[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۰
  • دوره جدید

پاسداری از انقلاب با اندیشه‌های شهید محراب، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، آیین بزرگداشت شهید محراب، آیت‌الله دستغیب برگزار شد. این مراسم با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام‌جمعه شیراز، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، شهرداران و مدیران مناطق، جمعی از مسئولان و با همراهی گسترده مشتاقان شهید آیت‌الله دستغیب با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
 بازشناسی مفاخر انقلاب با جهاد تبیین
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با انتقاد از کم‌کاری‌هایی که در تبیین شخصیت والای شهید دستغیب انجام شده است، خواستار جهاد تبیین در راستای بازشناسی شخصیت رفیع و افکار ارزشمند این شهید محراب شد. آیت‌الله لطف‌الله دژکام در مراسم بزرگداشت شهید آیت‌الله دستغیب خواستار جهاد تبیین در راستای بازشناسی شخصیت رفیع و افکار ارزشمند ایشان شد و گفت: نزدیک‌ترین افراد به شهید دستغیب افرادی هستند که پاسدار انقلاب بوده و در این مسیر مجاهدت می‌کنند. وی از شهید دستغیب به‌عنوان فدایی انقلاب و پاسدار ارزش‌های ولایت و امام راحل(ره) یاد کرد و افزود: ولایت‌فقیه در حقیقت ادامه‌دهنده ولایت معصوم و جاری‌کننده حکومت الهی در زمین است که شهید محراب شیراز با خون والای خویش آن را امضا کرد. آیت‌الله دژکام با انتقاد از کم‌کاری‌هایی که در تبیین شخصیت والای شهید دستغیب انجام شده است، گفت: متأسفانه هنوز برخی از بیانات شهید محراب روی نوارهای کاست باقی مانده و اقدامی برای پیاده‌سازی و ماندگاری آن‌ها انجام نشده است که جای گلایه فراوان دارد. امام‌جمعه شیراز تأکید کرد: معدود افرادی که در زمینه ارزش‎های انقلاب دچار گمراهی شده‌اند، به بیانات شهید دستغیب مبنی بر ولایت‌مداری مراجعه کرده و در حوزه بصیرت‌افزایی اندکی تلاش کنند. وی با بیان اینکه شهید محراب شیراز تلاش‌های زیادی پیرامون تثبیت جایگاه اصل ولایت‌فقیه در قانون اساسی انجام داد و با قیام در مجلس خبرگان اهمیت ولایت‌مداری را موردتأکید قرار داد، گفت: مسیری که شهید دستغیب آغاز کرده، در راستای تبیین مبانی ولایت‌فقیه با توجه به آیات قرآن است و در شب روضه حضرت زهرا(س) باید به تفکرات این شهید بزرگوار در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و دینی توجه بیشتری مبذول داریم. آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه ولایت دینی در جمهوری اسلامی ریشه‌های معنوی و آسمانی دارد و با مدد پروردگار متعال آنقدر عمیق و مستحکم است که زوال‌پذیر نیست، افزود: افرادی که مسیر اشتباه برگزیده و برای استعمارگران دریوزگی و نوکری می‌کنند، به چیزی جز پشیمانی و ندامت نخواهند رسید. نماینده ولی‌فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه در زمان غیبت امام زمان(عج) ولایت فقیه رهبری جامعه را برعهده دارد، اظهار کرد: حضور در چنین جامعه‌ای برای مردم افتخار بزرگی است. وی با تقدیر از بصیرت مردم ایران در مراسم تشییع شهدای حرم شاهچراغ(ع) و سایر شهدا گفت: آیین تشییع شهدای شاهچراغ(ع) و مدافع امنیت که در روزهای اخیر برگزار شد، نشان از تعمیق تفکرات انقلابی در جامعه دارد. ملت بزرگ ایران همواره در بزنگاه‌های مهم پشتیبان نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هستند. آیت‌الله دژکام با بیان اینکه سرنوشت مؤمن همیشه سعادتمندی بوده است، گفت: سرنوشت ولایت‌مداران چیزی جز پیروزی و شهادت نیست که در هر صورت به تعالی خواهند رسید و در سوی مقابل دشمنان ولایت‌فقیه نیز سرنوشتی جز خواری و خفت و جهنم در انتظارشان نیست. عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان تأکید کرد: مسیری که شهید آیت‌الله دستغیب برگزید، به امام زمان(عج) خواهد رسید و رسالت جامعه اسلامی این است که در این شاهراه مجاهدت کند.
 آیت‌الله دستغیب سرمایه شیراز است
رضا محمدیان رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی سومین حرم اهل بیت(ع) و گردشگری و زیارت شورای شهر شیراز، در این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: شهید دستغیب به‌عنوان یک عالم و مبارز دینی همواره محبوب مردم شهر شیراز و یکی از سرمایه‌های معنوی این شهر هستند که هرساله سالروز شهادت این معلم اخلاق و همراهان او برگزار می‌گردد. او با اشاره به آثار این عالم ربانی در قالب کتاب و نوار کاست افزود: آرشیو زیادی از صحبت‌های این شهید در صدا و سیما مرکز فارس وجود دارد که در شب‌های ماه مبارک رمضان این سخنرانی‌ها و پندها برای روزه‌داران پخش می‌گردد تا همواره مردم این کلان‌شهرها در سحرهای ماه مبارک رمضان از این پندها بهره ببرند. این عضو شورای شهر شیراز درباره تبدیل صوت‌های این شهید بزرگوار از نوار کاست به سی‌دی گفت: این موضوع نیز موردتأکید نماینده ولی‌فقیه در استان فارس، آیت‌الله دژکام نیز قرار گرفته است که یکی از رویکردهای ما این است که در کمیسیون فرهنگی شورای شهر در دستور کار قرار می‌گیرد. محمدیان از همکاری ارشاد، صدا و سیما و سازمان تبلیغات و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برای جمع‌آوری و استفاده مردم از آثار شهید دستغیب خبر داد. 
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و سومین حرم اهل بیت(ع) شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه در دهه اول فاطمیه در شهر شیراز مراسم‌های از جمله چهلم شهدای شاهچراغ(ع)، یادواره شهید دستغیب و همراهان و بزرگداشت شهدای امنیت و دومین سالگرد شهید مدافع حرم، شهید استوار برگزار شد، گفت: در دهه دوم فاطمیه که مصادف با شهادت سپهبد سلیمانی است، محور اصلی برنامه‌های فرهنگی و مذهبی شهر شیراز در این راستا خواهد بود. محمدیان با بیان اینکه در دهه دوم فاطمیه تمام هیئت‌های مذهبی مراسم سوگواری دارند و روضه‌های خانگی با نام خانه مادری برای سوگواری حضرت زهرا(س) برگزار خواهد شد، گفت: «ذکر یا زهرا(س) سربند سلیمانی‌هاست» شعار دهه دوم فاطمیه است که توسط هیئت‌های مذهبی در سطح شهر شیراز برای تقویت ابعاد معنوی جامعه بیان خواهد شد. رئیس کمیسیون فرهنگی درباره ضرورت همکاری سایر دستگاه‌های فرهنگی در برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در شهر شیراز در کنار سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز گفت: تمام سازمان‌ها و بانک‌ها موظف هستند بر اساس برنامه ششم توسعه دو درصد از بودجه‌های خود را به کارهای فرهنگی جاری اختصاص دهند. محمدیان تصریح کرد: تمام سازمان‌ها بودجه فرهنگی خود را با برگزاری برنامه زیربنایی فرهنگی نه صرفاً تبلیغاتی، برای روشنگری و بصیرت‌افزایی نسل جدید تبیین نماید.
 مجاهدت شهرداری در بزرگداشت شهدای انقلاب
مسعود قادری شهردار منطقه شش در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری چهل‌ویکمین یادواره شهید محراب آیت‌الله دستغیب و همراهان او در مسجدی به نام این شهید در معالی‌آباد شیراز گفت: یادواره این شهید بزرگوار و همراهان او، همچنین شهدای حادثه تروریستی شاهچراغ(ع) در راستای گرامیداشت خاطره این شهدا و تأکید بر ادامه راه آنها و احیای ارزش‌های دینی و اسلامی برگزار شد. 
او با بیان اینکه این یادواره با همکاری شهرداری منطقه شش و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز و همراهی بنیاد شهید و امام‌جمعه شهرک‌های غرب شیراز برگزار گردید، افزود: این مراسم با حضور و سخنرانی نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام‌جمعه شهر شیراز آیت‌الله دژکام، مسئولان استانی و اعضای شورای شهر شیراز و خانواده و دوستداران این شهید بزرگوار برگزار شد. قادری ‌با اشاره به چهل‌ویکمین مراسم یادواره شهید محراب آیت‌الله دستغیب با حضور گسترده مردم در مسجد شهید دستغیب، معتقد است مراسم‌های بزرگداشت شهدا از جمله شهید محراب باید با ایجاد رویکردهای جدید میزبان مخاطب زیادی از طیف‌های مختلف باشد تا بازخوردهای گسترده‌ای را در سطح جامعه شاهد باشیم. 
شهردار منطقه شش با بیان اینکه برگزاری و برنامه‌ریزی چنین مراسم‌هایی باید توسط نسل جوان صورت گیرد، تصریح کرد: برگزاری مراسم‌های فرهنگی و دینی توسط نسل جوان با درنظرگرفتن نیازها و سلیقه‌های این طیف از جامعه می‌تواند مسیر را برای میزبانی از مخاطب اصلی این برنامه‌ها ‌یعنی نسل جوان فراهم نماید. به گفته قادری، به‌روزرسانی در پاسخ‌گویی به نیازهای قشر جوان و کمیت‌بخشی برگزاری مراسم‌های دینی و فرهنگی، زمینه را برای حضور بیشتر مخاطب نسل جوان و نشر اندیشه‌های این شهدا ایجاد می‌نماید.
 او با بیان اینکه مسجدها با ایجاد فضاهای متناسب فرهنگی و رفتن به سمت رویکردهای جدید علاقه‌مندان بیشتری را جذب کنند، معتقد است مسجد باید در کنار کارکردهای مذهبی، اقدامات فرهنگی را لحاظ کرده و به آنها پاسخ دهد. بر اساس این گزارش، گفتنی است این مراسم با حضور پرشور مردم همیشه در صحنه شیراز در مسجد آیت‌الله دستغیب برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی