[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۰۸۸
  • دوره جدید

سقف خرید ۱۰۰میلیون تومانی برای خرید طلا ناچیز است، روزنامه شیراز نوین

 مریم شمالیان- شیرازنوین
shomalianm@gmail.com

طلا از نظر وزنی دارای ارزش ریالی بالایی است و با ارقام بانکی امکان معاملات سنگین و حتی سبک آن وجود ندارد؛ اما محدودیت در جابه‌جایی مبالغ بانکی موجب می‌شود تا معاملات در این حوزه دچار محدودیت شود.
در این خصوص با رئیس اتحادیه صنف طلافروشان شیراز به گفت‌وگو نشسته‌ایم:
محمد زرین‌مهر، رئیس اتحادیه صنف طلافروشان شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: سقف تراکنش کارت به کارت بانکی که 10میلیون تومان در نظر گرفته شده است، موجب ایجاد محدودیت در فعالیت صنف طلافروشان می‌شود؛ چراکه این مبلغ برای خرید طلا واقعاً اندک است.
وی ادامه می‌دهد: تراکنش روزانه هم حداکثر 100میلیون تومان است که مبلغ خرید 4 النگو از این میزان بیشتر می‌شود؛ این در حالی است که حداقل این مبلغ باید 500میلیون تومان باشد.
زرین‌مهر اضافه می‌کند: برای خرید طلا بالاتر از سقف 100میلیون تومان باید به مشتری فاکتور بدهیم تا به بانک برود تا بانک اجازه برداشت به او بدهد و این کار زمان‌بر بوده و سرعت معاملات را کند می‌کند.
رئیس اتحادیه صنف طلافروشان شیراز در خصوص سامانه مالیاتی هم عنوان می‌کند: ثبت‌نام در این سامانه برای مؤدیان مالیاتی از ابتدای دی‌ماه امسال باید اجرایی می‌شد، اما اعضای بسیاری از صنوف از جمله صنف طلافروشان دارای آموزش کافی در این خصوص نیستند و آنها که مسن‌تر هستند و نمی‌توانند از عهده کارهای سامانه‌ای برآیند، باید حسابدار یا نیروی جدید برای این کار استخدام کنند که در شرایط اقتصادی کنونی و رکود در بازار کار طلافروشان دشوار است.
زرین‌مهر در پاسخ به سؤال خبرنگار ما در خصوص عملکرد سامانه مؤدیان مالیاتی می‌گوید: این سامانه با هدف ثبت خریدهای روزانه به طور مستقیم در اداره دارایی عمل می‌کند، اما مشکلی که وجود دارد اعضای صنف طلافروش وقتی از بنکداری و کارگاه‌دار خرید می‌کنند، به آنها فاکتور داده نمی‌شود.
وی همچنین تأکید می‌کند: بسیاری از اعضای صنف ما سنتی و قدیمی هستند و کار با سامانه‌ها را بلد نیستند و یاد گرفتن هم برایشان دشوار است؛ البته ما آموزش لازم را به اعضای صنف می‌دهیم، اما خب برای افراد سن‌بالا یاد گرفتن این موارد سخت است.
زرین‌مهر اضافه می‌کند: دولت برای این سامانه 7 شرکت در کشور را معرفی کرده که معتمد مالیاتی هستند و از طریق آنها می‌توانیم فروش روزانه خود را ثبت کنیم. این شرکت‌ها هزینه شارژ و شرکت‌های حسابرسی دارند که کارمزد آن برای هریک از اعضا حدود 8 تا 9میلیون تومان تمام می‌شود و برای اخذ دستگاه پوز که شارژ شود و به برنامه مربوطه وصل گردد هم 8 تا 9میلیون جداگانه باید هزینه شود.
او در ادامه به سامانه تجارت هم اشاره کرده و می‌گوید: در این سامانه تمام مشخصات و آدرس انبار اعضا ثبت می‌شود؛ حتی باید تمام موجودی طلا و انبار خود را هم اعلام کنیم و اگر خدای‌ناکرده هک شود، امنیت شغلی صنف ما به خطر می‌افتد. رئیس اتحادیه صنف طلافروشان شیراز با اشاره به اینکه برخی قوانین موجب می‌شود تا سرمایه‌دار، سرمایه خود را به کشورهای دیگری که مشوق دارد می‌برد، عنوان می‌کند: سخت‌گیری در حوزه سرمایه‌گذاری سبب خروج سرمایه از کشور می‌شود. در حال حاضر کشوری مثل ترکیه برای سرمایه‌گذاری در حوزه طلا 4 سال معافیت مالیاتی در نظر گرفته و برخی از کارگاه‌های بزرگ طلای کشور ما برای همین سرمایه خود را به این کشور 
برده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی