[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۸
  • دوره جدید

قعرنشینی پویندگان و شکست سنگین پارس آرا، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
مسابقات فوتسال بانوان کشورامسال دچار تغییر و تحولات جالب و عجیبی شد. تقسیم تیم‌ها به دو دسته و نام گذاری عجیب آن‌ها به «سوپرلیگ» و «لیگ برتر» که شیراز هم در هر دو دسته نماینده دارد. مانند همیشه، هر دو تیم کمتر می‌برند، خیلی بیشتر می‌بازند و گل‌های زیادی هم دریافت می‌کنند. اما به هرحال صرف حضور آن‌ها در بالاترین سطح ورزش کشور، یعنی درگیر شدن بچه‌های ‌این شهر با ورزش و کسب تجاربی که در آینده و با بهبود وضع مدیریتی و فراهم شدن امکانات بهتر، می‌تواند به کسب نتایج بهتر منجر شود.
فصل هجدهم لیگ برتر فوتسال زنان در حالی از شهریور ماه آغاز شد که تعداد تیم‌ها کاهش یافته و امیدواری‌هایی وجود داشت که ‌این امر بتواند سطح کیفی رقابت‌ها را بالاتر ببرد. 
کاهش تعداد تیم‌ها، موضوعی است که می‌تواند تأثیر بسزایی در افزایش کیفیت لیگ برتر داشته باشد و از گلایه سرمربیان باشگاهی و بازیکنان فوتسال نیز بکاهد. کادر فنی و بازیکنان در فصل‌های قبل همیشه از تعداد زیاد تیم‌ها، تفاضل گل بالا و تفاوت در سطح بازی‌ها شاکی بودند و‌ این موضوع را یکی از عوامل پایین آمدن کیفیت لیگ برتر فوتسال زنان می‌دانستند. تیم‌های ضعیفی در ‌این رقابت‌ها حضور داشتند که با اختلاف فاحش نتیجه بازی را به تیم‌های بالای واگذار می‌کردند که ‌این امر از جذابیت لیگ کاسته بود. اما حالا هم شاهد هستیم که اختلاف گل زیادی در بعضی بازی‌ها وجود دارد.
در‌ این فصل تیم‌های پالایش نفت و آبادان، مس رفسنجان، بوتا پارس‌ایرانیان، پیکان تهران، فرهان ملارد، نصر فردیس، صنعت فجر شیراز و شرکت ملی و حفاری از ۱۸ شهریورماه رقابت‌های خود را آغاز کرده‌اند. مسابقاتی که از نقطه نظر سرمربیان باشگاهی می‌توانست روزگاری انگیزه بازیکنان برای رسیدن به تیم ملی باشد؛ اما در سال‌های اخیر‌ این انگیزه در میان هیاهوی اختلاف در میان مسئولان فدراسیون فوتبال و حواشی ‌ایجاد شده گم شد. تیم ملی بدون هیچ اردو و مسابقه‌ای به سر می‌برد و‌ این بلاتکلیفی می‌تواند در آینده در کاهش انگیزه باشگاه‌ها برای تیم‌داری در فوتسال زنان مؤثر باشد، به ویژه آنکه در فوتسال زنان برخلاف فوتبال بانوان مسابقات جام باشگاه‌های آسیا هم وجود ندارد و ‌این امر هم نقش پررنگی در کاهش انگیزه بازیکنان و نبود حامیان مالی دارد.
فدراسیون فوتبال هر چند در ‌این فصل تلاش کرده است تا تغییری در شیوه لیگ برتر فوتسال زنان بدهد اما به نظر نمی‌رسد ‌این تحولات با نبود برنامه‌ریزی درست و بلندمدت نتیجه بخش باشد.
یکی از اعتراض‌های مشترک مربیان در رقابت‌های ‌این فصل، نسبت به مشخص نبودن تعداد کارت‌های بازیکنان، مربیان و همین طور عدم دسترسی عموم به جدول رسمی ‌مسابقات است. درحالی که ‌این مسابقات نه پخش زنده دارد و نه آمار آن در سایت فدراسیون و سازمان لیگ ثبت می‌شود، مسئولین برگزاری مسابقات از ارائه اطلاعات کافی به تیم‌ها نیز خودداری می‌کنند و عملاً در سازمان لیگ فوتسال ‌این وظیفه به شخصی محول نشده است تا با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی مسابقات، نگرانی مربیان در خصوص محرومان مسابقات و  ‌ایجاد ناعدالتی بیشتر شود.
همچنین، درحالی که بر اساس قانون، برگزاری مسابقات باید با حضور ناظر داوری و فدراسیون باشد، برخی از مسابقات فوتسال بدون حضور ناظر برگزار می‌شود و همین امر موجب اعتراض برخی از مربیان شده است. عاطفه رضایی، سرمربی مس رفسنجان که در روزهای گذشته به دلیل اعتراض به داوری با جریمه مواجه شده است، در همین خصوص می‌گوید که داوری‌ها مشکل دارد و دیدار ما بدون حضور ناظر برگزار شد و گویا کمیته داوران سطح قضاوت را آن قدر بالا می‌داند که نیازی به حضور ناظر نمی‌بیند.
نماینده شیراز در هفته دوازدهم ‌این رقابت‌ها، ظهر دیروز(جمعه) به مصاف تیم حفاری خوزستان رفت و در مقابل میزبان خود به تساوی سه - سه دست یافت. ‌این نخستین تساوی پویندگان صنعت فجر در ‌این فصل بود. پویندگان در یازده بازی گذشته تنها یک پیروزی کسب کرده و ده دیدار دیگر را به حریفان واگذار کرده بود. با احتساب سه گل دریافتی دیروز، تعداد گل‌های خورده نماینده شیراز به عدد 80 رسید، در حالی که ‌این تیم تنها 26 گل در 12 دیدار گذشته خود به ثمر رسانده است.
همچنین در هفته ششم لیگ برتر فوتسال بانوان که روز پنجشنبه برگزار شد،  نماینده شیراز تن به شکستی سنگین داد. تیم پارس آرا که رقابت‌ها را خوب آغاز کرده بود، حالا روی نوار شکست گام بر می‌دارد و ‌این هفته در خانه مقابل نماینده هرمزگان، تن به شکست چهار بر یک داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی