[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۴
  • دوره جدید

کمبود این ویتامین‌ها شما را بی‌خواب می‌کند، روزنامه شیراز نوین

بی‌خوابی یکی از مشکلات این روزهاست و کمبود برخی از مواد مغذی می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به آن باشد.
به گزارش بهداشت نیوز، بی‌خوابی یکی از مشکلات این روزهاست و کمبود برخی از مواد مغذی می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به آن باشد. تغذیه بر جنبه‌‌های مختلف سلامت تأثیر دارد و از همین ‌رو کمبود بعضی ریزمغذی‌‌ها می‌تواند زمینه‌‌ساز مشکلات متعددی شود. در این زمینه گاهی بعضی از اختلالات جسمی یا روانی ممکن است غیرمرتبط با تغذیه به ‌نظر برسد که مانع از روند بهبود است. بی‌خوابی از جمله این اختلالات است که کمبود بعضی از املاح و ویتامین‌ها می‌تواند عامل بروز یا تشدید آن شود.
ویتامین B12
ارتباط مستقیم بین اختلالات خواب و کمبود ویتامین B12 هنوز مورد مطالعه است و در حال ‌حاضر مطالعات نشان می‌دهد که این ارتباط می‌تواند ناشی از ایجاد افسردگی در نتیجه کمبود این ویتامین باشد و زمینه‌ساز دوره‌های شدید بی‌خوابی می‌شود. یکی از فرضیه‌های بسیار جدی این است که کمبود ویتامین B12 می‌تواند علائم افسردگی را تشدید کند. در صورتی‌که بی‌خوابی با چنین علائمی همراه است، توصیه می‌شود حتماً با پزشک مشورت شود تا روند درمان به‌ درستی انجام شود. این نکته به ‌خصوص در مورد افرادی که سبک تغذیه گیاه‌خواری دارند بسیار اهمیت دارد.
ویتامین D
کمبود ویتامین D در بسیاری موارد ناشی از عدم ‌حضور کافی در معرض نور خورشید است؛ زمانی که سطح این ویتامین در بدن کم می‌شود، یکی از تظاهرات به شکل اختلالات خواب خواهد بود. البته به ‌نظر می‌رسد بالا بودن غیرطبیعی این ویتامین نیز می‌تواند با چنین مشکلی همراه باشد؛ به‌ طوری که محققان تأکید دارند این حالت در بروز خواب‌آلودگی در روز نقش دارد. 
بعضی از مطالعات نیز حاکی از آن است که هرچه بدن مقدار کمتری ویتامین D دریافت کند، روند به خواب‌ رفتن مشکل‌تر است. مصرف مکمل‌های ویتامین D و حداقل 20 دقیقه حضور در معرض نور خورشید برای تأمین این ویتامین کفایت می‌کند.
آهن
کم‌خونی فقر آهن با علائم مختلفی همراه است؛ اولین نکته در مورد کم‌خونی فقر آهن اینکه فرد مستعد ابتلا به سندروم پاهای بی‌قرار می‌شود و در نتیجه بر کیفیت خواب تأثیر جدی دارد. زمانی که آهن بدن کافی نباشد، بدن نمی‌تواند اسید‌‌آمینه‌ای به نام تریپتوفان را که برای تولید ملاتونین و سروتونین ضروری است، بسازد. 
سروتونین تأثیر مستقیمی بر خلق ‌و خو، قدرت شناختی و رفتار و کیفیت خواب دارد و ملاتونین نیز نقش اساسی در تنظیم سیکل خواب دارد؛ از همین‌رو کمبود آهن زمینه‌ساز اختلالات خواب می‌شود. مصرف گوشت قرمز و جگر بهترین خوراکی‌ها برای تأمین نیاز آهن بدن هستند که بهتر است در کنار منابع آهن، خوراکی‌های حاوی ویتامین C مانند پرتقال میل گردد تا جذب آهن تسهیل شود.
منیزیوم
منیزیوم به تنظیم ریتم شبانه‌روزی بدن کمک می‌کند و نقش مهمی در روند خواب و بیداری دارد. مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که منیزیوم به شل شدن عضلات کمک کرده و خواب عمیق را تسهیل می‌کند. علاوه بر این منیزیوم در تولید ملاتونین و ناقل عصبی به نام گابا نقش دارد و روند خوابیدن هنگام تاریکی شب را در مغز تسهیل می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی