[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۳۵
  • دوره جدید

قسمت پنجم - سفر به افغانستان ، روزنامه شیراز نوین

در تاریخ پرشکوه تیم ملی فوتبال ایران به حوادث و اتفاقاتی بر می‌خوریم که داستان  بعضی از این اتفاقات می‌تواند دست‌مایه ساخت یک فیلم بلند سینمایی گردد. در ادامه سلسله مطالب تاریخ تیم ملی، امروز داستان اولین سفر تیم ملی به خارج از کشور را مرور می‌کنیم:
در سال 1319 تیمی از کشور افغانستان برای انجام چند بازی دوستانه به مشهد سفر می‌کند؛ این تیم در مشهد چند بازی برگزار می‌کند؛ از جمله در برابر تیمی بنام آریا. افغانستانی‌ها شکست می‌خورند و قبل از عزیمت به کشورشان، طی صحبتی با مقامات ورزشی شهر مشهد، می‌گویند: چند سالی است در افغانستان به مناسبت سالروز استقلال کشورمان مسابقات ورزشی از جمله فوتبال  برگزار می‌شود؛ از همین‌رو علاقه‌مند هستیم سال آینده تیم آریای مشهد را در این تورنمنت ببینیم.
 مشهدی‌ها دعوت را رد نمی‌کنند؛ شایدهم تصور نمی‌کردند افغانستانی‌ها بر سر عهد و پیمان فی مابین بوده و حتماً از تیم آریا دعوت کنند. تا اینکه  در مرداد سال 1320 دعوت‌نامه‌ای از طرف مسئولان ورزش کشور افغانستان به مشهد مخابره می‌شود و از تیم آریا رسماً دعوت می‌شود که به افغانستان سفر کند.
 پس از رسیدن دعوت‌نامه به مسئولان استان خراسان، آنها مقامات ورزش کشور را در جریان امر قرار می‌دهند؛ در آن دوران ایران فاقد فدراسیون فوتبال بود و زمام امور فوتبال ایران در دست انجمن ترقی و توسعه فوتبال بود؛ رئیس وقت سازمان ورزش دعوت‌نامه افغانستان را به مدیران این انجمن می‌دهد تا تصمیم‌گیری کنند. 
مسئولان انجمن از این فرصت استفاده کرده و تصمیم گرفتند تیم ملی فوتبال ایران را پایه‌گذاری کنند؛ بنا به تشخیص آنها، بهترین فرد برای این کار حسین صدقیانی بود، چرا که او در آن زمان تنها فرد ایرانی آشنا به فوتبال روز دنیا بود. پس با انتخاب حسین صدقیانی به‌عنوان مربی تیم ملی، بهتر و سریع‌تر می‌توانستند سنگ ‌نای تیم‌ ملی فوتبال ایران را گذاشته و آن را بسازند.
حسین صدقیانی پس از ارزیابی‌های اولیه با دعوت بازیکنانی از شهرهای تهران، مشهد و اصفهان تمرینات تیم را آغاز می‌کند و با شروع تمرینات، دولت وقت ایران هم سفر تیم ملی به افغانستان را تصویب نموده و برای هزینه این سفر مبلغ شش هزار تومان در اختیار مدیران کمیته توسعه و ترقی و پیشرفت فوتبال ایران قرار می‌دهند.
تیم ایران در اواخر مرداد1320 از طریق مرز زمینی و با یک دستگاه اتوبوس سفر خود  را آغاز می‌کند؛ براساس اسناد و شواهد، تیم ملی ایران قبل از حضور در جام استقلال افغانستان یک بازی تدارکاتی در این کشور برگزار نموده و با نتیجه 5 بر 0 منتخب قندهار افغانستان را با شکست روبه‌رو می‌کند. 
بعد از این بازی، تیم ایران وارد شهرکابل شده و مورد استقبال مقامات فوتبال افغانستان قرار می‌گیرد؛ ایران در تاریخ دوم شهریور 1320اولین بازی خود را در جام استقلال افغانستان مقابل یک تیم باشگاهی از ایالت پیشاور هندوستان برگزار کرده و با نتیجه یک بر صفر حریف خود را شکست می‌دهد تا با روحیه‌ای بالا منتظر دیدار با تیم ملی افغانستان باشد.
بالاخره در تاریخ سوم شهریور 1320دو تیم ملی ایران و افغانستان در ورزشگاه غازی کابل در برابر دیدگان «محمدظاهرشاه»، پادشاه افغانستان و جمعی از مردم علاقه‌مند به فوتبال، مقابل یکدیگر صف آرایی می کنند.
حسین صدقیانی به‌عنوان اولین مربی تاریخ تیم ملی ایران، این نفرات را به میدان می‌فرستد: فتح‌الله مین باشیان(دروازه‌بان)، احمد گلبو، عباس فرزانگان، محمد انشاء(از نیمه دوم ذبیح‌الله خبیری)، عباس تندیده گر، حسن گوشه احمد خطیبی(از نیمه دوم محمد مهاجر)، اکبر حیدری(کاپیتان)، عبدالله سعیدی، ناصر انشاء و ارتوش اساطوریان.
این نفرات که در ترکیب اولین بازی رسمی و ملی فوتبال ایران به میدان رفتند، شاید خود نیز هرگز تصور نمی‌کردند تاریخ‌ساز شده‌اند. تیم ایران در طول نود دقیقه بازی با دوندگی و تلاش بسیار بازیکنان خود موفق شد مقابل تیم میزبان به تساوی بدون گل دست پیدا کند.
 قضاوت این دیدار با داورانی از کشور میزبان بود  و بدین ترتیب اولین بازی تاریخ تیم ملی فوتبال به ثبت رسید؛ در پایان این دیدار بازیکنان تیم ایران به محل اقامت خود رفته و در حالی که مشغول استراحت بودند، از طریق اخبار رادیو ایران متوجه حمله قوای نظامی متفقین به ایران و اشغال کشور شدند. 
با اعلام این خبر، آقای شعاع معتمد شیرازی، سرپرست کاروان تیم ملی فوتبال با کسب اطلاع از سفارت ایران در افغانستان مبنی بر بازگشت سریع تیم ملی به تهران، مقدمات کار را فراهم کرد و تیم ایران مجدداً از طریق مرز زمینی به کشور بازگشت؛ بدین ترتیب داستان اولین بازی تاریخ تیم ملی فوتبال ایران با غم اشغال وطن به پایان می‌رسد.
 پس از این بازی، فوتبال ملی ایران به علت شرایط جنگی تحمیل‌شده بر کشور و اشغال نظامی، تعطیل می‌شود.  
 پس از رفع اشغال کشور در سال 1325فدراسیون فوتبال ایران  به ریاست «علی کنی»، تأسیس می‌شود و یک سال بعد به تأیید فیفا هم می‌رسد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی