[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۲
  • دوره جدید

علائم کمبود ویتامین دی در میان کودکان چیست؟، روزنامه شیراز نوین

کمبود ویتامین دی در میان کودکان موجب بروز علائمی مانند خستگی و ضعف شدید، رنگ‌پریدگی، از دست دادن اشتها، نداشتن خواب کافی و استخوان‌درد می‌شود.
به گزارش مشرق، ویتامین دی برای بهبود سلامت استخوان‌ها و ماهیچه‌ها مهم و ضروری است، زیرا به بدن کمک می‌کند تا کلسیم و فسفات مورد نیاز از مواد غذایی را جذب کند که برای استخوان‌های سالم و قوی مهم هستند، فقط بعضی از مواد غذایی مانند ماهی به ‌طور طبیعی حاوی ویتامین دی هستند. دریافت ویتامین دی فقط از طریق رژیم غذایی دشوار است و بهترین منبع آن نور خورشید است؛ کمبود این ویتامین می‌تواند باعث بروز راشیتیسم در میان کودکان و درد استخوان ناشی از وضعیتی به نام استئومالاسی یا نرمی استخوان شود. در ادامه به بررسی علائم کمبود ویتامین دی در میان کودکان می‌پردازیم:
خستگی و ضعف شدید
کودکانی که با مشکل کمبود ویتامین دی مواجه هستند، ماهیچه‌های ضعیف یا گرفتگی همراه با درد استخوان را تجربه می‌کنند و احساس خستگی یا افسردگی دارند. کمبود این ویتامین می‌تواند موجب ایجاد راشیتیسم در میان کودکان شود که طی آن استخوان‌ها ضعیف می‌‎شوند و تغییر شکل می‌دهند. خستگی در میان کودکان می‌تواند منجر به نوسانات خلقی، تحریک‌پذیری و تمرکز نداشتن شود.
رنگ‌پریدگی
کلسترول موجود در پوست ما با جذب نور خورشید به ویتامین دی تبدیل می‌شود؛ در نتیجه سلول‌های پوست سالم باقی می‌مانند؛ بنابراین ویتامین دی به تعیین رنگ پوست کمک می‌کند؛ با این وجود در صورتی که ویتامین دی به اندازه کافی توسط بدن دریافت نشود، باعث رنگ‌پریدگی می‌‏شود. این اتفاق به دلیل کمبود گلبول‌های قرمز در بدن رخ می‌دهد که ناشی از کمبود ویتامین دی است.
از دست دادن اشتها
ویتامین دی ممکن است به ‌طور مستقیم بر وزن کودک تأثیر نداشته باشد، اما ممکن است به ‌تدریج به یکی از عوامل مؤثر در کاهش وزن مرتبط باشد. اشتهای کودکان ممکن است به دلیل احساس خستگی تحت تأثیر قرار گیرد. زمانی که کودکان تمایل به خوردن غذا نداشته باشند دچار کاهش وزن شدید و ضعیف شدن سیستم ایمنی می‌‎شوند.
نداشتن خواب کافی
کمبود ویتامین دی می‌تواند خطر ابتلا به اختلالات خواب را افزایش دهد و با مشکلات خواب و بیداری‌های شبانه کودکان مرتبط باشد؛ این موضوع باعث می‏‌شود کودکان در طول روز احساس خستگی کنند. در صورتی که کودکان در طول روز در معرض خورشید قرار نمی‌گیرند، می‌توانند به‌ منظور دریافت ویتامین دی مورد نیاز بدن از ماهی چرب و زرده تخم‌مرغ استفاده کنند.
استخوان‌درد
کودکانی که دچار کمبود ویتامین دی هستند، اغلب درد استخوان و عضله را تجربه می‌کنند. ویتامین دی بسیار پایین در بدن اغلب می‌تواند منجر به بروز راشیتیسم در میان کودکان ‎شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی