[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۴
  • دوره جدید

انجیرهای ارزآور فارس، روزنامه شیراز نوین

وزیر جهاد کشاورزی: نظام میراثی باغات انجیر دیم استهبان در فائو ثبت شد 
انجیرهای ارزآور فارس

جوامع ساکن در منطقه کوهستانی استهبان، بیش از ۲۵۰ سال است گونه‌های باستانی و باارزش انجیر را پرورش می‌دهند
وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: نظام میراثی باغات انجیر دیم استهبان به‌عنوان چهارمین نظام میراثی کشاورزی با اهمیت جهانی (جیاس) ایران و هفتادوپنجمین نظام جیاس در فائو ثبت جهانی شد.
به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، پس از اعلام سایت رسمی فائو مبنی بر ثبت انجیر دیم استهبان با عنوان نظام میراث کشاورزی با اهمیت جهانی (جیاس) محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی پیامی صادر کرد.
ثبت جهانی نظام میراثی کشاورزی با اهمیت جهانی باغات سنتی انجیر دیم استهبان در نظام جیاس فائو و هم‌زمانی این رویداد با عید بزرگ غدیر خم را به جامعه محلی، همه فعالان این حوزه در شهرستان استهبان و نظام کشاورزی کشور تبریک و تهنیت می‌گویم. نظام میراثی باغات انجیر دیم استهبان در جنوب غربی استان فارس، یکی از مناطق مهم تولید انجیر دیم در جهان است. جوامع ساکن در این منطقه کوهستانی، بیش از ۲۵۰ سال است که با استفاده از انواع گونه‌های باستانی و باارزش انجیر، باغ‌های منحصربه‌فرد انجیر را پرورش می‌دهند. آنها از طریق یک نظام متمایز و تاریخی متشکل از سازه‌های سنگی و سفالی برای هدایت آب به ریشه درختان استفاده می‌کنند که سهم مهمی در مبارزه با فرسایش و بیابان‌زایی در این منطقه با درجه حرارت بالا دارد.
کشت انجیر دیم نقش حیاتی اقتصادی و اجتماعی در منطقه دارد و معیشت هزاران خانوار، مستقیم و غیرمستقیم و نیز خوراک حیوانات اهلی و وحشی از این محصول تأمین می‌شود. در فصل برداشت، مردم منطقه بیش از یک ماه در سال را برای چیدن انجیر دیم در این باغات می‌گذرانند.
بی‌شک این نظام میراثی با اهمیت جهانی ضمن حمایت از امنیت معیشتی و غذایی، تنوع زیستی کشاورزی، نظام‌های پایدار دانش بومی، شیوه‏ها و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین چشم‌اندازهای بی‌نظیر با هدف توسعه گردشگری پایدار کشاورزی و روستایی و غذایی، می‌تواند نقش مؤثری در دستیابی به پایداری اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی منطقه استهبان ایفا نماید و این وظیفه وزارت جهاد کشاورزی را در حمایت از حفظ و توسعه پویای این‌گونه نظام‌های میراثی کشاورزی جهانی کشورمان دوچندان می‌کند. در اینجا جا دارد از زحمات و تلاش‌های تیم تحقیقاتی مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی که طی یک فرایند پیچیده و علمی با همکاری بی‌نظیر جامعه محلی، ذی‌نفعان و نقش‌آفرینان غیردولتی به‌عنوان وارثان اصلی این نظام میراثی و همچنین مدیران، کارشناسان ملی، استانی، شهرستانی، محلی و دولتی به ویژه دفتر امور بین‌الملل و سازمان‏های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی، معاونت امور باغبانی، استانداری و سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، فرمانداری و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان استهبان، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و واحدهای استانی و شهرستانی این وزارت و سایر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مرتبط که این دستاورد بی‌نظیر را برای کشور رقم زدند، کمال سپاس و امتنان را داشته باشم. فرصت را غنیمت شمرده و از مؤسسه پژوهش‏های وزارت جهاد کشاورزی می‌خواهم هرچه سریع‌تر نسبت به تهیه «لایحه قانون شناسایی، ثبت، حفاظت و توسعه نظام‏های میراثی کشاورزی با اهمیت جهانی ایران» با مشارکت کلیه ذی‌نفعان و ذی‌نقشان دولتی و غیردولتی در سطح ملی و محلی به منظور تصویب در هیئت دولت و ارائه به مجلس شورای اسلامی با هدف بهره‏مندی هرچه بیشتر جامعه محلی از شناسایی، ثبت و حفاظت و توسعه نظام‌های میراثی کشاورزی با اهمیت جهانی کشور مقدس جمهوری اسلامی ایران اقدام لازم را به عمل آورد. در پایان امیدوارم خداوند همه خدمتگزاران به این مرز و بوم و مردم شریف ایران اسلامی را در دستیابی به اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق و منصور بدارد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی