[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۹۱
  • دوره جدید

مصرف زیاد این ویتامین باعث ریزش موی شما می‌شود، روزنامه شیراز نوین

ریزش مو علل مختلفی دارد؛ از ژنتیک گرفته تا استرس. بنابراین باید برای تقویت موها همه عوامل وابسته را بررسی کرد.
به گزارش بهداشت نیوز، بسیاری از ما روزانه با ریزش مو مواجه می‌شویم، اما این ریزش برای برخی بیش از اندازه طبیعی روی می‌دهد. براساس مطالعات علمی ریزش ۸۰ تا ۱۰۰ تار مو به ‌صورت روزانه طبیعی است و باید علت را برای بیش از این میزان جست‌وجو کرد. دکتر منصور رضایی، متخصص تغذیه به پرسش‌هایی در این خصوص به شرح زیر پاسخ داده است: 
- بسیاری تغذیه را علت اصلی ریزش مو می‌دانند، به نظر شما تا چه حد تأثیرگذار است؟  
ریزش مو مثل هر مشکل دیگری چند علیتی است؛ یعنی چند عامل مختلف سبب ایجاد این مشکل می‌شود. پس ما به یک علت دچار ریزش مو نمی‌شویم و به تبع با یک راهکار هم نمی‌توانیم این معضل را حل کنیم. بنابراین بُعد تغذیه فقط یکی از عوامل ریزش مو یا عاملی برای بهبود آن است.
- تا چه اندازه ریزش مو طبیعی است و جای نگرانی ندارد؟
ریزش مو بخشی از طبیعت مو است؛ چطور ما می‌گوییم فشارخون طبیعی است و اگر فشارخون نداشته باشیم جان خود را از دست می‌دهیم. حتی پرفشاری خون هم اگر بالای ۳۰۸ قرار بگیرد می‌توانیم بگوییم وارد فاز بیماری شده‌ایم. ریزش مو هم بیش از حد طبیعی تبدیل به معضل می‌شود؛ ریزش موی ما روزانه به‌صورت طبیعی بین ۸۰ تا ۱۰۰ تار مو است.
یادمان باشد پوست و مو مانند هر ارگان دیگری در بدن دائماً ریزش و رویش دارند. تمامی سلول‌های بدن، گلبول‌های قرمز و ... دائماً هر روز رویش و ریزش دارند. البته ما انتظار داریم بخشی از ریزش موهایمان دوباره جبران شود و از نو رویش داشته باشد، اما معمولاً تعداد برگشت مو کمتر از ریزش آن است.  
- چقدر افزایش سن و همچنین ژنتیک روی ریزش مو تأثیرگذار است؟
طبق فیزیولوژی بدن ما در درازمدت با افزایش سن تعداد موهایمان کم می‌شود؛ ژنتیک و ژن افراد هم حرف اول را می‌زند. اما در کنار این عوامل، رفتار محیطی ما نیز بسیار در ریزش مو مؤثر است؛ استرس، بی‌خوابی، کاهش دریافت پروتئین و مایعات و ... باعث ریزش مو می‌شوند. برخی از اختلالات هورمونی نیز جدی هستند. حتی  تصادف و حوادث می‌تواند این موضوع را تشدید کند. مسائل فیزیولوژیکی مانند بارداری و شیردهی هم تشدید ریزش مو را به‌دنبال دارند.
- مصرف خودسرانه مکمل‌ها و انواع ویتامین‌ها این روزها بسیار رواج دارد، افراط در این موضوع آیا می‌تواند دلیل تشدید ریزش مو باشد؟
بله. افراط در مصرف برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین A  سبب ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی می‌شود، اگر افراد بالغ روزانه بیش از ۵ هزار واحد ویتامین A  مصرف کنند، این میزان جزو دوز بالا محسوب می‌شود. ما معمولاً در دارودرمانی برای درمان جوش صورت این میزان دوز بالا را استفاده می‌کنیم. به این صورت که برای درمان جوش صورت برای برخی افراد قرص راکوتان تجویز می‌کنیم؛ این قرص از مشتقات ویتامین A است و برای رفع آکنه‌های شدید پوستی به دلیل دارا بودن مقدار بالای این ویتامین کمک‌کننده است.
از طرفی کمبود برخی ویتامین‌ها نیز مانند B۹ و B۱۲ در ریزش مو تأثیرگذارند. نرسیدن این ویتامین به میزان کافی می‌تواند ریزش مو را تشدید کند، زیرا این ویتامین‌ها در تکثیر سلولی نقش دارند. همچنین بیوتین هم که از خانواده‌ ویتامین‌های ب کمپلکس  و ماده‌ای مغذی و ضروری است کمبود آن می‌تواند سبب ریزش مو شود. 
همچنین کمبود و فقر آهن و کمبود ید ریزش مو را تشدید می‌کند.
- ریزش مو تا چه حد می‌تواند به اختلالات هورمونی  و مصرف برخی داروها وابسته باشد؟  
جدا از کمبود بعضی از مواد مغذی مانند بی‌آبی، کم‌آبی و کمبود دریافت پروتئین، می‌توان اختلالات هورمونی به ‌ویژه پرکاری تیروئید را یکی از عوامل ریزش مو ذکر کرد. هورمون‌های زنانه و مردانه به‌ ویژه در خانم‌ها، سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌تواند در تشدید ریزش مو مؤثر باشد. شیمی‌درمانی  و مصرف داروهای خودایمنی نیز ریزش مو را تشدید می‌کنند.
بی‌شک استفاده از برخی داروها ریزش مو را تشدید می‌کند؛ به محض اینکه متوجه این موضوع شدیم باید با پزشک مشورت کنیم تا اگر می‌تواند دارویی را جایگزین آن کند.
- بسیاری از افراد مدام درگیر رژیم‌های غذایی هستند، بی‌شک این کار هم ریزش مو را تشدید می‌کند؟
درست است که ما با تغذیه درست فقط می‌توانیم روند ریزش مو را تاحدی کنترل کنیم، اما نمی‌توانیم آن را متوقف کنیم، چون ریزش مو دائمی است. با این حال رژیم‌های سخت برای کاهش وزن روی ریزش مو بسیار تأثیرگذارند.
افراط در هورمون آماگولیک که آن را بیشتر آقایان ورزشکار برای افزایش عضله‌سازی مصرف می‌کنند هم ریزش مو را تشدید می‌کند.
- در پایان اگر نکته‌ای هست بفرمایید.
هر نوع استرس و افسردگی، شانس ریزش مو را تشدید می‌کند، بنابراین درمان آنها می‌تواند کمک‌کننده باشد. با تمام نکاتی که اشاره کردم کاملاً واضح است که علت ریزش مو به عوامل مختلفی بستگی دارد و البته ژنتیک هم حرف اول را می‌زند.
با مصرف ویتامین‌ها و املاح به تنهایی نمی‌توان به جنگ ریزش مو رفت؛ باید همه عوامل تأثیرگذار را بشناسیم. درمان ریزش مو اصطلاحی علمی نیست و با افزایش سن طبیعی است، فقط می‌توان روند سرعت آن را کنترل کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی