[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۰۷
  • دوره جدید

ساخت یک ساعت غواصی جدید مجهز به یک عمق‌سنج خلاقانه ، روزنامه شیراز نوین

یک ساعت غواصی جدید، عمق کاربر در آب را با روشی جدید و خلاقانه از طریق نوارهای رنگی نمایش می‌دهد.
به گزارش ‌ایسنا و به نقل از نیواطلس، شرکت ساعت‌سازی سوئیسی «ArtyA» نامزد دریافت جایزه بهترین ساعت غواصی در مسابقه «Grand Prix d'Horlogerie de Geneَve ۲۰۲۲» شده است.‌ این ساعت دارای یک عمق‌سنج است که از نوارهای رنگی به جای قطعات متحرک استفاده می‌کند تا به غواص اعلام کند که در چه عمقی قرار دارد.
ساخت ساعت‌های مچی دارای عمق سنج، ‌ایده جدیدی نیست. ‌این ساعت‌ها از سال‌های ۱۹۶۰ در انواع گوناگونی وجود داشته‌اند. با‌ این حال، تا به امروز‌ این ساعت‌های مچی برای اندازه‌گیری عمق آب به دستگاه‌های مکانیکی مانند لوله‌های منحنی که می‌خواهند تحت فشار صاف شوند، کپسول‌های کوچک بی‌نیاز به آب یا غشای فشرده شده احتیاج داشتند.
در هرکدام از ‌این موارد، ‌ایده ‌این بود که فشار آب مکانیزمی‌ را فعال کند که باعث حرکت ‌عقربه‌ها روی صفحه ساعت شده و عمق آب، به طور معمول حداکثر عمق به‌دست آمده را نمایش دهد. تفاوت عمق‌سنج «ArtyA» با سایر انواع ساعت‌ها در ‌این است که بر اساس اصول کاملاً متفاوتی کار می‌کند و نیاز به هر نوع قطعه مکانیکی را از بین می‌برد.
اگر تا به امروز به انجام یک غواصی در اعماق آب پرداخته باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که با پایین رفتن در آب، نحوه تابش نور تغییر می‌کند. رنگ‌ها تیره‌ و ناپدید می‌شوند. ابتدا رنگ قرمز به رنگ سیاه تبدیل می‌شود و به دنبال آن رنگ‌های نارنجی و سپس زرد تیره و تار می‌شوند. کل چشم انداز دریا به تدریج آبی‌تر می‌شود و اگر رنگ آبی نیز به خودی خود تبدیل به رنگ سیاه شود، احتمالاً در دردسری واقعی افتاده‌اید زیرا در ‌این صورت عمق آب بیش از ۳۰۰ متر خواهد بود. در چنین شرایطی تنها غواصان حرفه‌ای می‌توانند به کاوش بپردازند.
این یک پدیده شناخته شده و یکی از دلایلی است که عکاسان اگر بخواهند از غواصی سطحی فراتر بروند، با خود چراغ‌قوه حمل می‌کنند، در غیر‌این صورت رنگ‌ها تا حدودی تحریف می‌شوند.
در عمق‌سنج ساعت «ArtyA»، نیمه بالایی صفحه آنالوگ با نوارهای رنگی پوشانده شده که اعماق مختلف را نمایش می‌دهند. زمانی که کاربر در آب به سمت اعماق می‌رود به ترتیب نوارها به دلیل رنگ به خصوصی که دارند، محو می‌شوند و نوار قابل مشاهده بعدی نمایانگر عمق خواهد بود. ‌این یک سیستم بسیار ساده است که سازنده‌ آن ادعا می‌کند اولین صفحه‌ سنجش عمق در نوع خود در سراسر جهان است. اگرچه عواملی مانند شفافیت آب، آب و هوا و زمان روز ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارند.
با در نظر گرفتن همه ‌این موارد، ‌این عمق‌سنج همچون خود ساعت از یک ابزار اصلی یا عمق‌سنج اختصاصی که غواص باید به‌عنوان یک وسیله عادی و همیشگی همراه خود داشته باشد، توان کمتری دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی