[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۲
  • دوره جدید

مسیر قهرمانی صعب‌العبور است، روزنامه شیراز نوین

 محمدرضا جوکار _ گروه ورزش
رقابت‌های داغ جام‌ ملت‌های آسیا 2023 چند روز دیگر در قطر آغاز خواهد شد.
به نظر اکثر کارشناسان، پیش‌بینی قهرمان  این دوره جام‌ ملت‌های آسیا کمی قابل حدس است. تیم ملی فوتبال ژاپن و بعد از آن تیم ملی کره جنوبی از شانس‌های اصلی قهرمانی این دوره هستند و بعد از آنها تیم‌های ملی ایران، استرالیا و عربستان هم از جمله مدعیان قهرمانی این دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ در قطر به شمار می‌روند.
تیم میزبان یعنی قطر قهرمان دوره گذشته جام ملت‌های آسیا هم با توجه به افت محسوسی که در جام جهانی و بعد از آن داشته است، در این دوره شانس بسیار کمی برای حضور در جمع مدعیان دارد.
ولی یک نکته مهم دو کشور ژاپن و کره جنوبی را از سایر مدعیان این دوره کاملاً جدا کرده است و آن‌هم تعداد زیاد ستاره‌های ارزشمند این دو کشور در فوتبال اروپاست.
تیم ‌فوتبال ژاپن که بعد از جام جهانی رشد چشمگیری داشته و با کسب نتایج درخشان در بازی‌های دوستانه از جمله پیروزی ۴گله مقابل تیم‌‌های ملی آلمان، ترکیه، کانادا و پرو و همچنین با چندین پیروزی پُرگل دیگر که در مسابقات دوستانه مقابل تیم‌های دیگر داشته است، برای سایر تیم‌های آسیایی خط و نشان کشیده و به نظر آماده‌ترین تیم آسیایی این دوره از رقابت‌ها خواهد بود.
ژاپنی‌ها در این دوره با ۱۴ لژیونر که اغلب در تیم‌های باشگاهی مطرح اروپایی بازی می‌کنند به جام‌ ملت‌های آسیا در قطر وارد شده است.
نکته جالب در مورد لژیونرهای ژاپن قرار گرفتن ۱۳ بازیکن شاخص این تیم در بین۲۰ بازیکن ارزشمند آسیایی در فوتبال اروپا می‌باشد؛ تاکفوساکوبو از رئال سوسیداد با ارزش ۶۰ میلیون یورو و کائورو میتوما، هافبک تیم براتون انگلیس با ارزش ۵۰ میلیون یورو از جمله بازیکنان گران‌یمت و ارزشمند ژاپنی هستند که به همراه دو ستاره کره‌ای با اختلاف فاحش نسبت به سایر بازیکنان آسیایی شاغل در فوتبال اروپا هستند.
از جمله سایر لژیونرهای باارزش ژاپنی می‌توان به تاکهیرو تومیاسو، مدافع کناری آرسنال و واتارو اندو، هافبک لیورپول انگلیس اشاره کرد که با ارزش ۳۰ میلیون و ۲۲ میلیون یورو در رتبه‌های بعدی ارزشمندترین بازیکنان آسیایی قرار دارند.
در این میان کره جنوبی هم تعدادی از ارزشمندترین بازیکنان آسیایی شاغل در فوتبال اروپا را در اختیار دارد؛ کیم مین جائه، مدافع پرقدرت بایرن مونیخ آلمان با ارزش ۶۰ میلیون یورو، سون هیونگ‌مین، مهاجم مطرح تاتنهام انگلیس  با ارزش ۵۰ میلیون یورو، لی کانگ این از پاری سن ژرمن فرانسه و هوانگ هی چان از  ولوز همتون انگلیس هر کدام‌ با ۲۲ میلیون یورو  از جمله بازیکنان گران‌قیمت آسیایی کره جنوبی شاغل در اروپا هستند.
تیم ملی ایران هم دو بازیکن شاخص در این  لیست۲۰نفره از بازیکنان باارزش شاغل در فوتبال اروپا را در اختیار دارد؛ مهدی طارمی با ۱۲ میلیون یورو و سردار آزمون با ۱۰ میلیون یورو از ستاره‌های با ارزش ایران در جام‌ ملت‌های آسیا هستند.
با این‌ تفاسیر باید اذعان داشت که چشم‌بادامی‌ها با وجود ستاره‌های بی‌شمار و ارزشمند خود فاصله زیادی نسبت به رقیبان آسیایی دیگر خود گرفته‌اند و از شانس‌های اصلی قهرمانی در این دوره از رقابت‌های جام ملت‌های آسیا هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی