[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۰
  • دوره جدید

ناسا به دنبال نجات دادن جنگل‌های آمازون، روزنامه شیراز نوین

ماهواره‌های ناسا به زودی به مهار جنگل زدایی آمازون کمک خواهند کرد.
به گزارش ایسنا و به‌نقل از آی‌ای، رئیس ناسا می‌گوید ماهواره‌های جدید این سازمان توانایی فوق‌العاده‌ای در درک آنچه برای این جنگل‌های بارانی اتفاق می‌افتد، دارند.
ناسا فناوری ماهواره‌ای خود را برای کمک به نظارت و جلوگیری از تخریب جنگل‌های بارانی آمازون به برزیل ارائه کرده است. بیل نلسون، مدیر ناسا، در سفر اخیر خود به برزیل، هنگام بازدید از مؤسسه ملی تحقیقات فضایی (INPE)، آژانس فضایی این کشور در شهر جنوب شرقی خوزه دوس کامپوس این خبر را اعلام کرد.
نیسار
در یک کنفرانس خبری در مؤسسه ملی تحقیقات فضایی(INPE)، نلسون یک ماهواره جدید ناسا به نام «نیسار»(NISAR) را توصیف کرد که به گفته‌ او تا ژانویه تکمیل می‌شود و می‌تواند تصاویری از آنچه در لحظه در زیر پوشش این جنگل اتفاق می‌افتد را ثبت کند.
براساس گزارش رویترز، این سیستم می‌تواند از میان پوشش این جنگل نگاه کند تا بتوانیم ببینیم که آیا کسی زیر درختان را سوزانده است که در نهایت درختان بزرگ را از بین می‌برد یا خیر.
ناسا ادعا می‌کند که این ماهواره‌ جدید از پروژه‌ای به نام «SERVIR Amazonia» پشتیبانی می‌کند که دانشمندان و تصمیم‌گیرندگان در سراسر منطقه آمازون را به داده‌های علوم زمین مجهز می‌کند و این امکان را برای کارشناسان فراهم می‌کند تا تغییرات محیطی را در لحظه ثبت کنند.
این پروژه می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا تهدیدات آب‌و‌هوایی مانند جنگل‌زدایی و ناامنی غذایی را پیش‌بینی کنند و از کارکنان اورژانس در هنگام بلایای طبیعی حمایت کنند.
آژانس فضایی برزیل پیش از این از ماهواره‌ها برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به عملیات کشاورزی و محیط ‌زیست استفاده کرده است که با مشارکت چین از سال ۱۹۹۹ به فضا پرتاب شد.
این کشور برای تماشای آمازون و نظارت بر پیشرفت آن به تصاویر ماهواره‌ای متکی است، اما ابرهای موجود در آسمان اغلب ثبت تصاویر واضح و به موقع را برای ماهواره‌ها دشوار می‌کند.
نلسون گفت ماهواره‌هایی که ناسا قصد دارد در اوایل سال آینده در مدار قرار دهد، با افزودن توانایی فوق‌العاده‌ای برای درک آنچه برای جنگل‌های بارانی رخ می‌دهد، دارد که با این مشکل مقابله خواهند کرد.
نلسون با رئیس جمهور لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا در برزیل ملاقات کرد و پس از جلسه از او به خاطر تلاش مستمرش برای نجات جنگل‌های بارانی آمازون تشکر کرد.
ویرانی مشهود است
نلسون همچنین این واقعیت را به اشتراک گذاشت که وقتی در سال ۱۹۸۶ با شاتل فضایی کلمبیا ناسا پرواز کرد، به وضوح متوجه نابودی جنگل‌های بارانی با رنگ‌های متفاوتی شد که می‌توانست از پنجره‌ فضاپیمایش مشاهده کند.
در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰، یک استاد دانشگاه فلوریدا پیش‌بینی کرد که جنگل بزرگی که اغلب به‌عنوان ریه‌های زمین توصیف می‌شود، تا سال ۲۰۶۴ نابود می‌شود. رابرت واکر(Robert Walker)، استاد دانشکده مرکز مطالعات آمریکای لاتین می‌گوید که اگر اقدام مناسب انجام نشود جنگل‌ آمازون تا سال ۲۰۶۴ نابود خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی