[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۹۱
  • دوره جدید

معرفی کود مناسب و روش صحیح کوددهی کاکتوس، روزنامه شیراز نوین

گیاهان کاکتوس انواع مختلفی دارند و امروزه کاکتوس در بسیاری از خانه‌ها مشاهده می‌شود، برای نگهداری از این گیاه روش صحیح کوددهی کاکتوس بسیار حائز اهمیت است.
به گزارش نمناک، کاکتوس‌ها فقط برای مناطق خشک نیستند. می‌توانید از زیبایی این گیاهان در محیط داخل خانه نیز استفاده کنید و فرقی ندارد که آب و هوا و اقلیم محل زندگی شما چگونه است. گیاهان کاکتوس انواع مختلفی دارند که اصلی‌ترین آن‌ها اسپینی و انواع بالبوس می‌باشد که می‌تواند گل‌های متنوعی داشته باشد. این گیاهان برای دریافت مواد مغذی و تقویت شدن نیازمند کوددهی هستند و باید خاک آن‌ها را در فصل رشد، تقویت کرد. یک کود مناسب می‌تواند رشد سالم، گل دهی و رنگ خوبی را به کاکتوس شما بدهد و ظاهر آن را زیباتر از قبل کند.
آیا کاکتوس به کود نیاز دارد؟
کاکتوس به یک گیاه مقاوم در برابر عوامل محیطی معروف است و می‌تواند تا مدت زمان طولانی‌تری نسبت به گیاهان دیگر در برابر خشکی مقاومت کند، البته این مورد به این معنا نیست که نباید هیچ گونه مراقبت خاصی از آن داشته باشید. یکی از این مراقبت‌ها کود دادن به گیاه است. حال فرقی ندارد که این گیاه شما بیرون از خانه یا داخل آن باشد، می‌توانید با کود دادن به این گیاه ، سلامت و شادابی بیشتر را در آن تضمین کنید.
کود دادن به این گیاه باعث افزایش رشد و سرعت بیشتر آن می‌شود و همچنین می‌تواند بسیاری از نیازهای آن را رفع کند.
توجه داشته باشید چنانچه در این بخش از نمناک عنوان شده است کودهای مخصوص و مناسب کاکتوس حاوی سه ماده مغذی نیتروژن، پتاسیم و فسفر می‌باشند و سه عدد روی بسته‌های کود دیده می‌شود که عدد اول مربوط به میزان نیتروژن و عدد دوم و سوم به ترتیب مربوط به اندازه فسفر و پتاسیم موجود داخل کود است. عبارت NPK که مخفف نیتروژن، فسفر و پتاسیم است هم روی بسته ذکر شده است.
1. در اوایل فصل بهار و زمانی که نشانه‌های رشد مثل رویش برگ‌های جدید، تیغ‌های جدید و یا افزایش سایز و رشد را بسته به نوع کاکتوس در آن مشاهده کردید ، به صورت هفتگی به آن کود بدهید.
2. از کودهایی با نیتروژن کم با نسبت‌های 10-10-5 استفاده کنید. یک قاشق چای‌خوری از کود را در یک گالن آب بریزید و تا جایی به کاکتوس آب دهید تا خاک آن مرطوب شود و همچنین می‌توانید یک قاشق چای‌خوری از کود مخلوط به نسبت 6-7-1 با یک گالن آب استفاده کنید و هم‌زمان با آن به کاکتوس آب بدهید.
3. کود را هر هشت هفته یک بار در فصل‌های بهار و تابستان به نسبت 10-10-5 به گیاه بدهید. اگر از کود مخلوط کاکتوس به نسبت 6-7-1 استفاده می‌کنید، آن را در فصل رشد هر دو هفته یک بار به گیاه بدهید. کاکتوس نیاز به مواد مغذی اضافه‌تر در فصل پاییز و زمستان ندارد.
4. کود باقی مانده و اضافی را در یک ظرف برچسب دار و محکم با درب بسته نگه دارید تا این که نوبت به کوددهی بعدی برسد.
مواد مورد نیاز:
کود حلال با نیتروژن کم
قاشق‌های اندازه گیری
یک ظرف گالنی
آب‌پاش
راهکارها و نکات مهم در مورد کوددهی کاکتوس
کود می‌تواند در مواردی به گلدان و یا گیاه شما آسیب وارد کند. کوددهی را بعد از این که گیاه را در گلدان جدید قرار دادید، به تأخیر بیاندازید که معمولاً فاصله‌ای حدود دو ماه دارد. بهتر است تا زمانی که کاکتوس به گلدان جدید خود عادت نکرده کوددهی انجام نشود.
بعضی از انواع کاکتوس‌ها مثل کاکتوس‌های شکرگزاری در فصل تابستان با رشد کم‌تری همراه هستند و گل‌های آن‌ها در زمستان می‌روید. بهتر است که برنامه کوددهی را برای این نوع از کاکتوس‌ها تغییر دهید و در فصل زمستان به آن کود دهید، نه در فصل تابستان.
شایان ذکر است که استفاده از کود کاکتوس می‌تواند به کاکتوس‌های جوان و یا تازه کاشته شده آسیب برساند.
بعضی از کاکتوس‌ها در زمستان گل می‌دهند، به همین علت باید چرخه کوددهی آن‌ها برعکس باشد و در زمستان آن‌ها را تغذیه کنید و در بهار و تابستان به آن‌ها استراحت 
دهید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی