[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۰
  • دوره جدید

پایش هوشمند دولتی‌ها، روزنامه شیراز نوین


 سعیدرضا امیرآبادی - گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

//// اشاره: 
افزایش زیرساخت‌های حوزه انرژی و همراهی مشترکان از راهکارهای اصلی عبور از تابستان بدون اعمال خاموشی است. به باور وزارت نیرو، گسترش زیرساخت‌های تأمین انرژی باید در حد استاندارد و معقولانه صورت گیرد و توسعه مولدها، نیروگاه‌ها و خطوط انتقال برای پاسخ‌گویی به نیازهای مقطعی و در برهه‌های زمانی کوتاه‌مدت منطقی نیست. در پهنه کلان‌شهرها و روستاهای دورافتاده شاهد اتلاف و سوءمصرف انرژی به صورت‌های مختلفی هستیم. اگرچه با گذشت ایام این سودجویی‌ها روند کاهشی داشته، اما با سودآوری ماینرها این روند در حوزه‌های دیگر شتاب گرفته است. به همین دلیل وزارت نیرو از جامعه درخواست می‌کند تا نسبت به وظیفه ملی و اعتقادی خود عمل کرده و نسبت به گزارش مزارع ماینر اقدام کنند و از جوایز میلیونی برخوردار گردند. اما به یاد داشته باشیم که دستگاه‌های استخراج رمزارز به عنوان تنها چالش حوزه انرژی برشمرده نمی‌شوند و با موارد عدیده‌ای از این دست روبه‌رو هستیم. در همین راستا گروه گزارش شیرازنوین نیم‌نگاهی به اقداماتی داشته که در راستای مصرف بهینه انرژی در دستور کار قرار گرفته است.
 تعطیلی برای تأمین برق پایدار در بخش خانگی و تجاری
به منظور تأمین برق پایدار برای بخش خانگی و تجاری، سخنگوی دولت از تصمیم قوه مجریه برای تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه -۱۱ و ۱۲ مرداد- به علت گرمای بی‌سابقه هوا در سراسر کشور خبر داد. علی بهادری جهرمی با اشاره به گرمای بی‌سابقه هوا در روزهای جاری نوشت: به‌منظور حفظ سلامت شهروندان، هیئت دولت با پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی بر تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در سراسر کشور موافقت کرد. وی در تشریح جزئیات این تصمیم دولت با تأکید بر اینکه تعطیلی شامل همه دستگاه‌ها هم در بخش خصوصی و هم عمومی می‌شود، افزود: دستگاه‌های خاص و خدماتی با تشخیص استاندار در هر استان و نهادهای ملی نیز به تشخیص معاون اول رئیس‌جمهور و هماهنگی وزیر مربوطه، مجوز فعالیت در این دو روز را دارند. سخنگوی دولت ضمن توصیه به هم‌وطنان در خصوص مدیریت مصرف برق، به سالمندان، کودکان و افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند نیز این توصیه را داشت که در ساعت‌های گرم روز از منزل خارج نشوند تا کمتر در معرض آسیب قرار گیرند.
 تشدید صرفه‌جویی در جبهه دولتی‌ها
یکی از اقدامات ارزنده وزارت نیرو اتخاذ رویکردهای سخت‌گیرانه نسبت به بدنه دولت است. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس از قطع برق نزدیک به 800 اداره دولتی پرمصرف در ایتدای تابستان خبر داد و گفت: در راستای ابلاغ مصوبه هیئت وزیران مبنی بر لزوم کاهش مصرف برق اداره‌ها و دستگاه‌های اجرایی، دستگاه‌های اداری و دولتی سطح استان مورد سنجش قرار گرفت که تاکنون با پایش دقیق و رصد هوشمند، برق796 اداره پرمصرف در سطح این استان قطع شده و در همین مدت 264 اداره دولتی نیز اخطار قطعی برق دریافت کرده‌اند. حمیدرضا کریمی‌فرد در این زمینه به خبرنگار شیرازنوین گفت: دولت سیزدهم مدیریت مصرف برق را از دستگاه‌های زیرمجموعه‌ خود آغاز کرده و پایش مصرف کلیه مشترکان اداری از طریق سامانه هوشمند شرکت توزیع نیروی برق استان فارس و همچنین پایش‌های میدانی گروه‌های نظارت بر مصرف برق اداره‌ها به صورت مستمر و جدی در حال انجام است که در صورت عدم توجه به سقف تعیین شده و کاهش مصرف، پس از تذکر و اطلاع قبلی، برق آن اداره پرمصرف قطع خواهد شد. وی یادآور شد: در روزهای اوج مصرف برق در ماه‌های گرم سال، اداره‌ها و دستگاه‌های اجرایی مکلف شده‌اند مصرف برق خود را به میزان ۳۰ درصد نسبت به دوره مشابه سال پایه ۱۴۰۰ کاهش داده و همچنین در ساعات غیر‌اداری و روزهای تعطیل مصرف برق اداره‌ها باید ۶۰ درصد نسبت به ساعات اداری کاهش داشته باشد.
 رمزارزها علیه منافع ملی
او در بخش دیگری از سخنانش پیرامون روند رو به گسترش کشف دستگاه‌های ماینر گفت: تا اوایل تابستان بیش از پنج‌هزار دستگاه غیرمجاز رمز دارایی در استان فارس از چهارصد مرکز غیرمجاز، با همکاری مردم، مراجع قضایی و انتظامی در نقاط مختلف استان کشف و ضبط شده است.
 کریمی‌فرد، ظرفیت میزان برق مصرفی این تعداد دستگاه را بیش از 14 مگاوات اعلام کرد و بیان داشت: استفاده غیرمجاز از برق جهت استخراج رمز دارایی‌ها علاوه بر تحمیل ضرر و زیان‌های مالی وارده به کشور و ضربه به منافع ملی، در ساعات پیک مصرف در فصول تابستان و زمستان نیز موجب ایجاد خاموشی در شبکه برق کشور می‌گردد. وی ماهیت استخراج غیرمجاز رمز دارایی را به قاچاق سوخت تشبیه کرد و بیان داشت: از آنجا که برق و گاز تحویلی به مصرف‌کنندگان مجاز با تعرفه‌های خانگی، عمومی، کشاورزی، صنعتی و تجاری با تعرفه ارزان محاسبه شده و قیمت تمام‌شده آن‌ها چندین برابر قیمت تحویلی به مشترک می‌باشد، بنابراین استفاده غیرمجاز از برق جهت استخراج رمزارز علاوه بر تحمیل ضرر و زیان‌های مالی وارده به کشور و ضربه به منافع ملی، در ساعات پیک مصرف در فصول تابستان و زمستان نیز موجب ایجاد خاموشی در شبکه برق کشور می‌گردد که لازم است تمهیدات لازم جهت مقابله با این پدیده شوم اندیشیده شود. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان فارس به قرار گرفتن دستگاه ماینر در گروه ج لوازم خانگی و برقی اشاره کرد و گفت: به موجب مصوبه جلسه 130 ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هرگونه خرید و فروش، حمل و نگهداری دستگاه‌های رمز دارایی می‌بایست با ثبت اطلاعات دستگاه در سامانه جامع تجارت و اخذ کد رهگیری یکتا و نصب برچسب کد رهگیری روی هر ماینر و الزام مالک به رعایت سایر مقررات مندرج در ضوابط مذکور انجام شود.
 پاداش‌های میلیونی برای گزارش مزارع انرژی
مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز بیان کرد: سال گذشته برای افرادی که این مراکز را شناسایی کردند و به شرکت توزیع برق گزارش دادند، پاداشی حدود ۷۰میلیون تومان پرداخت شد. سلاحی افزود: بعضاً مشاهده شده که برخی متخلفان معمولاً از اماکن استیجاری برای نصب دستگاه‌های ماینر استفاده می‌کنند. در صورت کشف دستگاه رمزارز غیرمجاز در یک مکان استیجاری، افزون بر فرد بهره‌بردار، تنبیه‌های قانونی متوجه شخص مالک نیز خواهد بود. معاون شرکت توزیع برق شیراز هم در این زمینه گفت: با توجه به کاهش نرخ بیت‌کوین و رمزارزها در حال حاضر شاهد کاهش استقبال مردم برای راه‌اندازی این مراکز هستیم و در واقع مردم مانند سال‌های گذشته استقبال چندانی از این کار نمی‌کنند. فتحی بیان کرد: در حال حاضر عوامل انتظامی برخورد جدی با متخلفان در این حوزه دارند و با جرائمی که برای این کار تعیین شده و هزینه‌های تمام‌شده برقی که از متخلفان گرفته می‌شود، آمار تخلفات در این کار بسیار پایین آمده است و اگر بخواهیم آمار در سال ۱۴۰۰ را با سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مقایسه کنیم، متوجه روند کاهشی تخلفات در این حوزه خواهیم شد. وی عنوان کرد: همان‌گونه که گفتم،‌ سال ۱۴۰۱ حدود یک‌هزار و ۵۳ دستگاه ماینر و کارت گرافیکی از ۱۵۴ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز در شیراز کشف شد و این در حالیست که سال ۱۴۰۰ حدود ۲هزار و ۲۹۳ دستگاه ماینر شناسایی شد و می‌توان گفت با کاهش یک و نیم برابری آمار تخلفات در این حوزه روبه‌رو هستیم.
 گرمازدگی در کمین ایرانیان
بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درمورد تعطیلی آخر هفته با توجه به افزایش دمای هوا گفته بود: با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای گرمای آخر هفته که احتمال می‌دهیم درجه حرارت بالا رود، پیشنهاد تعطیلی را برای حفظ سلامت مردم به هیئت دولت داده‌ایم و مبنای در نظر گرفته شده دمای هوای بالاتر از ۴۰ درجه است. 
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به هشدارهای هواشناسی مبنی بر گرم شدن هوا در سه روز آینده اشاره کرده و گفته بود: تمام مراکز درمانی در آماده‌باش برای پذیرش افراد گرمازده و بیماران پرخطر قرار دارند. سعید کریمی اظهار داشت: کودکان زیر ۴ سال و افراد بالای ۶۵ سال و افراد پرخطر همچون بیماران قلبی، دیابتی و افراد دارای فشار خون در معرض گرمازدگی هستند و باید خودمراقبتی بیشتری داشته باشند. بدن پس از فعل و انفعالاتی که دارد، باید بتواند با محیط تبادل گرما کرده و خنک شود و هنگامی که درجه گرما از ۴۰ عبور می‌کند، این تبادل حرارت دچار مشکل می‌شود. وی ضعف، بی‌حالی، تشنگی شدید، گرفتگی عضلات، افت فشار خون، غش، بیهوشی، ضعف شدید و در موارد شدید حتی به کما رفتن فرد را از علائم گرمازدگی دانست و بیان کرد: در چنین وضعیتی فرد باید از گرما و آفتاب دور نگه داشته و در سایه یا جای خنک قرار داده شود. به گفته وی، در روزهای بسیار گرم که چند روز آینده نیز اعلام شده، افراد حتی‌الامکان نباید بین ساعات ۱۰ تا ۱۶ از منزل خارج شوند. خوردن آب و مایعات خنک مثل شربت آبلیمو و قرارگرفتن در مکان‌های خنک توصیه همگانی است. مایعات بدن باید حتماً در روزهای گرم تأمین شوند. معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: در صورت پیدا شدن علائم شدید گرمازدگی باید فرد به اورژانس و پزشک منتقل شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی