بدن می‌رسد. این احتمال هم وجود دارد که یرقان پس از جراحی کبد و صفراوی به دلیل آسیب یا نشت مجرای صفراوی ایجاد شود.
۶. تغییرات در ادرار
اگرچه تغییرات در ادرار معمولاً مربوط به مشکلات کلیه است، اما باید به این نکته توجه کنید که این تغییرات ممکن است به دلیل اختلال کیسه صفرا نیز ایجاد شود. جمع شدن رنگدانه‌های صفراوی با سنگ‌ها، باعث زرد یا قهوه‌ای شدن رنگ ادرار می‌شوند؛ در صورت بروز این علامت باید در اسرع وقت به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.
۷. اسهال
اختلالات گوارشی ناشی از عملکرد نادرست کیسه صفرا یکی از دلایل ایجاد اسهال است؛ این علامت معمولاً همراه با تورم و درد شکم است که به تدریج در سراسر شکم پخش می‌شود.
۸. تغییر در مدفوع
سنگ‌های صفراوی مخلوطی از صفرا، کلسترول و بیلی روبین هستند که با سفت شدن، مانع هضم غذا می‌شوند.؛ از آنجا که این سنگ‌ها می‌توانند به طور قابل توجهی رشد کنند، بنابراین باعث انسداد مجاری می‌شوند و می‌توانند باعث تغییر رنگ در مدفوع شوند.
۹. تب
تبی که همراه با برخی اختلالات دستگاه گوارش ایجاد می‌شوند، ممکن است نشانه‌ای از ایجاد سنگ‌های صفراوی در کیسه صفرا یا عفونت در مجاری کیسه صفرا باشد. طبق تحقیقات انجام‌شده، حدود یک‌سوم بیماران مبتلا به مشکلات کیسه صفرا از این علائم رنج می‌برند.
در صورت مشاهده این علائم به پزشک خود مراجعه کنید
لازم به ذکر است این علائم ممکن است نشان‌دهنده مشکلات سلامتی باشد که برخی از آنها حتی به کیسه صفرا ربطی ندارند. بنابراین عملکرد نادرست کیسه صفرا در صورت عدم درمان به موقع می‌تواند منجر به مشکلات جدی در سلامتی افراد شود. به همین دلیل در صورت بروز این علائم، مراجعه به پزشک برای درمان این بیماری ضروری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی