[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

رقابت‌های صنفی سالم نیست، روزنامه شیراز نوین

  مریم شمالیان- شیرازنوین:
shomalianm@gmail.com

رئیس اتحادیه صنف آلومینیوم‌کاران شیراز گفت: صنف آلومینیوم‌کاران به رکود بیش از حد رسیده است و ویزیتورها هم در این رکود نقش دارند؛ چراکه ویزیتورها مثلاً در یک روستا یا در کارگاه‌های زیرزمینی و بدون اینکه زیر نظر اتحادیه کار کنند و بخواهند مالیات و حق عضویتی بدهند، با انتشار آگهی در سایت‌های مجازی در حال فعالیت هستند و به کسب و کار اعضای دارای پروانه صنف ما لطمه می‌زنند.
علی ملک‌نصب، رئیس اتحادیه صنف آلومینیوم‌کاران شیراز در گفت‌وگو با شیرازنوین، به تأثیر نوسانات نرخ ارز بر کسب و کار فعالان این صنف می‌گوید: متأسفانه افزایش نرخ ارز موجب رو به تعطیلی رفتن بسیاری از اعضای صنف ما شده است.
او با اشاره به هزینه‌های جانبی یک کارگاه 25متری آلومینیوم‌کاری، بیان می‌کند: هزینه جانبی یک کارگاه کوچک ماهانه حداقل 30میلیون تومان است و هزینه داشتن یک کارگر با بیمه هم حداقل 10 تا 15میلیون تومان می‌شود و اگر هم یک کارگاه کوچک کار مداوم داشته باشد و روزی 2 تا 3 در درست کند، نهایتاً می‌تواند از عهده هزینه‌ها برآید و سود چندانی باقی نمی‌ماند.
ملک‌نصب با تأکید بر اینکه متأسفانه رقابت سالم نداریم، تصریح می‌کند: صنف آلومینیوم‌کاران به رکود بیش از حد رسیده است و سایت‌های مجازی هم در این رکود نقش دارند؛ چراکه ویزیتورها مثلاً در یک روستا یا در کارگاه‌های زیرزمینی و بدون اینکه زیر نظر اتحادیه کار کنند و بخواهند مالیات و حق عضویتی بدهند، با انتشار آگهی در سایت‌های مجازی در حال فعالیت هستند و به کسب و کار اعضای دارای پروانه صنف ما واقعاً لطمه می‌زنند.
وی می‌افزاید: با همکاری اتاق اصناف مرکز فارس و اماکن برای اعزام بازرس و شناسایی چنین کارگاه‌هایی اقدامات خوبی آغاز کرده‌ایم که خوشبختانه این وضعیت مقداری کنترل شده است و با تداوم آن امیدواریم شاهد اقدامات بهتری باشیم.
ملک‌نصب اضافه می‌کند: این کارگاه‌های غیرمجاز قیمت می‌دهند و قرارداد با مالکان ساختمان می‌بندند و بعضاً از مواد بی‌کیفیت استفاده می‌کنند یا به تعهدات خود عمل نمی‌کنند. آن وقت است که مشتریان آنها برای شکایت به اتحادیه مراجعه می‌کنند که البته ما موضوع را پیگیری می‌کنیم، اما خب وقت و هزینه آنها هدر می‌رود. بهتر بود که از ابتدا از کارگاه‌های مجازی که زیر نظر اتحادیه صنف آلومینیوم‌کاران فعالیت دارند، خریداری کنند تا کیفیت و تعهد در کار را شاهد باشند.
او با اعلام اینکه 95 درصد مشکلات بین شاکی و متشاکی را در اتحادیه حل می‌کنیم، اظهار می‌کند: تمام سعی خود را می‌کنیم تا شکایات در اتحادیه به حل و فصل برسد و تنها در طول سال شاید اعضای مجاز ما حدود 3 درصد شاکی داشته باشند و چنین مشکلاتی پیش بیاید؛ زیرا طبق قوانین اتحادیه کار می‌کنند و کیفیت در اولویت کار آنها قرار دارد.
رئیس این اتحادیه تأکید می‌کند: مردم هم نباید به‌خاطر کمی ارزان‌تر بودن به کارگاه‌های غیرمجاز و زیرزمینی مراجعه کنند و کیفیت را فدای قیمت ارزان‌تر کنند و مشکلات دیگری برای خود رقم بزنند.
یک دهه انتظار آلومینیوم‌کاران برای زمین کارگاهی
علی ملک‌نصب در بخش دیگری از صحبت‌هایش به انتظار 12ساله اعضای این صنف برای برخورداری از زمین کارگاهی اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی از اعضا 12 سال قبل اقدام به خرید زمین کارگاهی در منطقه‌ای حوالی منطقه ویژه اقتصادی شیراز کرده‌اند که هنوز واگذاری این زمین‌ها به آنها محقق نشده است و سرمایه آنها راکد مانده و متضرر شده‌اند. برای پیگیری آن، با اتاق اصناف جلساتی برگزار کرده‌ایم و پیگیری آن از مسئولان به انجام می‌رسد و در مجموع یک رشد لاک‌پشتی در این خصوص داریم که باید تسریع شود. او همچنین به تورم بیش از اندازه مالیاتی اشاره داشته و اظهار می‌کند: افزایش بیش از 5برابری مالیات، کمر اصناف را شکانده و این افزایش مالیاتی موجب می‌شود تا روند تولید 
کند شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی