[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۷
  • دوره جدید

دانش‌آموزان دادرس می‌شوند ، روزنامه شیراز نوین

 مریم شمالیان- شیرازنوین
shomalianm@gmail.com

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر فارس گفت: طرح دادرس در 600 کانون دانش‌آموزی در سراسر شهرستان‌های استان فارس برگزار می‌گردد و پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 20هزار دانش‌آموز استان فارسی از آموزش‌های امدادی هلال‌احمر بهره‌مند شوند.
زمانی که حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و... رخ می‌دهد، اینکه چطور هریک از اقشار و افراد جامعه بتوانند بهترین عملکرد را در مدیریت کردن بحران پیش‌آمده داشته باشند، سهم مهمی در کنترل و سامان‌دهی اوضاع، رسیدگی به مجروحان و نجات جان افرادی که در پی وقوع حوادث محبوس شده‌اند، دارد.
جمعیت نوجوان دانش‌آموزی، بخش قابل‌توجهی از جمعیت را تشکیل داده‌اند که ارائه آموزش‌های لازم به آنها در خصوص چگونگی عمل کردن در زمان بحران، می‌تواند نتایج مؤثری در پی داشته باشد؛ چیزی که جمعیت هلال‌احمر به آن توجه داشته و طرحی به نام «دادرس» را برای دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم (هفتم، هشتم و نهم) به اجرا درآورده است.
دانش‌آموزان در طرح دادرس، می‌آموزند که در زمان وقوع بحران چگونه عمل کنند و برای اینکه آموخته‌های آنها به آزمایش گذاشته شود، هرساله المپیاد دادرس به صورت کشوری برگزار می‌شود تا آموخته‌های خود را در این زمینه به مرحله رقابت بگذارند؛ در این خصوص با مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان فارس به گفت‌وگو نشسته‌ایم:
 دانش‌آموزان آماده در روزهای سخت
حسین درویشی با اشاره به طرح «دادرس» در گفت‌وگو با شیرازنوین می‌گوید: نام این طرح مخفف عبارت «دانش‌آموزان آماده در روزهای سخت» است؛ دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم در این طرح که در مدارس آنها با همکاری جمعیت هلال‌احمر و آموزش و پرورش به اجرا درمی‌آید، آموزش‌هایی در خصوص احیای قلبی‌ریوی، چادرزنی و اسکان اضطراری، خروج اضطراری در زمان بحران، حمل مصدوم، آتل‌بندی، بانداژ و پانسمان و... می‌بینند.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر فارس ادامه می‌دهد: این آموزش‌ها در قالب طرح دادرس هرساله از مهرماه تا اواخر اردیبهشت به دانش‌آموزان این مقطع تحصیلی ارائه می‌شود.
او ضمن تأکید بر مزایا و اهداف اجرای این طرح بیان می‌کند: بدین ترتیب دانش‌آموزان ما این آمادگی را دارند که در زمان بحران به عنوان تیم‌های پیشرو به جمعیت هلال‌احمر کمک کنند و در زمان وقوع حوادث می‌توانیم روی کمک آنها حساب کنیم و آنها همچنین در زمان وقوع بحران در خانواده خود هم می‌توانند به عنوان یک امدادگر عمل کنند.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر فارس گفت: با اجرای طرح دادرس، دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم در روزهای سخت برای مقابله با بحران آماده می‌شوند و در زمان وقوع حوادث می‌توانیم روی کمک آنها حساب 
کنیم.
برخورداری 20هزار دانش‌آموز استان فارسی از آموزش‌های دادرس
درویشی با تأکید بر اینکه در قالب طرح دادرس، 8 سرفصل به دانش‌آموزان پایه هشتم آموزش داده می‌شود، اظهار می‌کند: در مجموع باید این دوره‌ها کوتاه باشد تا دانش‌آموز خسته نشود و بر این اساس 16 ساعت در قالب این دوره آموزش‌های مورد نیاز در زمان بحران با حضور مربیان آموزش‌دیده جمعیت هلال‌احمر فارس در مدارس ارائه می‌شود.
وی با اشاره به اجرای طرح دادرس در سال تحصیلی 1402-1403 به خبرنگار ما می‌گوید: دوازدهمین دوره طرح ملی دادرس (دانش‌آموز آماده در روزهای سخت) با همکاری اداره آموزش و پرورش در استان برگزار می‌شود؛ این طرح توسط معاونت امور جوانان فارس با هدف خودامدادی، دگرامدادی، ترویج فرهنگ نوع‌دوستی، کمک به دیگران و نهادینه‌سازی این فرهنگ در بین جوانان و به خصوص دانش‌آموزان با همکاری اداره کل آموزش و پرورش فارس برگزار می‌گردد.
وی افزود: بدین ترتیب دانش‌آموزان پایه‌های متوسطه به مدت ۱۶ ساعت با آموزش‌های امدادی آشنا می‌شوند و در طرح دادرس مربیان اعزامی از سوی هلال‌احمر هستند.
درویشی با اشاره به سرفصل‌های این دوره نیز عنوان می‌کند: پناه‌گیری، تخلیه اضطراری، ارزیابی و کنترل علائم حیاتی، پانسمان، بانداژ، آتل‌بندی، حمل مصدوم، اطفای حریق، اسکان اضطراری و چادرزنی از جمله این سرفصل‌هاست.
وی همچنین اعلام کرد: طرح دادرس در 600 کانون دانش‌آموزی در سراسر شهرستان‌های استان فارس برگزار می‌گردد و پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 20هزار دانش‌آموز استان فارسی از آموزش‌های امدادی هلال‌احمر بهره‌مند شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی