[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۹
  • دوره جدید

توسعه فناوری جدید هدفون برای شنیدن صداهای محیطی دل‌خوا‌ه، روزنامه شیراز نوین

محققان مشغول ابداع یک فناوری برای هدفون‌ها هستند که با بهره‌گیری از هوش مصنوعی موجود در موبایل سر و صداهای محیطی را ساکت و صداهای مورد نظر کاربر را پخش کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از نیواطلس، هدفون‌هایی که سر و صدای بیرون را ساکت می‌کنند، برای نشنیدن صدای افرادی که بلند صحبت می‌کنند و همهمه اماکن شلوغ کارآمد هستند، اما گاهی اوقات کاربر فقط نمی‌خواهد صداهای خاصی را بشنود؛ به همین دلیل یک سیستم «شنیداری معنایی» آزمایشی ابداع شده است.
در حال حاضر محققان دانشگاه واشنگتن مشغول توسعه این فناوری هستند که از الگوریتم‌های یادگیری عمیق در موبایل‌هایی استفاده می‌کند که به طور بی‌سیم به یک هدفون حذف سر و صدای متعلق به شرکت ثالث متصل می‌شود.
صدای محیطی از میکروفون‌های کنترل سر و صدای هدفون به برنامه‌ای روی موبایل ارسال و پخش می‌شود؛ در اینجا نویز به صورت دیجیتال فیلتر می‌شود تا اکثر صداها را مسدود کند، اما به شنونده اجازه می‌دهد تعداد کمی از صداها را بشنود. همچنین این سیستم می‌تواند صداهای انتخابی ناخواسته را مسدود کند و در عین حال به همه صداهای دیگر اجازه عبور دهد؛ در حال حاضر ۲۰ گزینه انتخابی برای صدای مجاز یا قابل مسدود شدن وجود دارد.
هم‌اکنون موبایل‌ها بخشی از این سیستم هستند، زیرا قطعات الکترونیکی در هدفون یا روی یک سرور مبتنی برابر به اندازه کافی قدرتمند یا سریع نیستند.
پروفسور شیام گولاکوتا، مؤلف ارشد پژوهش در این‌باره می‌گوید: درک صدای یک پرنده و استخراج آن از میان اصوات محیطی دیگر نیازمند هوش واقعی است که هدفون‌های نویز‌گیر فعلی آن را ندارند.
گجت مذکور روی ۲۲ داوطلب در محیط‌هایی مانند پارک، خیابان و دفاتر اداری آزمایش شد و به طور موفقیت‌آمیز اصوات مورد نظر را مانند صدای پرندگان، زنگ‌های هشدار و آژیر استخراج کرد. البته سیستم هنوز نیازمند فعالیت و ارتقا است، زیرا به سختی می‌تواند بین صداهای مشابه مانند صدای صحبت کردن انسان و آواز خواندن، تمایز قائل شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی