[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۲
  • دوره جدید

زیرساخت‌ها؛ یک‌چهارم مقدار مورد نیاز، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
به گفته متولی هیئت ورزش زورخانه‌ای، تعداد زورخانه‌های موجود در شیراز، یک‌چهارم مقدار مورد نیاز است!
رقابت‌های زورخانه‌ای بزرگسالان کشور در رشته‌های مهارت‌های فردی، قهرمانی بزرگسالان کشور با عنوان گرامیداشت شهدای حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) طی روز‌های ۶ تا ۸ دی به میزبانی استان فارس در مجموعه ورزشی شهید دستغیب و در شهر شیراز برگزار شد.
بیش از ۲۹۵ نفر از ۳۰ استان کشور اعم از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، تهران، چهار محال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان، یزد و منطقه آزاد اروند برای کسب عنوان برتری در رشته‌های مهارت‌های فردی شامل چرخ تیز، چرخ چمنی، سنگ، کباده، میل بازی و میل‌گیری سنگین با یکدیگر به رقابت پرداختند.
رئیس هیئت ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی استان فارس در ارتباط با میزبانی شیراز گفت: ما مفتخر هستیم که میزبان ورزشکاران زورخانه‌ای کشور بودیم؛ با همتی که همه عزیزان هیئت و عوامل اجرایی داشتند، این مسابقات به خوبی برگزار شد و امیدوارم برگ زرینی برای ورزش فارس باشد.
سید حسین حسینی افزود: اخیراً صحبتی با ریاست فدراسیون داشتیم و عقیده داشت که فارس، پتانسیل خوبی در بحث ورزش زورخانه‌ای دارد. میزبانی مسابقات کشوری را به استان فارس دادند و ما هم با کمال میل پذیرفتیم.
وی در خصوص میزبان استقبال از این رقابت‌ها گفت: استقبال کم‌نظیری را شاهد بودیم؛ به طوری که از 30 استان کشور در این رقابت شرکت داشتند؛300 ورزشکار در شیراز حضور پیدا کردند که از معدود مسابقاتی بود که با جمعیت زیاد برگزار شد که یکی از دلایل آن آب و هوای خوب و میزبانی خوب شیراز بود.
حسینی در ادامه به بیان آمار و ارقامی در مورد استان فارس پرداخت و عنوان کرد: ما در استان فارس 75 زورخانه داریم که 26 زورخانه در شیراز قرار دارد. قریب به 3500 ورزشکار زورخانه‌ای در استان فارس داریم که 1800 نفر آنها در شیراز هستند.
اما آیا تعداد زورخانه‌ها و ورزشکاران ما با یکدیگر هم‌خوانی دارد؟ چند سال پیش، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای داشت که در آن 44 نهاد موظف شدند برای ساخت و گسترش فضاهای ورزش پهلوانی اقدام کنند؛ حتی 17 شوال در تقویم ما به‌عنوان روز ورزش پهلوانی درج شد و این نهادها موظف شدند که زیرساخت‌ها را آماده کنند. در یکی از بندهای این مصوبه آمده است که به ازای هر 20 هزار جمعیت، یک زورخانه باید وجود داشته باشد؛ یعنی شهر 2 میلیون نفری شیراز، باید به تنها 100 زورخانه داشته باشد، اما ما در کل استان فارس تنها 75 زورخانه داریم!
وی همچنین به اشکال برگزاری رقابت‌ها در سالن‌های غیراستاندارد اشاره کرد و گفت: مسابقات کشوری عمدتاً در سالن‌های برگزار می‌شود که متعلق به این رشته نیستند، چون این چیزها از قبل پیش‌بینی نشده بوده است، اما ما در شهر شیراز با توجه به اقدامات مسئولان در حوزه مدیریت شهری، مصوبه‌ای داریم که ساخت زورخانه 1800 متری یعنی بزرگترین زورخانه جنوب کشور را در شهر شیراز خواهیم داشت. این زورخانه در مرحله طراحی قرار دارد و محل دقیق آن هم مشخص نیست، اما حوالی باغ جنت می‌تواند باشد.
رئیس هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی استان فارس که در برنامه تلویزیونی ورزش فارس حضور پیدا کرده بود در پاسخ به این سؤال که سرنوشت 8 زورخانه تخریب‌شده در شیراز به کجا کشید، گفت: شاید این موضوع متعلق به سال‌های گذشته باشد. ما فقط دو زورخانه تعطیل‌شده داریم؛ یکی زورخانه گود سیمان که متعلق به کارخانه سیمان بود و یکی هم زورخانه پولاد که در آن تخریبی صورت نگرفته است، اما اینکه تعطیل شده، وارد رایزنی شده‌ایم و با مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان هم صحبت‌هایی داشتیم که پولاد به مدار برگردد.
حسینی در پایان خصوص وضعیت ورزشکاران فارس در مسابقات زورخانه‌ای که در شیراز برگزار شد نیز اظهار کرد: استان فارس در همه رشته‌ها ورزشکار داشت که به‌جز رشته «میل‌بازی» که در آن حرفی برای گفتن نداشتیم، در سایر رشته‌ها مثل سنگ، میل سنگین، چرخ تیز، چرخ چمنی و کباده‌کشی، عملکرد خوبی داشتیم.
به گزارش شیرازنوین، در پایان این رقابت‌ها تیم استان فارس با ۱۱۱ امتیاز قهرمان شد و تیم‌های استان‌های اصفهان و تهران به ترتیب با ۱۰۲ و ۷۸ امتیاز بر سکوی دوم و سوم قرار گرفتند.
 همچنین رضا عباسی(فارس)، محمدرضا ابوالحسنی‌(اصفهان) و نصیرالدین نخعی (تهران) به‌عنوان مربیان برتر این رقابت‌ها انتخاب شدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی