[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۴
  • دوره جدید

زیرساخت‌های اقتصاد چینی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

وزیر اقتصاد با بیان اینکه عملیاتی‌ترین مرحله تعاملات ده‌ساله ایران و چین در سفر معاون اول رئیس‌جمهور کلید خورد، دستاوردهای این سفر را تشریح کرد.
خاندوزی در تشریح اقدامات و دستاورد‌های سفر دوروزه معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در سفر دوروزه معاون اول رئیس‌جمهور، مهم‌ترین اتفاق پیگیری پروژه‌هایی بود که بعد از سفر آیت‌الله رئیسی باید عملیاتی می‌شدند. توافقات در سطح عالی بین رؤسای جمهور دو کشور صورت گرفته بود و نیاز به عملیاتی شدن داشت. گام نخست اجرایی‌سازی توافقات در تیرماه با برگزاری جلسه کمیسیون ‌مشترک بود؛ گام دوم هم در سفر معاون اول رئیس‌جمهور به شانگهای برداشته شد.
وی ادامه داد: با توجه به حضور و تعداد وزارتخانه‌های اقتصادی در این سفر و برگزاری پیش‌جلسات، نقاط اختلاف پروژه‌ها از قبل مشخص شد و در طی این دو روز نقاط اختلافی به سرانجام رسید. هم در بخش دولتی و هم در حوزه پروژه‌های بخش خصوصی به جمع‌بندی قطعی و نهایی شدن پروژه‌ها رسیدیم.
وزیر اقتصاد گفت: امیدوارم طی ماه‌های آینده با تحقق این پروژه‌ها در بخش‌های اقتصادی شاهد اتفاقات ملموس باشیم. عملیاتی‌ترین مرحله تعاملات ده‌ساله بین ایران و چین در این سفر رقم خورد. از دو هفته بعد مشخص خواهد شد که در چه فعالیت‌های صنعتی، معدنی، انرژی، خودرو و... کدام شرکت چینی با کدام بخش ایرانی چه پروژه‌ای را کلید خواهد زد.
وی با بیان اینکه کم کردن فاصله تراز غیرنفتی بین ایران و چین از دستاوردهای سفر مخبر است، گفت: سابقاً کالاهای حوزه انرژی به چین صادر و محصولات صنعتی و ساخته‌شده وارد کشور می‌شد؛ اما بر اساس توافقات صورت گرفته و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، برای نخستین بار کشور از فرصت صادرات به چین و سایر کشور‌های منطقه با فناوری و تکنولوژی‌هایی که اقتصاد چین به آنها دست یافته، بهره خواهد برد. این ‌امر برای ایران قدرت اقتصادی به همراه دارد.
خاندوزی با تأکید بر اینکه دستاورد دیگر سفر به پروژه‌هایی برمی‌گردد که نمود اجتماعی بالایی دارد و بسیاری از نیاز‌های جمعی را برطرف می‌کند، اظهار داشت: با توافقات صورت گرفته و ورود اولین دوره واگن‌های جدید و تعهدی که چین به ساخت و انتقال تکنولوژی واگن‌های سری بعد در داخل ایران داده، زندگی و رفت و آمد و حمل و نقل مردم تسهیل خواهد شد.
وی اظهار داشت: توافق مهم دیگر در حوزه فرودگاهی کشور بود که بر اساس آن، یک فرودگاه در تراز بین‌المللی بسیار بزرگ‌تر از مقیاس فرودگاه‌های موجود ساخته خواهد شد.
خاندوزی تأکید کرد: توافق دیگر در خصوص یک مجموعه ورزشی با استاندارد‌های بین‌المللی است تا بتوان بازی‌های آسیایی و جهانی را انجام داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی