[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

تأمین بیش از ۴هزار تن بذر گندم موردنیاز کشاورزان، روزنامه شیراز نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اقلید گفت: با توجه به اهمیت محصولات شتوی در سطح شهرستان، در سال جاری بیش از 4هزار تن بذر گندم در طبقات مختلف مادری و گواهی شده برای کشت در شهرستان تأمین و توزیع شده است.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اقلید، خدامراد طرفدار افزود: مابقی نیاز بذری از طریق بذور خودمصرفی توسط کشاورزان تأمین 
شده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از مؤلفه‌های اصلی موفقیت در تولید گندم، تأمین بذر گواهی شده با خلوص ژنتیکی بالاست، افزود: توجه به بذرهای گواهی‌شده عاری از بیماری و علف‌های هرز به دلیل عدم تنوع گونه‌های بذری در مناطق سردسیر دارای اهمیت است.
این مقام مسئول اظهار کرد: دو مرکز تولید بذر گواهی‌شده شامل اتحادیه تعاونی تولید و روستایی در اقلید بوده که بخشی از نیاز شهرستان به بذرهای سردسیری را تأمین می‌کند و از طریق مراکز جهاد کشاورزی در قالب تعاونی‌های تولید، روستایی و بخش خصوصی بین کشاورزان توزیع می‌شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: تحقیقات روی ارقام جدید بذور گندم شامل حیدری، زرینه، حیران، سالار، سیمین و سایر لاین‌ها در کنار ارقام گواهی‌شده پیشگام، میهن و آذر ۲ با همکاری بخش تحقیقات و اجرای طرح‌های مقایسه ارقام، گام بزرگی در زمینه افزایش تنوع بذور مناسب منطقه و عملکرد کشاورزان است.
طرفدار، مزایای بذرهای گواهی شده را شامل عملکرد بالا، مقاومت به بیماری قارچی از جمله سیاهک آشکار و پنهان و زنگ زرد و قهوه ای، مقاومت به تنش‌های محیطی نظیر خشکی و سرما دانست. 
شهرستان اقلید از قطب‌های تولید گندم در استان فارس با دارا بودن دشت‌های حاصلخیز طغر، نمدان، بکان و آسپاس در ۲۶۷ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی