[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

مرگ، سکانس پایانی مستند «خلیل عقاب» ، روزنامه شیراز نوین

مستند «آشیانه عقاب» که به زندگی و کارنامه حرفه‌ای و هنری خلیل طریقت‌پیما با نام هنری «خلیل عقاب» می‌پردازد، با فیلم‌برداری مراسم خاکسپاری این پهلوان به‌پایان می‌رسد.
مریم اسلوبی، کارگردان این مستند پس از درگذشت «خلیل عقاب» درباره سرنوشت این مستند به ایسنا گفت: در مدت ده سال همراهی با پهلوان خلیل عقاب سعی کرده‌ام در ثبت و به یادگار گذاشتن قسمتی از خاطرات این اسطوره ورزشی و فراز و نشیب‌های زندگی‌اش، تمام تلاشم را انجام بدهم.
وی با اشاره به مراسم خاکسپاری خلیل عقاب که ۴ اردیبهشت‌ماه در شیراز برگزار می‌شود، ادامه داد: اکنون برای ضبط سکانس پایانی زندگی پهلوان خلیل عقاب، با اندوه بسیار برای وداع با پیرمردی عازم شیراز هستم که او را «بابا خلیل» صدا می‌کردم و قصد دارم این تلاش ده ساله را به ایستگاه پایانی‌اش برسانم و او را با دوربین‌ خود تا آشیانه ابدی‌اش همراهی کنم.
اسلوبی در پاسخ به اینکه چرا در این ده سال ساخت این مستند به پایان نرسید، گفت: چون قرار بود تمام زندگی خلیل عقاب را دنبال کنیم، برخی سکانس‌ها در تایم‌های مختلفی گرفته شد و کار را طولانی کرد و سرانجام با سکانس خاکسپاری فیلم به پایان می‌رسد.
او پیش بینی کرد که فیلم تابستان آماده نمایش شود اما هنوز زمان و مکان اکران عمومی آن مشخص نشده است.
اسلوبی که ابتدا قرار بود مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه‌کنندگی فیلمش را برعهده بگیرد، تأکید کرد که این فیلم با سرمایه شخصی و به تهیه‌کنندگی خودش ساخته شده است.
کارگردان مستند «آشیانه عقاب» تأکید دارد که این مستند به حقیقت زندگی خلیل عقاب و آنچه که کمتر از زندگی او شنیده‌ایم، می‌پردازد چون هر آنچه تاکنون از او منتشر شده است، بیشتر آرشیو خبری است. 
پهلوان خلیل عقاب، متولد فروردین ماه ۱۳۰۳ در شیراز و دارنده رکورد گینس و اولین پایه‌گذار سیرک بین‌المللی در ایران است که به ۳۷ کشور سفر کرد و موفق به کسب افتخارات بسیاری در زمینه‌های ورزشی و نمایشی در عرصه‌های بین‌المللی شده است.
پهلوان خلیل عقاب در کودکی به ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای پرداخت و سپس با انجام کارهای زورآزمایی و خارق‌العاده توانست توجه بسیاری از فیلم‌سازان زمان خود را جلب کند و در تعداد بسیاری از فیلم‌های سینمایی آن دوران به ایفای نقش پرداخت.
سپس به دعوت سیرک‌های به‌نام و بزرگ بین‌المللی به خارج از کشور رفت و توانست در طی سال‌ها تلاش، سیرکی با ۶۰ هنرور برپا کند.
در اوایل دهه هفتاد شمسی به دعوت دولت وقت در ایران به تهران بازگشت و توانست اولین سیرک بین‌المللی را در ایران پایه‌گذاری کند و تا اواخر دهه نود شمسی به همراه پسرش ابراهیم عقاب، به برگزاری سیرک پرداخت و به‌عنوان «پدر سیرک ایران» شناخته شد.
خلیل عقاب در سال‌های پایانی عمرش به زادگاهش، شیراز بازگشت و مورد استقبال و تقدیر بسیار در شهر زادگاهش قرار گرفت.
ورزشگاه و زورخان‌ ای جهت یادبود و تقدیر از افتخارات او، در شیراز به نام «پهلوان خلیل عقاب» نامگذاری شده است. بنیاد و موزه‌ای به نام و یاد این اسطوره پهلوانی و به همت مدیر ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای استان فارس، حسین غرقی نیز برپا گردیده است.
پهلوان خلیل عقاب در سی‌ویکم فروردین‌ماه ۱۴۰۲ در زادگاهش شیراز چشم از جهان فرو بست و گفته می‌شود در محل ورزشگاه و زورخانه‌ای که به نامش است به خاک سپرده خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی