[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

یک اسب چند اسب بخار توان دارد؟ ، روزنامه شیراز نوین

مجله ایلیاد/ جالب است بدانید که هر اسب به مراتب بیش از یک اسب بخار توان دارد. تخمین‌های متفاوتی در این زمینه وجود دارد، ولی به طور میانگین هر اسب بین ۱۲ تا ۱۴.۹ اسب بخار توان تولید می‌کند.
اسب بخار چیست؟
اسب بخار که با علامت اختصاری «hp» نشان داده می‌شود، یکی از واحدهای اندازه‌گیری توان است که به کمک آن نرخ انجام کار مشخص می‌شود. از این واحد معمولاً برای اندازه‌گیری توان موتور خودرو استفاده می‌شود، ولی از آن برای اندازه‌گیری توان حیوانات نیز استفاده می‌شود.
در واقع هر اسب بخار مقدار توانی است که برای جابه‌جایی ۲۴۹ کیلوگرم جرم به میزان حدوداً ۳۰ سانتی‌متر (یک فوت) در زمان یک ثانیه نیاز است. هر اسب بخار حدود ۷۴۵ وات است.
واحد اسب بخار برای اولین بار در سال ۱۷۸۰ توسط مهندس اسکاتلندی «جیمز وات» استفاده شده است. جیمز وات از این واحد برای مقایسه توان خروجی موتورهای بخار و توان اسب استفاده کرد. وات فروشنده‌ موتورهای بخار بود و همیشه به دنبال راهی بود تا محصولات خود را در بازاری که کارها عموماً توسط اسب انجام می‌شد بهتر معرفی کند. وی با نشان دادن توان موتورهای خود به صورت اسب بخار، می‌توانست مزیت این موتورها را بهتر به عوام نشان دهد.
محاسبات غیردقیق وات نشان داده بود که هر اسب می‌تواند ۲۴۹ کیلوگرم جرم را در زمان یک ثانیه به میزان یک فوت جابه‌جا کند. هر چند اکنون مشخص شده است که توان واقعی یک اسب در واقع بیشتر از محاسبات وات است، ولی وی توانست واحد کارآمدی را برای عوام معرفی کند.
در سال ۱۹۹۳ دو دانشمند مقاله‌ای را در مجله Nature منتشر کردند و توانستند پتانسیل موجود در بدن اسب‌ها را بر اساس مقدار ماهیچه موجود در بدن آن‌ها محاسبه کنند. آن‌ها نشان دادند که در هر کیلوگرم ماهیچه‌ اسب حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ وات توان وجود دارد. آن‌ها محاسبه کردند که ماهیچه‌های کارآمد در بدن اسب حدود ۴۵ درصد وزن آن‌ را شامل می‌شوند. البته اسب از ۳۰ درصد ماهیچه‌های خود برای دویدن استفاده می‌کند. اگر یک اسب ۶۰۰ کیلوگرمی در نظر گرفته شود، می‌توان گفت که این اسب می‌تواند ۲۴ اسب بخار توان تولید کند.
دانشمندان اعتقاد دارند که ۲۴ اسب بخار برای یک اسب واقعاً عملی نیست و اسب در واقعیت نمی‌تواند بیش از ۱۵ اسب بخار توان تولید کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی