[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

این کار ساده از زوال عقل جلوگیری می‌کند، روزنامه شیراز نوین

حفظ بهداشت دندان ممکن است سلامت مغز را تقویت کرده و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. دانشمندان ژاپنی دریافته‌اند، افرادی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت می‌کنند، نورون‌های بیشتری در هیپوکامپ مغز که برای حافظه ضروری است، دارند.
به گزارش بهداشت نیوز، تحقیقات جدید پژوهشگران ژاپنی به ارتباط بین بیماری لثه و از دست دادن دندان و کاهش ماده خاکستری در مغز و کاهش سلامت روان اشاره دارد. این کشف می‌تواند پیامدهای بالینی ارزشمندی داشته باشد، زیرا مراجعه منظم به دندانپزشک ممکن است به پیشگیری از بیماری آلزایمر، رایج‌ترین شکل زوال عقل، کمک کند.
دکتر ساتوشی یاماگوچی، نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه توهوکو در این رابطه می‌گوید: از دست دادن دندان و بیماری‌های لثه که التهاب بافت اطراف دندان است، می‌تواند باعث جمع شدن لثه و لق شدن دندان‌ها شود. این موارد بسیار شایع هستند، بنابراین ارزیابی ارتباط بالقوه آنها با زوال عقل بسیار مهم است. مطالعه ما نشان داد که این شرایط ممکن است در سلامت ناحیه مغز که تفکر و حافظه را کنترل می‌کند، نقش داشته باشد و به افراد دلیل دیگری برای مراقبت بهتر از دندان‌های خود بدهد.
بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد، فرایند جویدن جریان خون و رسیدن اکسیژن به سر را تحریک کرده و سلامت مغز را ارتقا می‌دهد. از سوی دیگر، از دست دادن دندان ممکن است منجر به عادات غذایی ناسالم شود.
از آنجایی که پیش‌بینی می‌شود، تعداد موارد زوال عقل در سراسر جهان تا سال ۲۰۵۰ سه برابر شده و به بیش از ۱۵۰ میلیون نفر برسد، تمرکز روی تغییرات سبک زندگی که می‌تواند وضوح شناختی را حفظ کند اهمیت زیادی پیدا کرده است.
در این مطالعه ۱۷۲ شرکت‌کننده ژاپنی با میانگین سنی ۶۷ سال که در ابتدا مشکل حافظه نداشتند مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی‌های بعدی نشان داد برای افراد مبتلا به بیماری خفیف لثه از دست دادن دندان با سرعت سریع‌تر انقباض مغز در هیپوکامپ چپ مرتبط بود که برای یادآوری زبان و کلمات بسیار مهم است. همین پدیده در افراد مبتلا به بیماری شدید لثه که دندان‌های بیشتری داشتند نیز شناسایی شد.
این نتایج اهمیت حفظ سلامت لثه و نه فقط حفظ دندان‌ها را نشان می‌دهد. دکتر یاماگوچی تأکید می‌کند که مطالعات  نشان می‌دهد، نگه داشتن دندان‌ها با بیماری شدید لثه با آتروفی مغز مرتبط است.
کنترل پیشرفت بیماری لثه از طریق بازدیدهای منظم دندانپزشکی بسیار مهم است و بیمارانی که بیماری لثه شدید دارند ممکن است نیاز به کشیدن و جایگزینی با دستگاه‌های مصنوعی مناسب داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی